Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Hadithe të zgjedhura mbi namazin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 16827
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 26
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Hadithe të zgjedhura mbi namazin   Tue 01 Sep 2009, 14:02

.”Kush del nga xhamia pasi ta ketë dëgjuar ezanin e pastaj nuk kthehet më, ai është munafik, përveç atij që ka dalë me nevojë“

2.”Këdo që e ka zënë ezani në xhami e pastaj ka dalë pa nevojë dhe nuk kthehet më, ai është munafik”

3.”Lutja mes ezanit dhe ikameti nuk kthehet”.

4.”Kush ndërton një xhami të vogël apo të madhe, Allahu ia ndërton atij një shtëpi në xhennet”.

4.”Kush ndërton një xhami dhe ai këtë nuk e bën për sy e faqe e as për famë, Allahu ia ndërton atij një xhami në xhennet”.

5.Transmetohet nga Ebu Hurejrah :”se një grua e zezë ka qenë kujdestare për xhaminë, dhe befas ajo u zhduk nga sytë e Pejgamberit alejhis-selam. Pas ca ditësh ai pyeti se çfarë ka ndodhur me të. Atij i treguan se ajo kishte vdekur, e ai tha: sikur të më kishit treguar? Ai pastaj shkoi te varri i saj dhe ia fali namazin (e xhenazes)”.

6.Nga Ajsha (radijallahu anha) transmetohet se ka thënë: ”Na ka urdhëruar Pejgamberi alejhis-selam që t’i ndërtojmë xhamiat në mesin e njerzëve, dhe na ka urdhëruar që t’i mbajmë të pastra dhe t’i parfumosim “.

7.Nga Xhabiri (radijallahu anhu) transmetohet se ka thënë:”(një ditë prej ditëve) Erdhi Pejgamberi alejhis-selam në xhaminë tonë, e në dorën e tij kishte një trëndafil. Në kiblen (drejtimin e kibles) e xhamisë ai vërejti këlbazë, ai iu afrua asaj, e largoi atë me lule, e pastaj tha :”Cili prej jush ka dëshirë që Allahu të largohet prej tij?! Nëse ndonjëri prej juve ngrihet për t'u falur, (le ta di se) Allahu është para fytyrës se tij, kështu që mos të pështyjë para fytyrës së tij, e as në anën e djathtë të tij, por le të pështyjë në anën e majtë të tij apo nën këmbën e tij të majtë, e nëse i rrjedh atij befas diçka prej hundëve apo i del diçka prej gojës, atëherë le të pështyjë në rrobën e tij kështu: e vendosi atë në gojën e tij e pastaj e fshiu...”.

8.” Kush pështyn në drejtim të kibles, në ditën e gjykimit ai do të vijë me pështymë në mes të syve“.

9.”Nëse e shihni dikë duke shitur apo blerë në xhami thuani (atij): Allahu mos të dhashtë fitim në tregtinë tënde, e nëse e shihni dikë duke kërkuar diçka që i ka humbur thuani: Allahu mos ta ktheftë atë ty “.

10.”Nëse dikush prej jush merr abdes e pastaj niset për në xhami, mos t’i gërshetojë duart e tij sepse ai është (konsiderohet sikur te jetë) në namaz”.

11.”Në kohët e fundit do të ketë njerëz të cilët i marrin xhamitë e tyre për vend bisedimesh, e Allahu nuk ka nevojë për të (bisedën e tyre)”.

12.”Kush merr abdes dhe e përsos atë, pastaj del duke pasur për qëllim namazin, ai konsiderohet në namaz derisa ta ketë për qëllim namazin, dhe për njërin hap që e bën i shkruhet një e mirë, kurse për hapin tjetër i fshihet një e keqe, e nëse ndonjëri prej jush e dëgjon ikametin le të mos nxitojë, sepse më së shumti shpërblime ka për atë që e ka shtëpinë e tij më larg“. I thanë: e pse kështu, O Ebu Hurejreh? Ai tha: “Për shkak të hapave të shumtë “.

13.”Sa më larg xhamisë (sa më i gjatë të jetë udhëtimi) aq më shumë shpërblime “.

14.”Le të përgëzohen me një dritë të plotë në ditën e kijametit ata të cilët ecin në errësirë për në xhami“.

15.”Kush ecë në errësirën e natës për në xhami, në ditën e kijametit do ta takojë Allahun me një dritë".

16.”Kush han nga kjo pemë (d.m.th. hudhra) mos t’i afrohet xhamisë sonë“

17.”Kush han qepë apo hudhër le të largohet prej neve, apo le të largohet prej xhamisë sonë dhe le të rri në shtëpinë e tij “.

18.”Kush han qepë, hudhër dhe kurrath mos t’i afrohet xhamisë sonë, sepse melaiket mundohen me atë që mundohen edhe njerëzit”.

19.”Pozita më afërt e robit me Zotin e tij është kur ai gjindet në sexhde, kështu që shpeshtoni lutjet”.

20.”Ndani diçka prej namazit tuaj për shtepitë tuaja, e mos i bëni ato varreza”

21.”Shembulli i shtëpisë në të cilën përmendet Allahu dhe i asaj në të cilën nuk përmendet Allahu, është sikur shembulli i të gjallit dhe të vdekurit”

22.”Transmetohet nga Abdullah ibn Sa’adi se ka thenë: ‘e kam pyetur Pejgamberin alejhis-selam: çka është më mirë, namazi në shtëpinë time apo namazi në xhami? Ai tha: ’A po e sheh se sa afër është shtëpia ime me xhaminë! Për mua është më e dashur të falem në shtëpi sesa të falem në xhami, përveç nëse është namaz farz “.

23.”O ju njerëz, faluni në shtëpitë tuaja, sepse namazi i njeriut në shtëpinë e tij është më me vlerë, përveç nëse është namaz farz”.

24.”Vlera e namazit të njeriut në shtëpinë e tij, në krahasim me namazin e tij ku e shohin njerëzit (në xhami) është sikur vlera e farzit ndaj nafileve”.

25.”Namazi i njeriut në shtëpinë e tij është më i mirë sesa namazi i tij në xhaminë time (të Pejgamberit) përveç namazeve farz“.

26.”Saffi (rreshti) më i mirë i burrave është ai i pari, kurse më i keqi është ai i fundit, ndërsa safi më i mirë i grave është ai i fundit, kurse më i keqi është ai i pari”.

27.”Drejtoni safat e juaja, bashkoni (dhe drejtoni) supet tuaja, dhe nëse dikush ju thotë që të drejtoheni nënshtrohuni, dhe mbushni zbrazëtirat sepse shejtani futet aty ku ka zbrazëtirë, sikurse qengji (që futet tek nëna e tij)”.

28.”Me të vërtetë Allahu e lavdëron safin e parë dhe safet e tjera të para, kurse melaiket shprehin salavat mbi safin e parë dhe mbi të gjitha safet e para”.

29.”Transmetohet nga Bera’ ibn Azib se: Pejgamberi alejhis-selam shkonte nga njëra anë e safit në tjetrën, i drejtonte gjoksat e njerzëve dhe supet e tyre dhe thoshte: ”Mos u ndani e që pastaj Allahu t’jua ndajë zemrat. Me të vërtetë Allahu i lavdëron (njerëzit) e safit të parë, kurse melaiket shprehin salavat mbi ta “.

30.”Drejtoni safat, sepse drejtimi i safave është pjesë e namazit “.

31.”Drejtoni (bashkohuni, ngjituni: krahërori me krahëror, nyja e këmbës me nyjen e këmbës) safat, dhe afrohuni mes vete, drejtoni supet, se pasha Atë, në Dorën e të cilit është shpirti im, unë e shoh shejtanin se si hyn në zbrazëtirat e safit (mes dy personave) sikur një qengj i vogël”.

32.”…Dhe kush e arrin (plotëson) safin (kur ka zbrazëtirë) Allahu e arrin atë, e kush e këputë safin, Allahu e këputë atë”.

33.”Më i miri prej jush është ai i cili (është i qetë në namaz, dhe ai i cili kur t’i afrohet dikush për ta plotësuar safin nuk shtyhet me krah, dhe ai i cili kur dikush e këshillon që ta plotësojë safin, ai nuk tregohet mendjemadh), dhe nuk ka hap që shpërblehet më shumë sesa hapi i njeriut që bën te ndonjë zbrazëtirë dhe e plotëson atë”.

34.”Kush e plotëson një zbrazëtirë (të safit) Allahu e ngritë atë për një shkallë dhe ia ndërton atij një shtëpi në xhennet”.

35.”Në asgjë nuk jua kanë zili hebrenjtë juve më shumë sesa që jua kanë zili në dhënien e selamit dhe shqiptimin e aminit (pas imamit)”.

36.”Kur të thotë Imami: “Gajril-Magdubi alejhim ve lad-Dal-lin”, ju thuani Amin, Allahu u përgjigjet (lutjeve tuaja)”.

37.”A nuk ka frikë ndonjëri prej jush kur e ngre kokën para imamit që Allahu t’ia shndërrojë kokën e tij në kokë gomari, apo fytyrën e tij në fytyrë gomari”.

38.”Le të mos sigurohet ndonjëri prej jush kur ta ngre kokën e tij në namaz para Imamit, se s’do t’i shndërrohet koka e tij në kokë qeni”.

39.”Nuk pranohet namazi i njeriut përderisa ta drejtojë shpinën e tij në ruku’ dhe në sexhde “.

40.”Vjedhësi më i madh është ai që vjedh në namazin e tij “. I thanë: O i dërguar i Allahut, si e vjedh ai namazin e tij? Ai tha: ”Nuk e plotëson rukunë e tij dhe sexhden e tij, dhe njeriu më koprrac është ai i cili nuk jep selam”.

41. “O muslimanë! Nuk ka namaz për atë që nuk e drejton shpinën e tij në ruku’ dhe në sexhde”.

42.”Allahu nuk shikon në namazin e atij robi që nuk e drejton shpinën e tij në ruku’ dhe në sexhde”.

43.”Transmetohet nga Ebu Abdullah el-Esha’riu se Pejgamberi alejhis-selam kishte parë një njeri duke mos e bërë rukun mirë, dhe duke rënë në sexhde ashtu siç e han sorra ushqimin e saj, ndërsa ai ishte duke u falur (Pejgamberi), kështu që pastaj tha: ”Sikur të kishte vdekur ky në këtë gjendje, do të kishte vdekur jashtë fesë së Muhammedit”. E pastaj tha :”Shembulli i atij i cili nuk e plotëson rukunë e tij, dhe i atij që bie në sexhde sikur (sorra), është sikur i urituri i cili i han një apo dy hurme, dhe nuk ngopet fare me to“.

44.”Me të vërtetë ka mundësi që njeriu të falet gjashtëdhjetë vite e të mos i pranohet namazi. Ndoshta rukunë e bën mirë por sexhden nuk e bën si duhet, apo sexhden e bën mirë por rukunë nuk e bën si duhet“.

45.”Transmetohet nga Aliu radijall-llahu anhu se ka thenë: “Më ka ndaluar Pejgamberi alejhis-selam që të lexoj (Kur’an) duke qenë në ruku’ “.

46.”Me të vërtetë njeriu largohet (nga namazi) i tij e nuk i shkruhet më shumë se një e dhjeta e (shpërblimit) të namazit të tij, apo një e nënta, apo një e teta, apo një e shtata, apo një e gjashta, apo një e pesta, apo një e katërta, apo një e treta, apo gjysma e saj“.

47.”Ndokush prej juve e fal namazin (me shpërblim) të plotë, e ndokush prej juve e fal (me gjysmën e shpërblimeve), ndokush një të treten, një të katërtën, një të pestën, derisa arrin te një e dhjeta”.

48.”Namazi është tre pjesësh - abdesi është një e treta e saj, rukuja është një e treta tjetër, kurse sexhdeja është një e treta tjetër. Kush e kryen atë (namazin) ashtu si duhet (me këto tre pjesë) ai do t’i pranohet atij dhe veprat tjera pranohen prej tij, e kujt nuk i pranohet namazi, atëherë nuk i pranohen as veprat tjera“.

49.”Gjëja e parë që do të ngrihet prej këtij ymmeti është përkushtimi (në namaz), derisa të mos shohësh asnjë të përkushtuar (në ymmet)“.

50.”Transmetohet nga një sahabij i cili thotë:”E pashë Pejgamberin alejhis-selam duke u falur ndërsa në gjoksin e tij (dëgjohej) një e dridhur sikur të dridhurit e dhëmbëve të mëdhenj prej të qajturit “.

51.”Transmetohet nga Aliu radijallahu anhu se ka thënë: ”Në ditën e Bedrit nuk ka pasur në mesin tonë asnjë persian përveç Mikdadit. Shikova (natën) dhe të gjithë ishin duke fjetur përveç Pejgamberit alejhis-selam i cili ishte nën një dru, falej dhe qante derisa gdhiu“.

52.”Çka është halli i disave të cilët shiqojnë lart në qiell në namazin e tyre?! (e qortoi këtë vepër aq shumë, saqë tha ose do të ndaleni nga kjo (vepër), ose Allahu do t’jua humb juve shiqimin “.

53.”Ose do të ndalen disa njerëz nga të shiquarit lart në qiell gjatë lutjes se tyre në namaz, ose do t’u verbohen sytë atyre“.

54.”Transmetohet nga Aisheja radijallahu anha se e ka pyetur Pejgamberin alejhis-selam për shikimin rreth e rrotull në namaz (dhe kthimin e kokës anash), Ai tha: ”Kjo është vjedhje që shejtani e vjedh prej namazit të robit”.

55.”Allahu vazhdon të jetë para robit në namazin e tij përderisa ai të mos kthehet (ta kthejë kokën), e nëse ky e lëviz fytyrën (anash), atëherë Ai largohet prej tij”.

56.Transmetohet nga Ebu Hurejrah radijallahu anhu se ka thënë: ”Më porositi i Dashuri im (Pejgamberi) alejhis-selam në tre gjëra dhe më ndaloi nga tre gjëra: më ndaloi që të bie në sexhde (shpejt) ashtu siç e han xheli ushqimin e tij, dhe më ndaloi që të ulem mes dy sexhdeve ashtu siç ulet qeni, dhe më ndaloi që të kthehem (të shikoj rreth e rrotull) ashtu siç kthehet dhelpra”.

56.Transmetohet nga Xhabiri radijallahu anhu thotë:” E pyeta Pejgamberin alejhis-selam për largimin e gurëve në namaz (prej vendit të sexhdes)? E ai më tha:”(kape) Një (guri vetëm), e nëse nuk e bën këtë, kjo është më mirë për ty sesa (të kesh) njëqind deve, të gjitha këto me sy të zi“.

57.”Mos i heq (mos i largo guralecat) duke qenë në namaz, e nëse patjetër duhet të veprosh kështu, atëherë vetëm një (guralec) sa për ta drejtuar atë”.

58.”Nëse dikush prej juve është duke u falur, mos ta lë dikë që t’i kalojë përpara, dhe le ta shtyjë me dorë sa të mundet, e nëse ai refuzon, atëherë le ta godasë sepse ai është shejtan”.

59.”Ai (sal-lall-llahu alejhi ves-sel-lem ) qëndronte afër sutres, ashtu që ndërmjet tij dhe murit kishte (distancë) tre kutë dhe ndërmjet vendit të sexhdes dhe murit (kishte) hapësirë aq sa për të kaluar një dele”.

60.”Kur të falet ndokush drejt sutres, le t’i afrohet asaj që të mos e prish shejtani namazin e tij “.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Hadithe të zgjedhura mbi namazin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: