Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Hadithi i nijetit/sinqeritetit-rendesia, vlera, dispozitat dhe urtesite e tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
Muslimani

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 17912
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 27
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Hadithi i nijetit/sinqeritetit-rendesia, vlera, dispozitat dhe urtesite e tij   Thu 22 Sep 2011, 10:16

Hadithi i nijetit/sinqeritetit-rendesia, vlera, dispozitat dhe urtesite e tij


Transmeton Umer ibn Hatabi-radijALLAHU anhu:E kam degjuar Pejgamberin salALLAHU alejhi ue selem duke thene:

"Me te vertete, veprat vleresohen sipas qellimit (nijetit) dhe cdo personi i takon
ajo qe e ka pasur per qellim. Keshtu ai qe shperngulet per ALLAHUN dhe per te Derguarin e Tij,
shperngulja e tij eshte per ALLAHUN dhe per te Derguarin e Tij, Kurse, shperngulja e atij
qe behet per interesa te kesaj bote apo per t'u martuar me ndonje grua, atehere nijeti i shpernguljes
se tij eshte per ate qe eshte shperngulur."


Rendesia e Hadithit

Ky hadith ka nje rendesi shume te madhe sepse dijetaret Islam e rangojne
ne mesin e njerit prej atyre haditheve qe perfshin 1/3 e Islamit, meqe flet per sinqeritetin
qe eshte kushti primar per pranimin e veprave tek ALLAHU xh.sh.

Disa dijetare tjere thone se ky hadith perfshin gjysmen e Islamit bazuar ne ate se
veprat ne Islam ndahen ne dy pjese:

a) Veprat e zemres

b) Veprat e dukshme sic jane te shqiptuarit me goje dhe veprimi me gjymtyre.

Per shkak te rendesise se madhe qe ka ky hadith nuk eshte fare per t'u cuditur
pse dijetaret e Hadithit kapitujt e librave te tyre i kane filluar me kete hadith.


Komenti i Hadithit

Fjala e Profetit salALLAHU alejhi ue selem:

"Me te vertet veprat vleresohen sipas qellimit/nijetit"

Shprehja innema(me te vertet) eshte pjesez perkufizuese qe dmth se
nuk pranohen veprat vecse nese nijeti behet per ALLAHUN xh.sh, pa i bere Shirk Atij.

Ndersa sa i perket fjales "veprat" apo "punet" shtrohet pyetja: A perfshihen ketu
te gjitha punet apo klasifikohen? P.sh nje njeri i cili per t'i ndihmuar ndonje
te varfri, vjedh dhe nijetin e ka te paster: a i pranohet vepra e tij? Asesi.
Qe nje pune te jete e pranueshme tek ALLAHU xh.sh jane dy kushte:

1. Puna te jete ne pajtim me sunnetin e Muhamedit salALLAHU alejhi ue selem.

2. Nijeti te jete i paster vetem per ALLAHUN xh.sh

Duhet pasur parasysh se nijeti e vecon vepren nga vepra por dhe ibadetin nga ibadeti.
Psh. Nje njeri i cili hyn ne xhami per ta falur namazin dhe t'i arrije shperblimet e faljes
se namazit me xhemat, dallon nga nje tjeter i cili ka hyre ne xhami me qellim qe te pushoje.

Prandaj dhe nijetin mund te ndajme ne tri grupe:

1. Me qene nijeti vetem per ALLAHUN xh.sh dhe kjo eshte arritja e sinqeritetit
dhe per kete ka shperblim te madh.

2. Me qene nijeti vetem per njerez dhe ne gjuhen arabe kjo quhet Rija dhe kjo
e shkaterron punen e bere apo e prish nijetin e paster.

3. Me bere perzierje ne nijet dhe kjo po ashtu ndahet ne dy pjese:

a) Me qene e ligjshme (p.sh te shkosh ne haxh per te kryer haxhin dhe njekohesisht
te besh tregti.)

b) Dhe e pa ligjshme ( me dhene sadaka per dukje e per te te lavderuar njerzit)


"...dhe cdo personi i takon ajo qe e ka pasur per qellim"

Ne pjesen e pare te hadithit u be e qarte se nijeti eshte parimi kryesor per pranimin
e vepres apo punes, ndersa tash per here te dyte ne hadith po perseritet obligimi
i nijetit dhe kjo duke e kerkuar ate me cdo kusht ne ibadete.

P.sh nga ai qe fal namazin kerkohet ta beje nijetin se a do ta fale farz, sunet apo nafile.
Apo ai qe agjeron, duhet ta beje nijetin se a do te agjeroje ditet e humbura
te Ramazanit (kaza), apo nafile etj.

Duhet pasur parasysh se nijeti ze vend ne zemer, keshtu qe shqiptimi me goje eshte
i panevojshem, nuk eshte prej sunetit te Pejgamberit alejhi selam qe dmth se eshte bidat.

"Ai qe shperngulet per ALLAHUN dhe per te Derguarin e Tij..."

Dhe kjo eshte shperngulja per te cilen ALLAHU ka premtuar shperblim te madh.


"Shperngulja e atij qe behet per interesa te kesaj bote..."

Shperngulja/hixhreti behet ne disa forma:

1. Shperngulja prej nje vendi lufte ne vend paqeje edhe pse vendi nuk eshte shtet Islamik
sic ka ndodhur me te Derguarin alejhi selam kur eshte shperngulur prej Medines ne Abisini.

2. Shperngulja prej shtetit te jobesimtareve ne shtetin Islamik.

3. Shperngulja prej nje vendi ne vend tjeter per interesa te kesaj bote.

4. Shperngulja nga haramet dhe kjo eshte obligim per cdo besimtar

5. Distancimi i burrit nga gruaja e tij.

6. Distancimi i vllait nga vllai i tij musliman gje qe nuk lejohet te zgjase me shume
se tri dite, nese ska arsye sheriatike: nese ka arsye sheriatike p.sh per ta ndeshkuar
per ndonje veper apo edukuar eshte e lejuar dhe mbi tri dite.

Nese shperngulja nuk eshte per ALLAH atehere eshte e dijshme se eshte bere per dunja
e sa i perket muslimanit ai nuk guxon te kete ambicie dhe synim dunjane por
eshte i obliguar qe shpirtin e tij ta preokupoje me kerkimin
e Ahiretit (botes se amshuar)


"Apo per t'u martuar me ndonje grua..."

Ne kete pjese te hadithit Pejgamberi salALLAHU alejhi ue selem ua ka terhequr
verejtjen burrave se grate jane fitneja me e madhe per ta. Andaj duhet te kihet
parasysh se kush eshte me prioritare qe per hir te tij te behet shperngulje:ALLAHU apo gruaja?


Nga ky hadith na behet e qarte se roberit e ALLAHUT xh.sh e adhurojne ate ne tri forma:

1. Ata te cilet e adhurojne ALLAHUN xh.sh per shkak se e lakmojne Xhenetin e Tij.

2. Ata te cilet adhurojne ALLAHUN xh.sh nga frika ndaj Tij.

3. Ata te cilet e adhurojne ALLAHUM xh.sh me frike dhe me shprese, duke e falenderuar
Ate, duke pasur turp ndaj Tij, duke qene te kujdesshem ndaj kufijve qe ka caktuar Ai.
Keta jane ata te cilet do te jene te kenaqur me ALLAHUN e tyre ne Diten e Gjykimit
dhe do t'i shijojne kenaqesite e Xhenetit me lejen e Tij.


Lusim ALLAHUN xh.sh te na beje prej atyre qe do te na kene lakmi gjithe njerzia
ne Diten kur nuk vlen as pasuria e as prejardhja por vetem puna
dhe fjala e mire e bere per hir te ALLAHUT xh.sh ne dunja.


Shkeputur nga libri:"Sherhu seb'atin ue thelathin hadithen" te Dr. Sheref EL-Kudah

_________________


  • "Ai që mban të fshehur sekretin, ia ka arritur të dominojë vetveten (ose të ketë epërsi ndaj egos së tij)"  • "E bukura e një mirësie qëndron në të shpejtuarit e realizimit të saj."  • "Në qoftë se dëshironi të përmirësoni njerëzit, duhet që fillimisht të përmirësoni gjëndjen tuaj."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Hadithi i nijetit/sinqeritetit-rendesia, vlera, dispozitat dhe urtesite e tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: