Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Gjashtë raste nga jeta Profetike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Gjashtë raste nga jeta Profetike    Mon 28 Nov 2011, 22:38

Gjashtë raste nga jeta Profetike


Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit.

Falenderojmë Allahun që na i ndriçoi zemrat tona me dritën e imanit dhe teuhidit. Bekimi dhe paqja qofshin mbi më të fundin e Pejgamberëve, Muhamedin alejhis Selam, më pas:

Shejh Muhamed ibnu Abdul Uehab rahimehullah ka thënë: Medito, Allahu të mëshiroftë, rreth gjashtë rasteve nga jeta e Pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem dhe kuptoi ato bukur dhe mirë , me shpresë se Allahu do ta mundësojë që ta kuptosh fenë e Pejgamberëve alejhimus selam që ta pasosh atë (fe) dhe (të kuptosh) fenë e mushrikëve (idhujtarëve) për tu larguar prej saj. Shumë prej njerëzve të cilët pretendojnë se i përmbahen kësaj feje dhe e konsiderojnë vetveten prej muuehidaue (njësuesve të Allahut) nuk i kuptojnë ashtu si duhet këto gjashtë raste.

•Rasti i parë: Ngjarja e zbritjes së shpalljes (uahjit).
I pari ajet me të cilin Allahu i Lartësuar e ngarkoi Muhammedin sal-l Allahu alejhi ue selem me detyrën e profetësisë ishte: "O ti i mbuluar , ngrihu dhe paralajmëro." deri te "dhe për Hir të Zotit tënd duro." [El Muddethir, 1-7] Dije se ata (mushrikët) vepronin gjëra të shumta që e dinin se ato ishin padrejtësi dhe armiqësi: si zinaja etj.Gjithashtu ata vepronin ibadete të shumta me të cilat ata afroheshin tek Allahu i Lartësuar si Haxhi, Umra, sadakaja ndaj të varfërve, bamirësia ndaj tyre etj. Por puna më me peshë tek ta ishte shirku. Shirku tek ata ishte vepra më me vlerë me të cilën i afroheshin Allahut, sikurse e ka përmendur Allahu i Lartësuar, që ata kanë thënë: "Ne nuk ia kushtojmë adhurimin atyre për gjë tjetër vetëm se që ata të na afrojnë tek Allahu." Ez Zumer, 3 Gjithashtu thotë : "Ata thonë: Këta janë dërmjetësit tanë tek Allahu." [Junus, 18] Po ashtu thotë: "Ata i morën për miq shejtanët duke lënë Allahun dhe kujtuan se kanë gjetur rrugën e drejtë." [El A'raf, 30]

Pra, gjëja e parë të cilën e urdhëroi Allahu i Lartësuar që tu tërheq vërejtjen para se t’i qortonte për zinanë, vjedhjen e të tjera ishte shirku. Dije, se disa prej tyre adhuronin statujat, të tjerë melaiket dhe të tjerë eulijatë dhe thonin që ne kërkojmë prej tyre vetëm ndërmjetësim (tek Allahu), e megjithatë filloi pralajmërimi për tu larguar nga shirku që në ajetin e parë me të cilin Allahu e ngarkoi me detyrën e profetësisë. Nëse e kupton këtë çështje mirë atëherë të përgëzoj, sidomos po qe se ti e kupton se: ç’farë rrjedh prej këtij urdhëri është më i madh se pesë namazet, të cilat nuk janë bërë detyrë vetëm se në natën e Israsë që ka ndodhur në vitin e dhjetë të hixhretit pas bojkotit të pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem, pas vdekjes së xhaxhait të tij Ebu Talibit dhe dy vjet pas hixhretit për në Habeshe. Pra, pasi ti njohësh se gjithë këto perpjekje të mëdha dhe gjithë kjo armiqësi e madhe ka qenë vetëm se kundrejt shirkut shumë kohë para se të obligohet namazi, atëherë shpresojmë që ta mësosh se sa e rëndësishme është kjo ngjarje.

•Rasti i dytë : Kur profeti sal-l Allahu alejhi ue selem u ngrit për ti paralajmëruar (mushrikët) për dëmin që ka shirku dhe për ti urdhëruar për teuhidin.
Ata nuk e urryen atë që tha. Përkundrazi u pëlqeu e disa menduan edhe të hyjnë në këtë fe, derisa u tregoi profeti sal-l Allahu alejhi ue selem haptazi mangësinë e fesë së tyre dhe të metat e dijetarëve të tyre. Atëherë iu përveshën atij dhe shokëve të tij në armiqësi dhe thanë : Na i bëri budallenj njerëzit e mençur, na cënoi fenë tonë, na ofendoi idhujt tanë. Mirëpo siç dihet, profeti sal-l Allahu alejhi ue selem nuk ka ofenduar Isën alejhi selam, as nënën e tij, as melaiket dhe as njerëzit e mirë, por kur u tha atyre se nuk duhet t’u luten këtyre sepse këta nuk bëjnë dëm dhe as dobi, këtë gjë e konsideruan mushrikët ofendim dhe cënim. Po e kuptove këtë, ke për ta marrë vesh se njeriut nuk i konsiderohet i drejtë islami i tij edhe pse e njëson Allahun dhe largohet nga shirku derisa ta urrejtë dhe armiqësojë të keqen dhe ta shfaqë atë. Siç ka thënë Allahu i Madhëruar : “Nuk gjen një popull që beson Allahun dhe ditën e Fundit të duan ata që luftojnë Allahun dhe të dërguarin e Tij”. [El Muxhadeleh 22]. Po e kuptove këtë ke për të marrë vesh se shumë prej atyre që pretendojnë se kanë fe nuk e njohin atë sepse çfarë i shtynte muslimanët që të mbartnin gjithë atë durim, vuatje, tortura, burgim hixhret në Habeshe duke qënë se profeti sal-l Allahu alejhi ue selem ishte njeriu më i mëshirshëm. Po të gjente mundësi për lehtësim do tu jepte lehtësim atyre. E jo më që Allahu ka zbritur ajetin që thotë : “Ka prej atyre njerëzve që thonë besuam Allahun dhe kur sprovohen për Allahun ata e konsiderojnë sprovën e njerëzve si ndëshkimin e Allahut”. Kur ky ajet flet për ata që pajtohen (me mushrikët) vetëm me gojë (jo me zemër) po të tjerët (që bënë më shumë)!!

•Rasti i tretë: Ngjarja kur profeti sal lAllahu alejhi ue selem po këndonte suren Nexhëm në prani të mushrikëve.
Kur arriti tek ajeti: "A e keni parë Latën dhe Uzzën?" [En Nexhm,19] atëherë shejtani i ka shtuar këto vargje: “Ato janë idhujt e lartë dhe ndërmjetësimi i tyre shpresohet”. Ata menduan se këto fjalë i recitoi Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem dhe i gëzoi shumë kjo gjë. Ata shprehën disa fjalë, kuptimi i të cilave ishte : Kjo është ajo të cilën ne e dëshirojmë. Ne e dimë se Allahu është i Vetmi që sjell dobi dhe dëm dhe se Ai nuk ka ortak, por këta janë ndërmjetësuesit tanë tek Ai. Prandaj edhe kur arriti dhe recitoi ajetin e sexhdes, Pejgamberi sal lAllahu alejhi ue selem bëri sexhde edhe mushrikët u përkulën (bënë sexhde) me të. Pas kësaj u përhap lajmi se mushrikët u pajtuan me Pejgamberin sal-l Allahu alejhi ue selem dhe me ta dëgjuar këtë lajm, muhaxhirët (emigruesit) që ishin në Habeshe u kthyen, por kur Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue selem e mohoi këtë gjë, mushrikët u sollën edhe më keq ndaj tij dhe ndaj besimtarëve. Kur ata i thanë se ti e ke thënë një gjë të tillë, pejgamberi sal-l Allahu alejhi ue selem u frikësua shumë prej Allahut të Lartësuar, derisa Allahu i zbriti atij: " Ne sa herë që kemi dërguar para teje ndonjë të Dërguar ose Pejgamber, kur ai recitonte (ajetet Tona), shejtani i hidhte (shtesa) në to. Por Allahu asgjëson atë që hedh shejtani, pastaj Allahu përforcon ajetet e Tij. Allahu është i Dituri, I Urti." El Haxh,52

Kush e kupton këtë ngjarje dhe më pas dyshon në fenë e pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem dhe nuk bën dallim mes kësaj feje dhe fesë së mushrikëve Allahu e largoftë.

•Rasti i katërt : Ngjarja Ebu Talibit.
Kush e kupton mirë këtë ngjarje dhe mediton në atë se Ebu Talibi e pohoi njëshmërinë e Allahut (teuhidin) dhe i nxiste njerëzit për të. E pohoi gjithashtu mendjelehtësinë e mushrikëve. E donte çdokënd që pranonte Islamin dhe largohej prej shirkut. E sakrifikoi jetën e tij, pasurinë e tij fëmijët dhe farefisin e tij më të afërt për të përkrahur Pejgamberin sal lAllahu alejhi ue selem derisa ndërroi jetë, gjithashtu duroi vështirësi të mëdha dhe armiqësinë e ashpër të mushrikëve, por nuk hyri në këtë fe dhe as që u largua prej fesë së parë pra, nuk u bë musliman. Ai justifikohej për këtë mospranim të islamit duke menduar se kjo gjë është ofendim për babain e tij Abdulmutalibin, Hashimin e të tjerë prej paraardhësve të tyre. Për këtë arsyje meqë ai ishte i afërmi i Pejgamberit sal-lAllahu alejhi ue selem dhe e ndihmoi atë, i Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ue selem kërkoi falje për të, atëherë Allahu i Lartësuar i shpalli: "Nuk i takon pejgamberit dhe besimtarëve që të kërkojnë falje për idhujtarët, edhe sikur të jenë të afërmit të tyre." [Et Teube,113] Ajo që e sqaron më shumë këtë është se : Nëse mer vesh se dikush nga Basra apo Ahsa’ e do fenë dhe i do muslimanët shumë prej njerëzve mendojnë se ai është me muslimanët edhe pse ai nuk e ndihmon fenë me veten e tij apo pasuri dhe as nuk ka ato arsyetime që kishte Ebu Talibi. Kush e kupton ngjarjen e Ebu Talibit dhe kupton gjithashtu gjendjen aktuale të shumicës së atyre që pretendojnë se i përmbahen fesë ka për t’ju bërë e qartë rruga e drejtë dhe humbja dhe ka për ta marrë vesh keqkuptimin (në të cilin kanë rënë këta). Allahu është Ndihmësi më i mirë.

•Rasti i pestë : Ngjarja e hixhretit (emigrimit).
Në të ka shumë dobi dhe mësime të cilat nuk i dinë shumica e atyre që i lexojnë, por ajo që ne dëshirojmë ta shprehim tani është vetëm një prej atyre çështjeve, e kjo është: se kishte prej sahabëve (shokëve) të Pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem që nuk emigruan me Pejgamberin sal lAllahu alejhi ue selem, jo se kishin dyshim ne fenë islame dhe as që u dukej e bukur feja e mushrikëve, mirëpo (nuk emigruan) ngaqë kishin dashuri për familjen, pasurinë dhe vatanin. Kur ata dolën në betejën e Bedrit u imponuan nga mushrikët që të luftojnë kundra muslimanëve. Disa prej tyre u vranë gjatë betejës duke u gjuajtur me shigjeta, ngaqë gjuajtësi nuk i njihte nga larg. Kur dëgjuan sahabët për të vrarët se filani dhe filani janë vrarë u erdhi rëndë dhe thanë që kemi vrarë vëllezërit tanë, atëherë Allahu i Madhëruar shpalli: "Meleket që marrin shpirtërat u thonë atyre që u kishin bërë padrejtësi veteve të tyre : Ku ishit (pse nuk emigruat) ? Thanë ishim të dobët në vendin (ku jetonim). U thonë : A nuk ishte toka e Allahut e gjerë që të emigronit në të !! Për këta strehimi është Xhehennemi e sa vendkthim i keq është ai”. deri te "Sepse Ai është falës dhe mbulues i fajeve të tyre." [En Nisa, 97-99] Ai që mediton në ngjarjen e tyre (ka për ta kuptuar të vërtetën).

Medito në fjalën e sahabëve kur thanë : "Kemi vrarë vëllezërit tanë" sepse sahabëve nuk u kishte mbërritur ndonjë fjalë e pahijshme për ata në fe apo ndonjë fjalë se atyre iu është dukur e mirë feja e mushrikëve. Sikur atyre tu kishte arritur diçka e tillë, nuk do të thonin "Kemi vrarë vëllezërit tanë" sepse Allahu ua bëri të qartë atyre që në kohën që ata kanë qenë në Mekke para emigrimit se, kjo është kufër (mosbesim) pas imanit (besimit) në fjalën e Tij: "Kushdo që mohon Allahun pasi ka besuar, përveç atij i cili është i imponuar, kurse zemra e tij është e qetë me besim…" En Nahl, 106

Më e qartë se kjo që përmendëm, është fjala e Allahut të Lartësuar për ta ku melaiket iu thonë: "Në ç'gjendje ishit?" dhe nuk i thanë: Çfarë keni besuar? Thanë : "Ishim të dobët në tokë (Mekke)." E ata nuk i thanë: Gënjyet, sikurse kanë për t'i thënë Allahu dhe melaiket muxhahidit i cili thotë: "Luftova në rrugën tënde derisa u vrava." Allahu i Madhëruar I thotë : Po gënjen, po ashtu melaiket i thonë : Po gënjen, por ti luftove që të të thonë se je trim. Po kështu thonë edhe për dijetarin dhe për atë që jep sadaka (lëmoshë) : Gënjeve, por ti mësove që të të thonë dijetar, kurse ti dhe sadaka që të të thonë bujar. Ndërsa këta nuk i përgënjeshtruan, por iu përgjigjën me fjalën e tyre: "A nuk ishte toka e Allahut e gjerë që të emigronit në të?" E sqaron më tepër këtë, për të diturin dhe të pa diturin, ajeti që vjen pas tij, e ajo është fjala e Allahut të Madhëruar: "përveç burrave grave dhe fëmijëve të dobët, që nuk kishin mundësi të bënin ndonjë dredhi dhe nuk gjetën ndonjë rrugë (për të emigruar)."

Kjo është mëse e qartë, se këta që nuk gjetën rrugë për emigrim nuk përfshihen në këtë kërcënim e kjo nuk ka dyshim. Mirëpo kjo është për ata të cilët kanë kërkuar dituri ndryshe nga ata që nuk e kanë kërkuar, për të cilët ka thanë Allahu I Madhëruar: "Ata janë shurdhët, memecë e të verbër, prandaj nuk kthehen (tek e vërteta)." El Bekare, 18

Kush e kupton këtë rast dhe rastin përpara tij, e kupton fjalën e Hasan el Basriut që ka thënë: "Imani nuk është me stolisje (zbukurime) dhe as me ëndrra, por është ai që zë vend në zemër dhe e vërtetojnë punët." Ngase Allahu i lartësuar thotë: "Tek Ai ngjiten fjalët e dëlira, edhe punën e mirë Ai e ngre." Fatir, 10

•Rasti i gjashtë : Është tregimi i renegatëve (atyre që dezertuan dhe lanë fenë) pas ndërrimit jetë të Pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem.
Kush e dëgjon këtë ngjarje dhe më pas ngelet në zemrën e tij qoftë dhe sa një grimcë e vogël prej dyshimit të shejtanëve (i dëboftë Allahu) – të cilët i quajnë "dijetarë" – të cilët thonë : Po ky është shirku. Por ata thonë : “La ilahe il-lAll-llah” dhe kush e thotë këtë nuk del nga feja me asgjë.

Më e rëndë se kjo është dëshmia e tyre (pseudodijetarëve) se beduinët (banorët e shkretëtirës) nuk kanë nga islami as edhe një fije, por ata thonë “La ilahe il-lAll-llah” dhe me këtë që ata shprehin janë muslimanë edhe pse këta (pseudoulema) e pranojnë se ata e kanë lënë komplet fenë (Islamin) ,mohojnë ringjalljen, tallen me ata që e vërtetojnë atë, tallen me sheriatin (ligjet e fesë) dhe e preferojnë fenë e baballarëve të tyre më shumë se fenë e Pejgamberit sal lAllahu alejhi ue selem.

E me gjithë këtë, këta shejtanë të mëdhenjë dhe injorantë deklarojnë se beduinët janë muslimanë për shkak se thonë “La ilahe il-lAll-llah” edhe pse i veprojnë gjithë këto gjëra (mohojnë ringjalljen, tallen me fenë etj). Sipas tyre i bie se edhe jehudët (çifutët) janë muslimanë, sepse ata e shprehin këtë fjalë (dëshminë se ka vetëm një të Adhuruar), gjithashtu duhet ditur se kufri i këtyre beduinëve të cilët bëjnë çfarë treguam është shumëfish më i madh se kufri i jehudëve.

Këtë e sqaron rasti i rid-des (dezertimit në kohën e Ebu Bekrit radijAllahu anhu) se murted-dët janë ndarë në çështjen e rrebelimit (daljes nga feja). Disa e përgënjeshtruan të Dërguarin sal lAllahu alejhi ue selem, u kthyen në adhurimin e idhujve, dhe thanë: "Sikur ai (Muhamedi) të ishte i Dërguar, nuk do të vdiste. Disa prej tyre (murted-dëve) i qëndruan shehadetit, mirëpo deklaruan që edhe “Musejleme” gënjeshtari është profet, duke menduar se i Dërguari sal lAllahu alejhi ue selem e ka bërë ortak në profeci, për shkak se Musejleme i ka mashtruar ata duke ju paraqitur dëshmitarë të rrejshmëm të cilët dëshmuan rrejshëm për të, dhe me këtë një numër i madh i njerëzve iu besoi atyre. Mirëpo dijetarët kanë rënë dakord se këta ishin murted-dë pa marrë parasysh se ata këtë gjë nuk e kanë ditur, edhe ai i cili dyshon në rid-den (dezertimin) e tyre, është i dalë nga feja.

Të gjithë dijetarët kanë rënë dakord se ata të cilët e përgënjeshtruan Pejgamberin sal lAllahu alejhi ue selem, u kthyen në adhurimin e idhujve, e shanë të Dërguarin e Allahut sal lAllahu alejhi ue selem. E prej tyre ka pasur të tillë që besuan profecinë (e rrejshme) të Musejlemes të gjithë janë njësoj (pra, të gjithë janë mushrikë) edhe pse e vërtetonin komplet Islamin. Disa prej tyre e shprehnin shehadetin, mirëpo e besuan “Tulejhan” i cili pretendoi se ishte profet; prej tyre ka pasur të tillë që i kanë besuar “El Esued el Ansijit” nga San'a (e Jemenit i cili edhe ky pretendoj pejgamberllëkun). Për të gjithë këta lloje të njerëzve (që përmendëm) kanë rënë dakord të gjithë dijetarët se janë murted-da (të dalë nga feja).

Prej tyre kishte dhe të tjerë ndër ta ishte dhe el Fuxhaetu es Sulemij. Kur erdhi me delegacion tek Ebu Bekri radijAllahu anhu dhe i tha atij se dëshironte t'i luftonte murted-dët dhe kërkoi nga Ebu Bekri që ta mbështeste atë. Ebu Bekri radijAllahu anhu i dha armë dhe deve, ndërsa ky filloi të luftojë edhe muslimanët edhe jobesimtarët, duke iu marrë atyre pasurinë. Ebu Bekri radijAllahu anhu përgatiti ushtri për ta luftuar atë. Kur ky e ndjeu ushtrinë (afër dhe pa veten se është në rrezik) i tha prijësit të ushtrisë: ty të ka caktuar Ebu Bekri emir (prijës) edhe unë jam prijës i tij (që më ka caktuar ai) dhe nuk kam bërë kufër. Atëherë prijësi i ushtrisë i tha: nëse je i sinqertë në këtë që thua hidhe armën dhe ai e hodhi. Atëherë ky e dërgoi atë te Ebu Bekri radijAllahu anhu i cili urdhëroi që ky (el Fuxhaetu es Selemij) të digjet me zjarr për së gjalli.

Nëse ky është gjykimi i sahabëve mbi një person i cili i pranon pesë shtyllat e Islamit (I cili ka kryer një krim të tillë), çfarë mendon ti për atë që nuk pranon asgjë nga Islami, veç dëshmisë “La ilahe il-lAll-llah” me gjuhën e vet duke e deklaruar përgënjeshtrimin e kuptimit të kësaj fjale, duke deklaruar distancimin nga feja e Muhamedit sal lAllahu alejhi ue selem dhe nga libri i Allahut. Po ashtu thotë: kjo fe (feja islame) është fe e qytetarëve ndërsa feja jonë është feja që na kanë lënë baballarët tanë. Pas gjithë kësaj japin fetua këta shejtanë të mëdhenj injorantë se ata janë muslimanë nëse thonë “La ilahe il-lAll-llah” edhe pse i deklarojnë gjithë këto gjëra. I pastër je Ti o Allah, prej kësaj shpifje të madhe.

Sa mirë që është shprehur një beduin i cili kur na erdhi për vizitë dhe mësoj diçka nga islami tha: "Unë dëshmoj se ne jemi qafira, - unë dhe të gjithë banorët beduinë - gjithashtu deklaroj se edhe ai muteuai (mjekroshi) i cili neve na ka quajtur muslimanë edhe ai është qafir.

Salavati dhe selami qoftë mbi Muhammedin.
Marrë nga libri “Ed Durrar es Sennije fil exhuibetin Nexhdijje.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Gjashtë raste nga jeta Profetike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: