Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Shpenzimet administrative për kredi dhe baza e saj në legjislacionin islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Shpenzimet administrative për kredi dhe baza e saj në legjislacionin islam    Mon 05 Dec 2011, 11:57

Shpenzimet
administrative për kredi dhe baza e saj në legjislacionin islam/* */Nga
vetë titulli i temës kuptohet se jemi duke bërë fjalë për dy çështje nga fusha e
ekonomisë. Në fakt kjo temë bëhet edhe më e rëndësishme kur këto dy çështje po i
shtroj nga këndvështrimi islam, ngase, fatkeqësisht në gjuhën shqipe kemi shumë
pak shkrime nga fusha e ekonomisë islame edhe pse libra e studime të kësaj fushe
në gjuhët tjera e sidomos nga gjuha arabe nuk janë të pakta e madje edhe nga
dijetar të vjetër si Ebu Jusufi, Ibnu-l-Kajjimi etj.Kështu
si çështje të parë në këtë temë kemi KREDINË e cila parimisht është e lejuar në
islam.
Me kredi nënkuptojmë një shumë të hollash të cilat i merrë ose i jep
një person (ose institucion) për ndonjë nevojë apo qëllim të caktuar, duke i
shlyer ato kredimarrësi me rata (këste) për një periudhë kohore të caktuar dhe
miratuar nga kredidhënësi dhe kredimarrësi.
Kredia mundet me qenë për biznes,
rindërtim apo nevoja tjera personale ku zakonisht, e sidomos sot në kohët
moderne, kredi japin bankat ose institucionet mikrofinanciare ndërkohë kreditë
mes individëve sot janë më të pakta.*Çështje
tjetër të kësaj teme kemi edhe shpenzimet administrative që i aplikon banka për
kredimarrësit të cilat njihen si mjete shpenzuese të bankës gjatë procedurës së
dhënies së kredisë.
Ndërsa bankat dhe institucionet tjera mikrofinanciare
përveç shpenzimeve administrative aplikojnë edhe kamatën mbi shumën e kredisë së
dhënë klientit. Kjo shumë, në islam, konsiderohet haram – e ndaluar. Allahu i
Lartësuar thotë: “Allahu e ka lejuar shitblerjen (tregtinë) dhe ka ndaluar
kamatën” (Kur’an: 2/ 275).Ky
ajet kuranor na jep normën juridike për dy fusha të ekonomisë. E para: Lejimi i
fitimit nga tregtia (shitblerja) dhe e dyta: Ndalimi i fitimit nga kamata.

Meqë tema jonë ka të bëjë me kreditë ose sistemin bankar të huazimeve
(kredive) do të ndalemi vetëm te pjesa e dytë e ajetit kuranor, pra rreth
kamatës.
Kamata (Riba) rrjedh nga fjala “Jerbu” që do të thotë shtim dhe
rritje. Ndërkohë që çdo shtim ose rritje mbi vlerën reale të shumës së huazuar
konsiderohet haram, ashtu siç argumentuam me ajetin kuranor më lartë.Ndërsa
në terminologjinë e jurisprudencës islame, juristët islamë, e kanë definuar si:
Shtesë pasurore e kushtëzuar në marrëveshje pa kompensim, gjatë këmbimit të një
pasurie me një tjetër. Allahu i Lartësuar thotë: “E nëse pendoheni atëherë juve
ju përket vetëm kapitali juaj.” (Kur’an: 2/279).Kamata
sot aplikohet në mënyra të ndryshme por ajo më e njohura është gjatë huazimeve
direkte, në shtimin e vlerës mbi vlerën e huazuar.
Ky lloj huazimi ose kjo
kredi është e njohur gati gjatë gjithë historisë njerëzore. Edhe në periudhën
parakuranore në Mekke (në gadishullin arabik) kredia ishte e njohur dhe ajo
ishte me kushte shumë të disfavorshme për kredimarrësit ngase kredidhënësit
aplikonin kamata me përqindje shumë të madhe. Kështu Kur’ani erdhi dhe e ndaloi
këtë dukuri duke e konsideruar kamatën haram – të ndaluar dhe element
shkatërrues të shoqërisë islame.Kur
përmendëm në fillim të këtij punimi se kredia është e lejuar, kemi parasyshë
hadithe të shumta të cilat tregojnë për kredimarrje mes sahabëve të Pejgamberit
a.s. Në Sahihun e Imam Buhariut kemi kapitullin “Kitabun Fi-l-Istikraad… - Libri
mbi Kredimarrjen (kredidhënien)” ku më së paku gjenden rreth 25 hadithe që
flasin për kredinë, mënyrën e huazimeve të sahabëve dhe vërejtjeve që i ka bërë
i Dërguari i Allahut në marrjen dhe kthimin e kredive.
Edhe Imam Maliku në
librin e tij “El-Muvetta’” çështjes së kredive ia ka kushtuar plotë një kapitull
me titullin “Kitabu-l-Kirad” – Libri (Pjesa) e Kredive.E
tëra çka kuptohet prej haditheve nga jeta tregtare e sahabëve gjejmë se çdo hua
(kredi) që merret (p.sh. për biznes) dhe në fund i kthehet kredija pronarit të
kapitalit (në këtë rast kredidhënësit) pa asnjë përqindje të kamatës është e
lejuar. Kjo metodë e kredimarrjes është bërë mes individëve dhe në mënyra të
ndryshme, si pa kurrfarë fitimi për pronarin e kapitalit ose me fitim për
pronarin e kapitali nga përqindja e fitimit të përgjithshëm neto.Bankat
dhe institucionet mikrofinanciare sot aplikojnë taksë me përqindje mbi vlerën e
kapitalit të kredisë të cilën e merrë kredimarrësi, e kjo do të thotë kamatë.
Këtë bankat e bëjnë për fitime të veta personale, pastaj për të mbuluar pagat e
punëtorëve e shpenzime tjera të bankës. Sipas ekonomistëve, vetë bankat nuk mund
të ngrihen pa sistemin e ndjekur të kamatës. Ngase kamata sjellë fitime të mëdha
për bankat.Ndërsa
në islam, çfarëdo lloj takse me përqindje mbi vlerën e kapitalit konsiderohet e
ndaluar. Arsyet e kësaj janë të shumta, e para e kësaj është se bankat pasurohen
e qytetari ngarkohet me të gjitha këto fitime të bankës dhe në fund mbetet i
falimentuar ose i varur prej bankës gjatë tërë jetës së tij.Për
të zgjidhur sistemin e kredimarrjes nga bankat sipas të drejtës islame,
kredimarrësi nuk do të paguaj përqindje mbi shumën e marrë nga banka por vetëm
shpenzimet reale të shpenzuara gjatë procedurës së kredimarrjes duke filluar nga
aplikimi për kredi e deri te përfundimi kredisë.
Lidhur me këtë çështje
profesori i nderuar Abdu-l-Muiz Hrejz nga Universiteti i Jordanit më është
përgjigjur: Çdo përqindje që paguan kredimarrësi për të mbuluar shpenzimet e
bankës ose të institucionit mikrofinanciar është e ndaluar dhe është mendim i të
gjithë juristëve islam.


Por
kjo mund të realizohet duke llogaritur shpenzimet reale të bankës ose
institucionit mikrofinanciar gjatë distribuimit të kredive. Në këto shpenzime
mund të hyjnë të gjitha shpenzimet reale si pagat e punëtorëve, qiraja e
objektit, veturat, nafta, letrat e shpenzuara etj. Pra që kredimarrësi të paguaj
një taksë si shpenzim administrativ në llogari të bankës, duke mos e bazuar atë
shpenzim me përqindje, por në shpenzimet reale që ka bërë banka për ta ndarë atë
kredi konsiderohet si procedurë e lejuar në islam. Përndryshe çdo procedurë e
bazuar në përqindje konsiderohet e ndaluar, ngase çdo përqindje çon në kamatë, e
çdo kamatë është haram.
Njëherit përqindja nuk duhet llogaritur as në bazë të
shumës së kredisë siç veprojnë sot bankat të cilat aplikojnë kamatën, por
gjithherë në bazë të shpenzimeve reale të bankës ose institucionit
mikrofinanciar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shpenzimet administrative për kredi dhe baza e saj në legjislacionin islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: