Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 I DËRGUARI JU FLET NË RAMAZAN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16132
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: I DËRGUARI JU FLET NË RAMAZAN   Fri 26 Aug 2011, 01:42

I DËRGUARI JU FLET NË RAMAZAN

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "Allahu shtrin dorën e Tij gjatë natës që të pendohet mëkatari i ditës dhe shtrin dorën e Tij gjatë ditës që të pendohet mëkatari i natës, deri sa të lind dielli nga perëndimi" (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "çdonjëri prej umetit tim do të hyjë në xhenet përpos atij që nuk dëshiron. Dikush pyeti: e kush nuk dëshiron o i Dërguar? Tha: ai që më ndjek mua do të hyjë në xhenet kurse ai që më kundërshton mua nuk dëshiron të hyjë në xhenet." (Buhariu)
I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “natën e parë të ramazanit prangosen djajtë dhe xhinët rebelë, dyert e zjarrit mbyllen dhe nuk lihet hapur asnjë prej tyre. Dyert e xhenetit hapen dhe nuk mbyllet asnjë prej tyre. Çdo natë një thirrës thërret: o ti që do të mirën, ec dhe bëje atë! O ti që do të keqen, ndalu! Allahu dikë e liron prej zjarrit edhe atë për çdo natë” (Tirmidhiu, hasen)I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thëne: "kush agjëron Ramazanin, me besim dhe shpresë në shpërblimin e Tij, i falen mëkatet e mëparshme. Kush ngjall natën e Kadrit me adhruim, duke pasur besim dhe shpresë në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet e mëparshme." (Buhariu dhe Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "ka humbur edhe përkundër dëshirës së tij, ai që arrinë Ramazanin dhe e kalon atë para se t'i falen mëkatet" (Sahih Tirmidhi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "Kush agjëron një ditë për hir të Allahut, Allahu do t'ia largojë fytyrën nga zjarri shtatëdhjetë vjeshta" (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “pesë namazet, xhumaja deri në xhumanë tjetër dhe ramazani deri në ramazanin tjetër i falin mëkatet, nëse largoheni nga mëkatet e mëdha” (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "hani syfyr, sepse vërtetë në syfyr ka bereqet" (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “sa syfyr i mirë i besimtarit janë humrat” (Sahih Ebu Davdu), po ashtu ka thënë: “bëni syfyr qoftë edhe me një gllënjkë ujë” (Sahih elXhami)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "Kush nuk braktis fjalët e kota dhe veprimin sipas tyre, Allahu nuk ka nevojë që ai të braktis hajen dhe pijen" (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "kush falë namazin e natës gjatë ramazanit, me besim dhe shpresë në shpërblimin e Allahut, i falën mëkatet e mëparshme. kush falet gjatë natës së Kadrit, me besim dhe shpresë në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet e mëparshme" (Nesaiu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: "kush ushqen një agjërues, fiton sa shpërblimi i tij, mirëpo pa iu pakësuar agjëruesit shpërblimi i vet" (Sahih Tirmidhi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “kur ndonjëri prej jush të gdhihet ndonjë ditë agjërueshëm, le të mos flet fjalë të ndyta as mos të bëj veprime injorante e nëse ndonjëri e shanë apo e sulmon, le t’i thotë unë jam njeri që agjëroj” (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “Allahu i madhëruar thotë: “agjërimi është për Mua dhe Unë do ta shpërblej atë, (agjëruesi) braktis epshin, hajen dhe pijen për Mua. Agjërimi është mburojë kurse agjëruesi ka dy gëzime, një gëzim kur bën iftar dhe një gëzim kur të takojë zotin e tij. Era e keqe e gojës së agjëruesit është më e mirë tek Allahu se era e myshkut.” (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “Allahu për çdo natë dhe ditë (të ramazanit) liron dikë prej zjarrit. Çdonjëri prej tyre ka një lutje që i pranohet” (Ahmedi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “ua tejkaluan të vetmuarit! Pyetën: kush janë të vetmuarit, o i Dërguar? Tha: ata dhe ato që e përmendin Allahun shumë.” (Muslimi)

Aishja, radijallahu anha, tregon: thash o i Dërguar! Nëse e takoj Natën e Kadrit, ç‘të them? Tha: do thuash: o Allah, Ti je falës, e do faljen, më fal mua!” (Sahih Ibën Maxhe)

Allahu i madhëruar thotë: “Nata e Kadrit është më e mirë se njëmijë muaj” (Kadër:3) Kurse I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “ka bën iradet gjatë natës së Kadrit, me besim dhe shpresë në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet e mëparshme” (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “lutja është adhurim” pastaj lexoi ajetin: “Zoti juaj ka thënë: "Më thirrni Mua, Unë ju përgjigjem, e ata që nga mendjemadhësia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do të hyjnë të nënçmuar në xhehenem". (Sahih Tirmidhi)

Abdulla ibën Abasi tregon: “I Dërguari i bëri obligim fitrat që të jenë pastrim për agjëruesin nga fjalët e kota e të pahijshme si dhe ushqim për të mjerët. Kush i jep para namazit (të Bajramit) i pranohen, e kush i vonon pas namazit janë thjeshtë një lëmoshë.” (Sahih Ebu Davud)

Rubej bint Muavidh tregon: “fëmijët i shtynim të agjërojnë dhe bënim disa lodra nga leshi ashtu që kur qanin për ushqim, ua jepnim ato deri sa të vinte iftari” (Buahriu dhe Muslimi)

Aishja, radijallahu anha, tregon: I Dërguari i Allahut bënte itikaf dhjetë ditët e fundit të ramazanit deri sa vdiq. Pas tij, bashkëshortet e tij bënin itikaf.” (Buhariu dhe Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “në xhenet është një derë që quhet Rejan. Ditën e Kijametit nëpër të do hyjnë agjëruesit dhe askush tjetër përpos tyre. Do thuhet: ku janë agjëruesit? Do hyjnë nëpër të, dhe kur të hyjë agjëruesi i fundit mbyllet dhe askush tjetër më nuk do të hyjë.” (Buahriu dhe Muslimi)

I Dërguari, kur hynte në dhjetë ditët e ramazanit, e gjallëronte tërë natën, zgjonte familjen, ishte përplot zell dhe i përvilej adhurimit.” (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “kërkoni Natën e Kadrit në dhjetë ditët e fundit të ramazanit.” (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, bënte adhurime gjatë dhjetë ditëve të fundit të ramazanit që s’i bentë jashta tyre.” (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “agjëruesi ka dy gëzime. Kur bën iftar gëzohet dhe kur e takon zotin e tij gëzohet me agjërimin që ka bërë.” (Buhariu dhe Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “umreja në ramazan kompenson një haxh me mua.” (Buhariu)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “kush agjëron ramazanin pastaj ia bashkëngjet pas tij edhe gjashtë ditë të shevalit, është sikur me agjërua tërë kohën” (Muslimi)

I Dërguari, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “agjërimi dhe Kurani do ndërmjetësojnë për robin ditën e kiametit. Agjërimi do thotë: o zot, ia ndalova ushqimin dhe kënaqësitë gjatë ditës, prandaj më lejo të ndërmjetësoj për të! Kurani do të thotë: ia ndalova gjumin gjatë natës prandaj më lejo të ndërmjetësoj për të! Tha: dhe do të ndërmjetësojnë.” (Ahmedi, sahih)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
I DËRGUARI JU FLET NË RAMAZAN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: