Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 15 Gjëra që mund t’i bëni në natën e Kadrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16117
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: 15 Gjëra që mund t’i bëni në natën e Kadrit    Fri 26 Aug 2011, 01:25

15 Gjëra që mund t’i bëni në natën e Kadrit
Thuaj: O Allah, Ti je Falës dhe Ti e don faljen, më fal mua.
Pasi të keni përfunduar së vlerësuari veten tuaj, ju mund të planifikoni se çfarë do të bëni më tutje, të paktën edhe për dymbëdhjetë muajt e ardhshëm.Kadr (Nata e Fuqisë) është përshkruar në Kur’an si:

“… më e mirë se njëmijë muaj” (97: 3)

Çdo vepër e bërë në këtë natë si: leximi i Kur’anit, përkujtimi i Allahut, etj. është më e mirë se vepra e bërë për njëmijë muaj të cilët nuk e përfshijnë natën e Kadrit.
I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Zotit qofshin mbi të, përpiqej më tepër për devotshmëri gjatë dhjetë netëve të fundit të Ramazanit sesa në çdo kohë tjetër. (Muslimi)

Ajshja, Zoti qoftë i kënaqur me të, ka transmetuar se Profeti, paqja dhe bekimi i Zotit qofshin mbi të, ka thënë: “Kërkoni Lejletul Kadrin (Natën e Kadrit) në netët e numëruara gjatë dhjetë netëve të fundit të Ramazanit.” (Buhariu)Profeti, paqja dhe bekimi i Zotit qofshin mbi të, ka thënë: “Kushdo që falet gjatë natës së Kadrit me besim dhe shpresë për shpërblimin e saj do t’i falen të gjitha mëkatet e tij të kaluara.” (Buhariu dhe Muslimi shënuar nga Ebu Hurejra).

Këtu janë disa këshilla për gjërat që mund t’i bëni në Natën e Kadrit dhe kohën para dhe pas saj.1. Merr pushim për Allahun

Ne marrim pushim për punët tona për pothuaj çdo ditë në jetë. Përse të mos fokusohemi në adhurimin dhe falenderimin për Krijuesin tonë.

Nëse kjo nuk është e mundur merrni së paku disa ditë pushim nëse mundeni. Kjo do t’ua lehtësonte zgjimin natën për të bërë ibadet shtesë, duke mos u mërzitur se keni për të shkuar në punë ditën tjetër.2. Bëje këtë dua të veçantë

Ajshja, Zoti qoftë i kënaqur me të, ka thënë: E kam pyetur të Dërguarin e Allahut:

“O i Dërguari i Allahut, nëse e di cila është nata e Kadrit, çka duhet të them gjatë saj?” Ai tha: “Allahumme inneke ‘afuëun tuhibbul ‘afëa fa’fu ‘annee”

(Thuaj: O Allah, Ti je Falës dhe Ti e don faljen, më fal mua.)

(Transmetojnë: Ahmedi, Ibn Maxhe dhe Tirmidhiu)3. Lexoni Kur’an

Ndoshta ju mund t’i zgjedhni suret ose ajetet nga Kur’ani të cilat i keni dëgjuar në Teravi gjatë këtij Ramazani për t’i lexuar.

Nëse jeni duke ndjekur ndonjë kurs për mësimin e leximit të Kur’anit, kjo është kohë e mrekullueshme për ta vënë dijen tuaj në praktikë.4. Mendoni rreth kuptimit të Kur’anit

Zgjedhni suret e fundit që i keni dëgjuar në Teravi dhe lexoni përkthimin dhe tefsirin e tyre. Pastaj mendoni thellë rreth kuptimit të tyre dhe se si ndikojnë te ju në drejtimin personal.5. Flakni mëkatet tuaja

Ebu Hurejra transmeton se I Dërguari ka thënë: “Cilido që qëndron (në namaz) në Natën e Kadrit derisa ushqen besimin e tij me vetëbesim, duke pritur shpërblim prej Allahut, do t’i falen të gjitha mëkatet e tij të kaluara.” (Buhariu dhe Muslimi).Mos u falni duke përdorur vetëm suret e shkurtra të cilat i dini. Mundohuni ta bëni namazin më të gjatë, më të thellë dhe më kuptimplotë. Nëse jeni familjarizuar me suret më të gjata, lexoni përkthimin dhe shpjegimin e tyre dhe pastaj faluni duke i lexuar këto sure dhe duke menduar me kujdes për kuptimin e tyre derisa faleni.

Edhe nëse jeni familjarizuar vetëm me sure të shkurtra, lexoni përkthimin dhe shpjegimin e tyre më parë dhe pastaj faluni duke menduar në mesazhin e sureve.

Kjo është mënyrë e mirë që ta zhvilloni shprehinë e koncentrimit, qoftë edhe në namazet e rregullta në të cilat shumë prej nesh janë të shqetësuar ose të hutuar lehtë.6. Bëni listën e duave personale

Pyeteni veten se çka doni vërtet prej Allahut. Bëni listën për secilën dëshirë pa marrë parasysh sa e vogël ose e madhe është ajo, qoftë për këtë botë ose për tjetrën. Allahu dëshiron të dëgjojë prej nesh. Kur kjo listë të jetë gati, ju mund t’i bëni tri gjëra:

- Kërkoni prej Allahut t’ua jap ato gjëra

- Mendoni se çfarë veprimesh duhet të merrni për t’i pasur ato gjëra

- Formojeni një plan të punës për t’i realizuar këto gjëra në të ardhmen.7. Vlerësojeni vetveten

Pyetni vetveten me pyetjet që duhet ta pyetni. Bëjeni një vlerësim se ku jeni dhe ku do dëshironi të shkoni. Le t’ju drejtojë ky vlerësim për të ndier lumturi për të mirat që i keni bërë dhe pendohuni për të këqijat që i keni bërë. Këto ndjenja të mëvonshme mund t’ua lehtësojnë të kërkoni sinqerisht faljen nga Allahu kur bërja e duave nënkupton punën e parë.8. Bëni dua të gjata, të sinqerta dhe të thella

Ebu Hurejra, Zoti qoftë i kënaqur me të, ka transmetuar se Profeti, paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të, ka thënë:

“Kur të mbetet një e treta e natës, Zoti ynë, Lavdiploti zbret në drejtim të qiellit të dynjasë dhe deklaron: Kush është ai që më lutet mua dhe t’ia pranoj lutjen? Kush është ai që më kërkom Mua diçka dhe t’ia jap atij? Dhe kush është ai që kërkon faljen Time dhe ta falë atë?” (Buhariu, Muslimi).

Kjo nënkupton për shembull, të zgjohemi një orë para Syfyrit për të kërkuar prej Allahut çdo gjë që dëshirojmë dhe që është hallall. Kjo mund të bëhet me anë të duave të Sunetit (duatë nga Muhamedi, paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të) por gjithashtu edhe duatë e bëra në gjuhën amtare, me sinqeritet dhe bindje.9. Mësoni përmendësh dua të ndryshme çdo natë

Ato s’duhet të jenë të gjata. Ato mund të jenë vetëm një rresht. Dhe të jesh e sigurt, ta dish se çka nënkuptojnë ato në përgjithësi, qoftë nëse nuk e dini përkthimin e saktë në gjuhën shqipe.

Ju mund t’i mbani ato gjatë ditës, t’i shikoni gjatë punës, duke vozitur, duke pritur në rend, etj. Pastaj t’i praktikoni ato në namaz gjatë natës.10. Bëni Iftar me familjen

Nëse e kaloni kohën e Iftarit gjatë ditëve të punës në dhomën tuaj vetëm me disa shokë, tani janë ditët e fundit të Ramazanit që mund t’i kaloni me familjen tuaj. Shfrytëzojini ato me mençuri.11. Merreni familjen tuaj në Teravi

A kanë munguar gruaja dhe fëmijët tuaj në namazin e teravive me xhemat gjatë muajit të Ramazanit për shkak se ju nuk keni mundur t’i dërgoni ata në xhami e cila është larg për të shkuar? Nëse po, atëherë bëja vetes një të mirë dhe mundohu që t’i sjellësh ata në teravi të paktën dhjetë netët e fundit të Ramazanit.12. Merrni pjesë në Duanë pas përfundimit të leximit të Kur’anit

Pothuajse në të gjitha xhamitë në të cilat imamët e tyre synojnë ta përfundojnë tërë leximin e Kur’anit gjatë namazit të teravive, një gjë të tillë e bëjnë në dhjetë netët e fundit. Ata mundohen ta përfundojnë në njërën prej netëve tek dhe pastaj ta lexojnë duanë në fund të përfundimit të leximit të Kur’anit. Merrni pjesë me familjet tuaja në këtë natë të veçantë të faljes së teravisë. Nëse mundeni, mundohuni që të prezentoni në xhami të ndryshme në namazet në të cilat e përfundojnë të lexuarit e Kur’anit.13. Përfundojeni së lexuari nje libër për Profetin alejhi selamLexoni rreth jetës se Profetit alejhi selam, gjë e cila mund t’ua shtojë dashurinë për të dhe për Islamin dhe të shikoni se sa ka luftuar ai për hir të Allahut. Kjo mund t’ju inspirojë që të mundoheni dhe të punoni edhe më shumë në këto dhjetë netët e fundit. Pra, kjo shoqëri është ndërtuar me sakrificë.14. Planifikoni për vitin e ardhshëmPasi të keni përfunduar së vlerësuari veten tuaj, ju mund të planifikoni se çfarë do të bëni më tutje, të paktën edhe për dymbëdhjetë muajt e ardhshëm.15. Nata e KadritBëjeni një listë për Natën e Kadrit e cila mund t’ju ndihmojë se si do të dëshironit ta kalonit një natë e cila është më e mirë se një mijë muaj. Zgjedhni gjërat nga kjo listë dhe vendosni se çfarë do të dëshironit të bëni. Kjo do t’ju ndihmojë në shmangien e humbjes së kohës në biseda joproduktive gjatë Natës së Kadrit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
15 Gjëra që mund t’i bëni në natën e Kadrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: