Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Vlera e dhjetëshit të fundit të Ramazanit dhe natës së Kadrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Vlera e dhjetëshit të fundit të Ramazanit dhe natës së Kadrit   Sat 20 Aug 2011, 15:50

Vlera e dhjetëshit të fundit të Ramazanit dhe natës së KadritJP-Bookmark
plugin
www.joomlaportal.hu


Thotë Allahu,subhanehu ve teala," وربك
يخلق ما يشاء ويختار ما كان لهم الخِيَرة
Zoti yt krijon çka të dojë dhe
zgjedh kë të dojë, atyre nuk u takon zgjedhja".
(Kasas 68), dhe nisur nga
këtu, Allahu,subhanehu ve teala, zgjodhi dhe favorizoi dhjetë ditët e fundit të
Ramazanit nga ditët tjera të muajit, duke i veçuar në vlerë dhe
shpërblim.

Pejgamberi Alejhi selam në këto ditë përpiqej dhe bënte më
shumë vepra të mira sesa në ditët tjera, për çka na njofton Aisheja"
كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يجتهد في العشر الأواخر ما لا يجتهد في
غيره
Pejgamberi Alejhi selam angazhohej në dhjetë ditët e fundit (me
ibadet dhe vepra të mira) jo sikurse në ditët tjera (por shtonte dhe
përpiqej më shumë)". (Muslimi)

Këto dhjetë netë të fundit i ngjallte me
ibadete të shumta, si: namaz, dhikr, kur'an, etj.


Aisheja na tregon për këtë e thotë" كان رسول الله صلى الله عليه
وسلم إذا دخل العشر أحيا الليل ، وأيقظ أهله ، وجَدَّ وشدَّ المئزر

Pejgamberi Alejhi selam kur vinte dhjetëshi i fundit i Ramazanit, i ngjallte
netët
(me ibadete), zgjonte familjen e tij prej gjumi, përpiqej (për
ibadet të shumtë), dhe shtrëngohej (për ibadet) si dhe largohej nga
marrëdhëniet seksuale me gratë
(e veta) ". (Muslimi)

Gjate
këtyre netëve e zgjonte familjen e vet që të falen dhe ta përkujtojnë
Allahun,subhanehu ve teala, nga dëshira e madhe për t'i shfrytëzuar në punë të
hajrit këto net. Ibni Rexheb El Hanbeliu ka thënë: Kur vinte dhjetëshi i fundit,
Pejgamberi Alejhi selam, çdo anëtar të familjes së tij që kishte mundësi për t'u
falur nuk e linte pa e zgjuar prej gjumit".

Pejgamberi Alejhi selam
kishte vazhduar të qëndronte në i'tikaf gjatë këtyre dhjetë ditëve derisa i
kishte ardhur vdekja. Në dy koleksionet e vërteta të haditheve (Buhariut dhe
Muslimit), nga Aisheja rrëfehet se" أن النبي صلى الله عليه وسلم كان
يعتكف في العشر الأواخر من رمضان حتى توفاه الله ، ثم اعتكف أزواجه من بعده

Pejgamberi Alejhi selam qëndronte në I'tikaf gjatë dhjetëshit të fundit të
Ramazanit derisa ia morri shpirtin Allahu,subhanehu ve teala, ndërsa pas vdekjes
së tij, gratë e tij qëndronin në i'tikaf"
.

Këtë nuk e kishte berë për
tjetër përveçse për t'u veçuar për ibadet-adhurim, për tu larguar prej
problemeve ditore, si dhe për ta kërkuar Natën e Kadrit, këtë natë të madhe, e
cila tek Allahu,subhanehu ve teala, është më e mirë sesa puna e 1000 muajve.
Thotë Allahu,subhanehu ve teala," ليلة القدر خير من ألف شهر
Nata e Kadrit është më e rëndësishme se një mijë muaj!
(Kadr 3)


këtë natë të madhe caktohen caktimet e krijesave për tërë vitin; shkruhen të
gjallët dhe të vdekurit (caktohet kush lind e kush vdes), të lumturit e të
dëshpëruarit, caktohen rizku (furnizimi) dhe exhelet. Thotë Allahu,subhanehu ve
teala,"فيها يفرق كل أمر حكيم Në atë (natë) zgjidhet çdo çështje
në mënyrë të prerë."
.(Duhan 4)

Allahu,subhanehu ve teala, robërve të
Vet nuk ua caktoi se në cilën natë bie Nata e Kadrit, por e la të fshehtë që t'i
shtojnë ibadetet, të jenë më të zellshëm gjatë këtyre dhjetë netëve dhe që të
dallohet ai që njëmend e kërkon Natën e Kadrit nga ai që tregohet dembel dhe
përtac, sepse kush ka dëshirë dhe kërshëri për diç, do të përpiqet ta arrije atë
dhe mundimet, vështirësitë dhe përpjekjet për ta arritur do t'i duken të
lehta.

Preferohet kërkimi i kësaj nate në dhjetëshin e fundit, me
konkretisht ne netët tek, meqë në të dy sahihet është vërtetuar të këtë thënë
Pejgamberi Alejhi selam" عَنْ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا
أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ الْتَمِسُوهَا فِي
الْعَشْرِ الْأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي تَاسِعَةٍ تَبْقَى
فِي سَابِعَةٍ تَبْقَى فِي خَامِسَةٍ تَبْقَى
Kërkojeni Natën e Kadrit në
dhjetëshin e fundit të Ramazanit;
(respektivisht) në nënëshin e
mbetur[LINK=#_ftn1]\[1][/LINK]
(29-ten), shtatëshin e mbetur
(27-ten), pesëshin e mbetur (25-ten)".

Shpresohet që të
jetë në shtatëshen e fundit (27-ten). Ibni Omeri rrëfen se disa shokë të
Pejgamberit,Alejhi selam, e kishin parë Natën e Kadrit në natën e 27-të kështu
që Pejgamberi Alejhi selam kishte thënë: أرى رؤياكم قد تواطأت في السبع
الأواخر ، فمن كان متحريها فليتحرها في السبع الأواخر
Po shoh se ëndrra
juaj është përputhur në shtatëshen[LINK=#_ftn2]\[2][/LINK] e fundit
(27-ten), andaj kush ka vendosur ta kërkojë atë le ta kërkojë ne
shtatëshen e fundit
(ne te 27-ten nate)". (Buhariu) Ne versionin e Ebu
Davudit qëndron" ليلة القدر ليلة سبع وعشرين Nata e Kadrit është nata e
27-të
".

Vëlla! Behu kureshtar ta pasosh Pejgamberin tënd dhe
angazhohu gjatë këtyre ditëve e netëve me ibadete e vepra të mira. Prezantohu
dhuratave të Allahut,Subhanehu ve teala se ka gjasa që ta marrësh ndonjë dhe më
kurrë nuk do te jesh i pikëlluar apo dëshpëruar. Shpeshtoje duanë dhe përuljen,
e sidomos duanë, te cilën Pejgamberi Alejhi selam ia mësoi Aishes kur i patë
thënë: O i dërguari i Allahut! Me trego nëse unë e dije për një natë se ajo
është Nata e Kadrit çfarë të them në të? Tha: Thuaj:
اللهم إنك عفو تحب
العفو فاعف عني
O Allahu im! Ti je Falës, e do faljen andaj më fal
mua!!!
(Ahmedi dhe te tjeret)

O Allahu ynë! Na begato dhe beko për
agjërimin e Ramazanit dhe faljen në të, e sidomos faljen gjatë Natës së Kadrit
dhe na bë ngadhënjyes dhe të pranuar pranë mëshirës Sate!!!

Marre nga
www.islamweb.netPërshtati ne shqip: Sedat Gani
Islami[LINK=#_ftnref1]\[1][/LINK] في تاسعة تبقى وفي سابعة تبقى
وفي خامسة تبقى ne nënëshin e mbetur, shtatëshin e mbetur, pesëshin e mbetur…Ajo
qe duket sipërfaqësisht është se për qellim e ka patur natën e 29-te, 27-te dhe
25-te. Tajjibiu, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Shprehja ne hadith: "Ne nënshin
e mbetur" e ka për qellim natën e 22-te, sepse 22-i është e nënta e mbetur,
shtatëshja e mbetur është nata e 24-te, pesëshja e mbetur është nata e 26-te. Ka
thënë Zerkeshiu: E para (nënshi i mbetur) është ne natën e 21-te, e dyta
(shtatëshi) është ne natën e 23-te, e treta (pesëshi) ne natën e 25-te. Kështu
ka thënë Maliku.

Disa te tjerë kane thënë: Nata e Kadrit bie ne netët tek
nëse muaji është i mangët (ka 29 dite) ndërsa nëse është i plote nuk bie përveç
se ne netët çift, keshtuqe nënsheja e mbetur komentohet si nata e 22-te,
pesëshja e mbetur si nata e 26-te, shtatëshja e mbetur si nata e 24-te…Kjo
llogaritje është sipas mënyrës arabe, te cilët posa te kaloje gjysma e muajit,
pjesën e mbetur e llogarisin me: kane mbetur kaq, e jo me atë qe ka
kaluar…Buhariu rrëfen edhe këtë shtese nga Ikrimeja nga Ibni Abbasi: التمسوها في
أربع وعشرين Kërkojeni atë ne te 24-ten nate".

Ka thënë Neveviu: Dijetaret
kane polemizuar rreth natës se saj (N.K).

- Një grup kane thënë
se ajo një vit është ne një nate ndërsa vitin tjetër është ne natën tjetër. Ky
mendim mund te merret si përputhje ne mes këtyre haditheve.

-
Është thënë poashtu se çdo hadith ka ardhe me caktimin e njërës kohe te saj
keshtuqe nuk ka kundërthënie ne mes tyre (haditheve). Ka thënë: Kështu kane
thënë Imam Maliku, Ahmedi, Thevriu, Is'haku, Ebu Thevri, etj. Këta thane se kjo
nate ec (endet) neper dhjetëshin e fundit te Ramazanit (d.t.th: nje vit është ne
një nate ndërsa vitin tjetër ne tjetër nate).

- Është thënë
poashtu se ajo endet neper tere Ramazanin, jo vetëm ne dhjetëshin e
fundit.

- Është thënë poashtu se ajo është nate e caktuar dhe
kurrë nuk lëviz-endet, madje është thënë se ajo është e caktuar ne te gjitha
vitet, qe nuk ndryshon. Bazuar ne këtë, ajo është ne tere vitin. Ky mendim është
i Ibni Mes'udit, Ebu Hanifes dhe dy nxënësve te tij.

- Ibni
Omeri dhe një grup sahabesh mendonin se ajo është ne tere Ramazanin, e jo veten
ne dhjetëshin e fundit.

- Është thënë se ajo është ne dhjetëshin
e mesëm te Ramazanit (11-20).

- Është thënë se është ne
dhjetëshin e fundit, me konkretisht ne netët tek.

- Është thënë
se është ne dhjetëshin e fundit ne netët çift, siç qëndron ne hadithin e Ebu
Seidit.

- Është thënë se ajo është ne natën e 23-e, ose 27-te.
Ky mendim është i Ibni Abbasit.

- Është thënë: Kërkohet ne natën
e 17-te, 21-te, 23-te. Kjo është rrëfyer nga Aliu dhe Ibni
Mes'udi.

- Është thënë nata e 23-te. Ky mendim është i shume
sahabeve dhe te tjerëve.

- Është thënë: Ajo është nata e 24-te.
Këtë mendim e perfaqesojne Bilali, Ibni Abbasi, Hasan Basriu dhe
Katadeja.

- Është thënë: Nata e 27-te. Ky është mendim i një
grupi sahabesh.

- Nata e 17-te. Ky mendim është i Zjed Bin
Erkamit dhe Ibni Mes'udit.

- Nata e 19-te. Mnedim i Ibni
Mes'udit dhe Aliut.

- Nata e fundit e
Ramazanit.

Komentimi i Ebu Davudit, Avnul Ma'bud.( komenti është huazuar
nga CD Kutubu-t-Tis'a) Shënim i
përkthyesit.[LINK=#_ftnref2]\[2][/LINK] Ne komentin e Sahihut te
Buhariut thuhet: Nga forma sipërfaqësore vërehet se për qellim është fundi i
muajit (d.t.th: nata e 27-te). Është thënë se për qellim është shtatëshe,
fillimi i te cilit është nata e 22-te ndërsa fundi është nata e 28-te. Sipas
mendimit te pare, nata e 21-te dhe 23-te nuk hyjnë ne kuadër te kësaj, ndërsa
sipas mendimit te dyte, hyn vetëm e dyta (ndoshta për qellim e ka nata e 23-te,
e dyta e cekur ne mendimin paraprak) ndërsa nuk hyn nata e 29-te…Pasi qe Ibni
Haxheri i cek disa transmetime nga Buhariu, Muslimi dhe Imam Ahmedi, thotë se ne
baze te domethënies se tyre, mundësia ose opsioni i pare i komentimit te
"Shtatëshes" është me i qëlluar. (Fet'hul Bari, komenti është huazuar nga CD
Kutubu-t-Tis'a) Shënim i përkthyesit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Vlera e dhjetëshit të fundit të Ramazanit dhe natës së Kadrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: