Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 KALIMI MBI URË (Siratit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: KALIMI MBI URË (Siratit)    Fri 11 Nov 2011, 23:13

KALIMI MBI URË (Siratit)
Mendo se si do të të rrahë zemra nga frika. Do të të merret mendja nga përkujtimi se ti do të ecësh nëpër atë urë. Do të ecësh me një këmbë dhe do të ndiesh hollësinë dhe mprehtësinë e saj. Do të shtangesh nga frika.
Pastaj do ta ngresh edhe këmbën tjetër dhe do të drejtohesh në urë. Barra që mban në shpinë do të të shtypë. Me zemër të frikësuar do të arrish disi në majtë.
Njerëzit e tjerë do të ecin pas teje dhe para teje me të njëjtat hapa. Pastaj do të drejtohesh së bashku me ata nëpër atë urë që dridhet... Do të dëgjosh britmat e njerëzve të cilët kalojnë mbi Xhehenem. Dhe, mendoje veten tëndë të dobët që mundohesh të hipësh nëpër atë urë. Në çdo çast do të vëresh njerëz të cilët hidhen në zjarr. Qafat i kanë të lakuara, ndërsa ura para këmbëve të tyre lëkundet. Melekët do t'i mbajnë mjekrat e besimtarëve dhe bishtalecat e besimtarëve. Në qafat e tyre do të jenë zinxhirë, ndërsa zjarri me flakët e tij do të orvatet që t'i pakë ata. Zjarri do të flakërojë dhe do të ushtojë pas qafave të tyre. Thëngjijtë do t'i kapin qafat e disa njerëzve dhe do t'i çojnë në humnerë. Ata do të humbin çdo shpresë dhe do të bien nën thëngjijtë e zjarrit. Do të bërtasin: 'Shkatërrim, shkatërrim.' Ti do t'i shikosh si i frikësuar, duke u trembur që të mos dobësohen këmbët e tua dhe të mos shkosh edhe ti pas tyre. Nuk guxon të biesh dhe patjetër që do të ecësh i sigurt dhe stabil mbi atë urë. Nëse në këtë botë e përkujton me logjikë të qetë dhe me ndjenja, atëherë ai kalim mbi atë urë do të bëhet i lehtë për ty. Me të vërtetë llahtaria e Ditës së Gjykimit do të jetë e lehtë për robërit e devotshëm të Allahut të cilët në këtë botë ishin prej atyre që vepruan mirë. Ata gjthë shpresën e tyre e orientuan në shpëtim.
Përjetuan strese duke menduar për ato çaste të tmerrshme (të Ditës e Gjykimit. Për këtë shkak, ano me zemrën tënde drejt mendimeve dhe brengës për ndodhitë e ahiretit (botës tjetër), dhe dije se do të jetë e lehtë për ty, atëherë kur me siguri do ta përjetosh. Sepse, Allahu i Lartëmadhëruar u premtoi besimtarëve të Tij se nuk do t'i ngarkojë me frikë në të dy botët - në këtë dhe në botën e ardhshme.

Mendo se si do të kalosh mbi atë urë i frikësuar dhe i dobësuar! Nëse e ke merituar hidhërimin dhe nëse nuk të është falur, atëherë nuk do ta ndiesh as kur të të rrëshqasin këmbët nga ura. Dhe mendoje veten tënde nëse nuk të falen mëkatet, e atëherë kur ndër këmbët të dridhet ura. Atëherë do të thuash: 'Kam humbur përgjithmonë'! Nga kjo jam frikësuar dhe nga kjo jam ruajtur.
Pasi ndër dy këmbët e tua do të hiqet ura, atëherë do të biesh me kokë poshtë në humnerë. Do t'i ndiesh vithet të ashpra në lëkurën dhe në mishin tënd. Do të të tërheqin në humnerë, dhe zjarr do të të presë, i hidhëruar për atë se Allahu është i hidhëruar me të. Duke rënë nga ura në zjarr, do të thërrasësh: 'Mjerë unë, mjerë unë''! Zemrën do të ta përfshijë pendimi për atë që nuk i je nënshtruar urdhrave të Allahut dhe për atë se nuk e ke merituar kënaqësinë e Tij. Përse nuk je larguar nga mëkatet para se të vdesësh, që kështu të kishe merituar faljen nga Ai? Zjarri do të copëtohen nga nxehtësia dhe dhembjat. Fytyra do të të copëtohet dhe veten tënde do ta thërrasësh në shkatërrim.


Allahu do të pyesë Xhehenemin: 'A je mbushur'? Ai do të përgjigjet: 'A ka ende?' (Kaf,30) Ti do të qëndrosh në fund të Xhehenemit, ndërsa Allahu do të nëse është i mbushur. Zjarri do të drejtohet në lukthin tënd dhe do ta djegë në tërësi. Atëherë mendo mëlçinë se si do ta gëlltisë zjarri. Ti thërret për ndihmë, por askush nuk të përgjigjet. Qanë, pendohesh dhe lutesh për ndonjë rast tjetër, por pendimi nuk të pranohet, dhe thirrjet të rrefuzohen.

Mendoje qëndrimin tënd të gjatë në zjarr. Vuajtje është afatgjatë dhe nuk mund të durohet. Etjen nuk mund ta durosh... Do të të përkujtohet se si ke pirë ujë në këtë botë. Në zjarr do të kërkosh një gotë nga thesarmbajtësi (roja) i Xhehenemit që është i detyruar për mundimin tënd. Gota do të ta djegë dorën. Nuk do të mund t'i rezistosh dhe do ta afrosh deri tek buzët, e ajo do të ta djegë fytyrën. Pasi ta prishë atë ujë valë, atëhrë do të ta çjerrë fytin, e pastaj do të t'i copëtojë zorrën.
Përsëri veten do t'a thërrasësh në shkatërrim dhe do të të përkujtohet pijet freskuese të kvsaj bote. Pastaj nga zjarri do të drejtohesh në pishinat e xhehenemit për flladitje, ashtu siç je mvsuar të flladitesh dhe lahesh në këtë botë kur ishte vapë, mirëpo, pasi të futesh në atë ujë, do të bjerë lëkuara që nga koka e deri te thembrat. Do të kthehesh në zjarr, duke shpresuar se ai është më i lehtë, por përsëri, pas një kohe do të kthehesh tek uji valë. Vazhdimisht do të qarkullosh ndërmjet ujit që është duke vluar dhe zjarrit, në kërkim të një fryme, por atë assesi nuk do të mund ta gjesh në Xhehenem. Pasi vështërsitë, etja dhe dëshpërimi të arrijë kulminacionin e tyre, do të të përkujtohen kopshtet, që pas pak mundimin do të të kalojë nga zemra në fyt.

Do të vuash dhe do të dëshirosh që të jesh në afërsi të Allahut dhe në begatit e Xhenetit. Pastaj do të të përkujtohen pije e Xhenetit, lëngjet e e freskët dhe jeta komode, kështu që zemra do të të copëtohet nga dëshpërimi që nuk mund t'i arrish ato. E kur të të kujtohet se atje (në Xhenet) do tëmund të ishe me prindërit e tu, me vëllezërit dhe me të tjerët, atëherë do të fillosh t'i thërrasësh më një zë të pikëlluar, nga zemra e djegur dhe e pikëlluar: O nënë! O baba! O vëlla! O motër! O xhaxha! O dajë! Më jepni pak ujë!... Ata do të përgjigjen se nuk ka shpresë... Me këtë rast zemra do të të copëtohet për shkak të mosekzistimin të shpresës dhe për arsye se të gjithë ata janë të hidhëruar me ty.
Pra kjo vjen nga ajo që Zoti yt është i hidhëruar me ty. Më pas përzemërsisht do t'i orientohesh Allahut të Lartëmadhëruar që të të afrojë ndonjë shans dhe të të kthejë në këtë botë, por një periudhë të gjatë kohore do të mbetësh i rrejshëm dhe Ai është i hidhëruar me ty. Prandaj, do të të drejtohet dhe do të ta shuaj çdo shpresë, duke të thënë:
'Ai thotë: 'Heshtni aty e mos më flisni! (E-Mu'minun, 108)

Do të dëgjosh përgjigjen refuzuese të Tij. Ti nuk meriton përgjigje. Vrimat e hundës dhe gojes të janë shtrënguar me yzengji. Fryma të është ndalur në mushkëri dhe nuk mund të dalë. Gjoksi të është ngushtuar, e ti ke mbetur i çmendur dhe i heshtur. Nuk mundë të lëshosh asnjë të.

Pastaj, Allahu edhe më tepër do të të poshtërojë dhe do të t'i humbë të gjitha shpresat. Do ta mbyllë derën e Zjarrit mbi ty dhe mbi armiqtë e tjerë të Tij. Si do të ndihesh kur të kuptosh se nuk ta ka falur dhe kur të dëgjosh përplasjen e dyerve të mbyllura? Çfarë humbje të shpresës do të ndien banorët e Xhehenemit në atë rast kur të dëgjojnë atë zë... Do ta kuptojnë se atë e bëri Allahu i Lartëmadhëruar që askush të mos dalë më kurrë prej aty. Zemrat do t'ju bëhen grimë nga mjerimi dhe çdo shpresë për shpëtim do të humbasë. Nuk ka ikje, dalje, e as fshehje nga dënimi i Allahut. Vuajtjet e përhershme dhe jetë e përhershme. Zemrat do të shkatërrohen dhe do të copëtohen përgjithmonë. Nuk ekziston asnjë grimcë freskie e asnjë grimcë begatie, mandje as pushim... Pikëllimi është i vazhdueshëm, brenga të njëpasnjërshme, sëmundje të pashërueshme, pranga dhe zinxhirë që nuk këputen dot. Uria do të mund të shuhet vetëm se me Zekkum, i cili do t'u djegë fytin. Më pas do të kërkojnë pije që të heqin hidhëtinë, por uji i valë do t'ua grimcojë zorrët. Pikëllimi dhe mjerimi që kanë humbur kënaqësinë e Allahut do t'ua dërrmojë zemrën. Refuzimi nga afërsia e Allahut do t'juqëndrojë në mendje. Askush nuk do të mund t'ju mëshirohet ndaj tëqarit të tyre. Po ashtu, edhe ndaj britmave të tyre askush nuk do t'iu përgjigjet. Askush nuk do t'ju shkojë në ndihmë. Allahu është hidhëruar me ata dhe asnjëherë nuk do t'i mëshirojë. Kur Ai t'i urrejë, atëherë ata e humën vlerën në sytë e Tij dhe Ai nuk i përfill. Sikur të kishe mundur t'i shihje kur të mbeten të afërmit e tyre që janë në Xhenet: 'O baba, O nënë, o ju vëllëzer dhe motra! Kemi dalë nga varret tona. Kemi qëndruar para Allahut të Lartëmadhëruar të etshëm dhe në Zjarr jemi dërguar të etshëm:
....'Na nxirrni diçka nga ju apo nga ajo që u ka furnizuar Allahu (se mbaruam nga etja)...!' (El-A'raf, 50)

Ata do t'u ndërpresin çdo shpresë. Xhehenemlinjtë do të keqtrajtohen dhe më tej dhe do të copëtohen aty, mandej asnjëherë nuk do të ndienjë freski. Nuk do të mundin asnjëher t'i mbyllin sytë. Përgjithmonë do të vuajnë dhe do të digjen në zjarr.
A mund ta paramendosh veten tënde në atë gjendje, po qe se nuk të falet? Sikur t'i kishe parë se si duket ata që vuajnë, se si zjarri ua mori mishin dhe ua fshiu bukurinë dhe vijat e fytyrës së tyre... Eshtrat ua përvëloi zjarri... Janë të trishtuar dhe tronditen në pranga dhe në zinxhirët e tyre. E thërrasin veten në shkatërrim..., britmë dhe vaj. Sikur r'i kishe parë në atë gjendje, zemra do të dilte. Do të ishe mbytur nga ajo aromë jo e këndshme dhe do ta kishe humbur frymëmarrje nga ajo nxehtësi që del prej trupit të tyre. Çfarë do të ndodhte sikur ti të ishe njëri nga ata? Të mos shpresosh, të jesh me pikëllim? Zjarri të të kaplojë, të depërtojë në bebëzën e syrit tënd, sepse nuk ke shikuar në atë që Allahu është i kënaqur. Zjarri depërton edhe në veshët e tua... E dëgjon si zhurmon dhe flakëron. Të ka mbuluar, t'i ka thyer eshtrat, ta këput mishin, depërton në barkun tënd dhe ta copëtoi mëlçinë. Zemrën e ka plot me fatkeqësi, pendim dhe dëshpërim.

Përkujto për këtë me mendje të qetë. Largohu nga ajo që e urren Allahu. Bëhu i kënaqur, që Ai të jetë i kënaqur me ty. Mbështetu tek Ai me mendjen tënde. Kërko ndihmën e Tij, e kështu Ai do të të largojë nga gabimet. Rreziku është i madh, ndërsa trupi është i dobët. Vdekja është afër, ndërsa Allahu i Lartëmadhëruar të shikon dhe të vështron. Asgjë nuk mund t'i ikë Atij. Ruaju që mos të të vërejë në mënyrë qortuese dhe të hidhëruar, edhe pse ti nuk je i vetëdijshëm për një gjë të tillë. Turpërohu nga Ai dhe respektoje. Atë. Mos e merr me lehtësi praninë dhe mbikëqyrjen e Tij. Të jesh i vetëdijshëm për domethënien e pranisë së Tij dhe për sjelljet e tua. Frikësohu nga Ai, para se të të marrë tek Vetja e Tij. Tregohu se je duke u penduar për mëkatin e bërë dhe le të shohë se të shqetëson ndërgjegjja për shkak të mosnënshtrimit. Bëhu i brengosur dhe i dekurajuar për shkak të gabimeve. Nëse e tregon atë, atëherë Ai do të ta falë mëkatin. Mos iu kundërvë Allahut të Lartëmadhëruar, sepse hidhërimit të Tij nuk mund t'i kundërvihesh, e as nuk mund ta durosh dënimin e Tij. Shkishërimi nga afërsia e Tij për ty është i padurueshëm, dhe prandaj kontrollo veten tënde para se ta takosh Atë. Sillu sikur vdekja do të të vijë në një çast.
----------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I Dërguari i Allahut ka thënë: ''Thotë Allahi i Lartëmadhëruar: ''Pasha Fuqinë Time, Unë nuk do t'i bashkoj robin Tim dy
siguri, e as dy frika. Nëse nuk më frikësohet Mua në këtë botë, atëherë do t'a frikësoj në botën tjetër atë Ditë kur t'i tuboj
të gjithë robët e Mi, e nëse më frikësohet Mua në këtë botë, atëherë Unë do t'a liroj nga frika dhe do t'ia jep qetësinë në atë
Ditë kur t'i tuboj robtë e Mi''. (Hadithi e shënoi ibën Mubareku në Zuhd).

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
KALIMI MBI URË (Siratit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: