Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Ehli Suneti – Larg çdo ekstremiteti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 17722
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 27
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Ehli Suneti – Larg çdo ekstremiteti    Sun 09 Oct 2011, 18:32

Vëllezër të nderuar, si në kohën e kaluar ashtu edhe sot, ka shumë njerëz të cilët janë të tepruar në bindjet apo veprimet e tyre. Është Ehli Suneti ai i cili qëndron larg çdo ekstremiteti, si në të kaluarën ashtu edhe sot. Njerëzit duke u bazuar në argumente të ndryshme dhe duke i keqkuptuar ato, apo duke lakmuar në çështje të caktuara, apo duke e shtrembëruar të vërtetën, kalojnë në gjëra të cilat nuk janë pjesë e argumenteve të pastërta dhe kuptimit të saktë të tyre.

Që në kohët e hershme, njerëzit filluan të kenë mospajtime në çështje të caktuara të Islamit, duke i keqkuptuar argumentet e Kur’anit dhe Sunetit pa qëllim, apo duke i shtrembëruar ato qëllimisht. Derisa filluan njerëzit me bindjet e tyre të ndahen në grupe. Ishin të vetmit Ehli Suneti pasuesit e vërtetë të argumenteve, të cilët i kuptuan argumentet ashtu sikur që i kanë kuptuar sahabet dhe qëndruan duke qenë të bindur dhe të qëndrueshëm në to.


Ndërsa të tjerët devijuan bindjet e tyre në disa çështje, në të cilat Ehli Suneti qëndron i përpikt dhe mesatar, duke mos qenë tolerant në atë që e ka shtrënguar Islami dhe duke mos qenë qenë ekstrem në atë e ka zgjeruar Islami.


Sikur që qëndruan mesatar në çështjen e emrave dhe cilësive të Allahut, në të cilën çështje devijuan disa grupe të devijuara. Prej tyre:


-Xhehmitë, të cilët i mohuan emrat dhe cilësitë e Allahut,
-Mu’tezilet, të cilët i pranuan emrat dhe i mohuan cilësitë e Allahut,
-Esh’aritë, të cilët i pranuan emrat dhe disa prej cilësive të Allahut, ndërsa i mohuan apo i devijuan shumë cilësi të Allahut.


Ndërsa Ehli Suneti, nuk kaloi në asnjërin prej këtyre teprimeve dhe ekstremiteteve, por qëndroi në atë që kanë besuar sahabet e të Dërguarit (salallahualejhiveselem), duke i pranuar të gjithë emrat dhe cilësitë me të cilat Allahu e ka cilësuar Veten e Tij, duke mos i mohuar, devijuar, shtrembëruar ato, si dhe duke mos e përngjasuar Allahun me askënd prej krijesave të Tij. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Teuhidi i emrave dhe cilësive)


Gjithashtu njerëzit devijuan edhe në çështjen e vepruesit të mëkatit të madh, saqë kaluan në ekstremitete të ndryshme, në të cilën Ehli Suneti është mesatar. Sikur:


-Havarixhët, të cilët vepruesin e mëkatit të madh e llogaritën kafir, i cili në këtë botë gjykohet si kafir dhe në botën tjetër është përgjithmonë në Xhehenem.


-Mu’tezilet, të cilët vepruesin e mëkatit të madh e nxjerrën prej Imani dhe nuk e llogaritën atë kafir, por e lanë në një vend në mes dy vendeve. Ndërsa në botën tjetër, gjithashtu ai është përgjithmonë në Xhehenem, vetëmse dënimi i tij është pak më i lehtë se dënimi i jomuslimanëve.


Kundër këtij ekstremiteti, dolën njerëz të devijuar të cilët kaluan në një ekstremitet krejtësisht të kundërt, si:


-Murxhiet, të cilët vepruesin e mëkatit të madh e llogaritën besimtar me iman të plotë, dhe se mëkati i tij nuk e dëmton imanin e tij fare.


Ndërmjet këtyre teprimeve dhe ekstremiteteve qëndron Ehli Suneti, i cili vepruesin e mëkatit të madh e llogaritë besimtar mëkatar, apo besimtar me imanin e tij dhe mëkatar me mëkatin e tij. Kështuqë nuk e nxjerr atë prej Islami, por dhe nuk e llogaritë atë besimtar me iman të plotë. Dhe në botën tjetër nëse nuk pendohet është nën dëshirën e Allahut, nëse don Ai e falë me mëshirën e Tij, e nëse don e dënon me drejtësinë e Tij. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Mëkatet e mëdha dhe vepruesi i tyre)


Gjithashtu njerëzit devijuan edhe në çështjen e kaderit, saqë kaluan në ekstremitete të mëdha. Sikur:


-Kaderitë, të cilët e mohuan kaderin dhe e llogaritën njeriun krijues të veprës së tij, duke thënë se Allahu nuk i ka krijuar veprat e njerëzve, apo duke thënë edhe se Allahu nuk e di se ç’do të veprojnë njerëzit, përveçse pas veprimit të tyre.


Kundër këtij devijimi, dolën njerëz me një devijim tjetër, si:
-Xhebritë, të cilët e mohuan tërësisht dëshirën dhe zgjedhjen e njeriut, dhe e llogaritën njeriun të imponuar në kryerjen e veprave të tij në këtë botë.


Ndërsa ndërmjet këtyre ekstretimeteve qëndron Ehli Suneti, i cili beson se çdo gjë që ka ndodhur, ndodhë dhe do të ndodhë është në diturinë e Allahut, dhe Ai është Krijues i çdo gjëje, si dhe i veprave të njerëzve. Gjithashtu dhe njerëzit kanë dëshirë dhe zgjidhje në veprimet e tyre dhe ata i veprojnë në realitet ato duke mos qenë të imponuar fare, edhepse dëshira e tyre është nën dëshirën e Allahut. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Besimi në kader)


Gjithashtu njerëzit devijuan edhe në çështjen e sahabeve dhe i kaluan kufijtë ndaj tyre, duke i nënçmuar apo duke i ngritur ata, më shumë se sa kanë ardhur argumentet për vlerën e tyre. Sikur:


-Shiat, të cilët e ngritën Aliun (radijallahuanhu) mbi të gjithë sahabet tjerë, si dhe i përshkruan atij cilësi të cilat i takojnë vetëm Allahut, duke thënë se ai e di të fshehtën, është i pagabushëm, etj. (Në të njëjtën kohë, shiat kaluan në një ekstremitet tjetër, duke i shpallë Ebu Bekrin dhe Omerin mosbesimtar, si dhe sahabet tjerë, përveç një pakice të tyre.)


Kundër këtij ekstremiteti, dolën njerëz të cilët kaluan në një ekstremitet tjetër dhe i nënçmuan sahabet me lloj lloj nënçmime dhe ofendime, derisa disa prej tyre i shpallën mosbesimtarë. Sikur:


-Havarixhët, të cilët e shpallën kafir Aliun (radijallahuanhu) dhe e lejuan ngritjen kundër tij dhe vrasjen e tij.


Ndërsa ndërmjet këtyre ekstremiteteve është Ehli Suneti, i cili nuk i ngritë sahabet më shumë se sa ka caktuar Islami vlerat dhe meritat e tyre, si dhe nuk e nënçmon asnjërin prej tyre. Por, beson se ata janë njerëz sikur të gjithë njerëzit dhe nuk janë të pagabueshëm, të cilët Allahu i ka nderuar me shoqërim të Pejgamberit (salallahualejhiveselem) dhe me përcjelljen e mesazhit të tij në gjeneratat tjera, dhe ata janë njerëzit më të mirë pas pejgamberëve të Allahut. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Besimi në vulën e pejgamberëve)


Gjithashtu njerëzit devijuan edhe në shumë çështje tjera, në të cilat Ehli Suneti çdoherë qëndron mesatar dhe nuk kalon në asnjë lloj esktremiteti.


E në këtë kohë, shfaqen edhe grupe të reja të cilat kalojnë në ekstremitete të ndryshme, në disa bindje të caktuara, në të cilat gjithashtu Ehli Suneti qëndron mesatar. Sikur:


-Rebiovcat, të cilët e llogarisin bidatçi çdo person i cili nuk pajtohet me bindjet e tyre, qoftë ai edhe prej dijetarëve të mëdhenj të Ehli Sunetit, e nuk flitet fare për njerëzit që nuk janë të këtij rangu. Derisa pas gjithë kësaj padrejtësie që kanë bërë ndaj njerëzve, ka hyrë fitneja ndërmjet tyre dhe kjo bindje e devijuar është kthyer kundër tyre, saqë kanë filluar tash edhe njëri tjetrin ta llogarisin bidatçi. (Në lidhje me këtë, lexo: Kush janë rebiovcat dhe cilat janë bindjet e tyre?)


Kundër këtij ekstremiteti, qëndron një ekstremitet tjetër i njerëzve të cilët nuk luajnë me lojën tebdi’it (shpalljes së njerëzve bidatçi), por luajnë me lojën e tekfirit (shpalljen e njerëzve kafir). Sikur:


-Tekfircat, të cilët e llogarisin kafir çdo person i cili nuk pajtohet me bindjet e tyre, qoftë ai edhe prej dijetarëve të mëdhenj të Ehli Sunetit. E që pas gjithë kësaj padrejtësie, gjithashtu fitneja ka hyrë edhe ndërmjet tyre, saqë edhe këta kanë filluar ta llogarisin kafir edhe njëri tjetrin. (Në lidhje me këtë, lexo: Kush janë tekfircat dhe cilat janë bindjet e tyre?)


Ndërsa ndërmjet këtyre qëndron Ehli Suneti, i cili nuk kalon në asnjërin ekstremitet, dhe nuk quan bidatçi përveçse atë që e meriton këtë emër, dhe nuk e shpallë kafir përveçse atë që në të vërtetë është i tillë.


Këto grupe të devijuara kalojnë në ekstremitete të kundërta edhe në çështjen e tekfirit, saqë:


-Rebiovcat, nuk e llogarisin kafir asnjë person i cili e ka thënë shehadetin edhe nëse ai thotë fjalë apo vepron vepra të kufrit, ngase kufri (sipas tyre) është vetëm me zemër dhe ne nuk mund të dijmë çka ka në zemrën e tij. (E në këtë çështje pajtohen me xhehmitë e devijuar). Dhe i arsyetojnë njerëzit me aryetime për të cilat nuk ekzitojnë argumente të Kur’anit dhe Sunetit, si arsyetimi me hidhërim, me mosedukim të familjes, me injorancë në çdo rast, etj. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Kuptimi i kufrit sipas Ehli Sunetit)


Ndërsa në të kundërtën e tyre qëndrojnë:
-Tekfircat, të cilët e llogarisin kafir edhe atë që nuk është kufri i tij i qartë, apo është i arsyetuar me argumente të Kur’anit dhe Sunetit. Apo edhe atë që nuk ka lidhje me kufrin fare, porse nuk pajtohet me bindjet e tyre. Si dhe nuk i arsyetojnë njerëzit në asnjë mënyrë, qofshin ata edhe të arsyetuar me argumente të Kur’anit dhe Sunetit. (Në lidhje me këtë, dëgjo: Tekfiri – Kushtet dhe pengesat)


E që ndërmjet tyre, qëndron Ehli Suneti i cili nuk e shpallë kafir gjithkënd, por edhe nuk e arsyeton çdokënd. Si dhe e arsyeton atë për të cilin Allahu ka caktuar arsyetim, dhe nuk e arsyeton atë me arsye për të cilat nuk ka argumente.


Dhe ekstremitete tjera të cilat ekzistojnë në mesin e grupeve të devijuara, të cilat nuk mund të përmblidhen brenda një teme kaq të shkurtër. Megjithatë, lusim Allahun (azzevexhel) që të na bëjë mesatar, dhe mos të kalojmë në ekstremitetet e ndryshme të grupeve të devijuara, por të jemi të sinqertë ndaj Tij dhe të pasojmë argumentin çdoherë. Amin

_________________


  • "Ai që mban të fshehur sekretin, ia ka arritur të dominojë vetveten (ose të ketë epërsi ndaj egos së tij)"  • "E bukura e një mirësie qëndron në të shpejtuarit e realizimit të saj."  • "Në qoftë se dëshironi të përmirësoni njerëzit, duhet që fillimisht të përmirësoni gjëndjen tuaj."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Ehli Suneti – Larg çdo ekstremiteti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: