Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Martesat e ndaluara

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Martesat e ndaluara    Sun 01 Jan 2012, 20:58

Martesat e ndaluara
Martesat e ndaluara
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka
thënë: . Nëse ka mundësi të gjejë femër e cila ka bukurinë e jashtme (fizike)
dhe të brendshme (shpirtërore), kjo më të vërtetë është përkryerje dhe lumturi
me ndihmën e All-llahut të Lartësuar.
”All-llahu ka
bërë obligime, pra, mos i lini. Ai ka caktuar kufij, pra, mos i
tejkaloni”
(Tra. Darekutni ne sunenin e tij
(4/184).


Prej këtyre përcaktimeve ligjore, kufijtë e të cilave
All-llahu i ka kufizuar, është martesa. Ai ka bërë të ndaluar martesën për
burrin me gra të caktuara, qoftë ajo për shkak të farefisnisë apo gji-dhënies,
apo dhëndërisë a për ndonjë shkak tjetër. Martesa e ndaluar më gra ndahet në dy
lloje:- e ndaluar përgjithmonë - e ndaluar përkohësisht

Martesa e ndaluar përgjithmonë dhe llojet e saj
a) Martesa e ndaluar, për
shkak të farefisnisë. Këto janë shtatë kategori të cilat i ka përmend All-llahu
i lartësuar në thënien e Tij:

”U janë ndaluar juve (të
martoheni me) nënat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja,
bijat e vëllait, bijat e motrës…”
(En-Nisa 23).

1. Nënat.
Këtu hynë edhe gjyshet, qoftë nga ana e babait apo nënës.
2. Bijat. Këtu hynë
edhe bijat e djemve dhe bijat e bijave.
3. Motrat (nga babai dhe nëna). Këtu
hynë edhe motrat nga babai si dhe motrat nga nëna.
4. Hallat. Këtu hynë edhe
hallat e babait, hallat e gjyshërve, hallat e nënës si dhe hallat e
gjysheve.
5. Tezet. Këtu hynë edhe tezet e babait, të gjyshërve, tezet e
nënës si dhe tezet e gjysheve.
6. Vajzat e vëllait (nga babai dhe nëna). Këtu
hynë edhe vajzat e vëllait nga babai, vajzat e vëllait prej nënës, vajzat e
djemve të vëllait si dhe vajzat e vajzave të tyre.
7. Vajzat e motrës (nga
babai dhe nëna). Këtu hynë edhe vajzat e motrës nga babai, vajzat e motrës prej
nënës, vajzat e djemve të motrës si dhe vajzat e vajzave të tyre.

b) Martesa e ndaluar nga qumështi. Këto janë po të njëjtat që ndalohen nga
farefisi. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thënë:

“Ndalohet nga qumështi çdo gjë që
ndalohet nga farefisi
(Tra. Buhariu (2645, 2646), Muslimi (1444,
1447).


1. Të ketë pirë qumësht pesë herë e më shumë. Nëse foshnja ka pirë katër
herë, nuk konsiderohet nënë e tij nga qumështi, bazuar në hadithin e transmetuar
në Muslimi, nga Aisheja, radijall-llahu anha, e cila thotë: . Mirëpo, ndalesa
nga qumështi patjetër duhet t’i plotësojë disa kushte, e ato janë siç
vijon:
”Në fillim të zbritjes së
Kur’anit ka qenë e njohur se dhjetë thithje te gjirit e kanë bërë haram
martesën, pastaj është zvogëluar në pesë. I Dërguari,sal-lall-llahu alejhi ue
sel-lem, vdiq dhe kjo ka mbetur ashtu si lexohet në
Kur’an”
(
11 Tra. Muslimi (1452).

2. Të jetë pirja e
qumështit para ndarjes se foshnjës nga gjiri, d.m.th. është kusht që pesë
thithjet e gjirit të jenë para kësaj kohe. Nëse pi pas ndarjes ose disa thithje
i bënë para ndarjes e disa pas, gji-dhënësja në ketë rast nuk konsiderohet nënë
nga qumështi.

Në qoftë se plotësohen kushtet e gji-dhënies, foshnja konsiderohet fëmijë i
gji-dhënëses dhe fëmijët e saj konsiderohen vëllezër të tij, varësisht se a janë
lindur para apo pas tij. Gjithashtu, fëmijët e burrit të gji-dhënëses janë
vëllezër të tij, pavarësisht se a janë prej gruas së cilës ka thithur gji apo
prej ndonjë gruaje tjetër.

Këtu duhet të dimë se të afërmit e fëmijës që
ka pirë gji nga një grua nuk kanë lidhje me këtë thithje të gjirit dhe nuk
ndikon fare tek ta, me përjashtim te pasardhësve të tij. Dhe është e lejuar për
vëllain e tij të martohet me nënën e vëllait të vet nga qumështi si dhe më
motrën e vëllait te vet nga qumështi.

Kurse, pasardhësit e fëmijës (që ka pirë gji), konsiderohen fëmijë të
gji-dhënëses, ashtu siç konsiderohet babai i tyre.
c) Martesat e ndaluar nga
ana e dhëndërisë janë:

1. Gratë e prindërve dhe të gjyshërve, qoftë nga ana e babait apo nënës,
bazuar në thënien e All-llahut të Lartësuar:

”Mos u martoni me ato gra me të cilat kanë qenë të martuara
prindërit tuaj…”
(En-Nisa 22)

Në momentin kur njeriu e bën aktin e kurorëzimit me ndonjë grua, gruaja e tij
konsiderohet haram për bijtë e tij, bijtë e djemve, për djemtë e djemve të tyre,
si dhe për bijtë e bijave të tyre e kështu me radhë, pa marrë parasysh a ka
pasur marrëdhënie intime me të apo jo.
2. Gratë e djemve e kështu më radhë.
All-llahu i lartësuar thotë:

”… dhe (janë të ndaluara) gratë e bijve tuaj që janë të lindjes
suaj (jo të bijve të adoptuar)…”
(En-Nisa 23)

Sapo të kurorëzohen burri e gruaja, gruaja e tij konsiderohet haram për
babanë dhe gjyshërit e tij e kështu më radhë, qofshin gjyshërit nga ana e babait
apo nënës. D.m.th. pas kryerjes se aktit të nikahut, edhe nëse nuk ka bërë
marrëdhënie më të.

3. Nëna e gruas, gjyshet e saj e kështu më radhë,
bazuar në thënien e All-llahut të lartësuar:

”… nënat e grave tuaja (vjehrrat)…” (En-Nisa
23).

Do të thotë se, me kryerjen e aktit të kurorëzimit, nëna dhe gjyshet e saj
konsiderohen të ndaluara, edhe nëse nuk ka pasur marrëdhënie intime më të, pa
marrë parasysh se a janë gjyshet nga ana e babait apo nënës.

4. Bijat e gruas, vajzat e bijve si dhe vajzat e bijave të saj e kështu më
radhë. Këtu hyjnë vajzat e gruas dhe pasardhëset e tyre, mirëpo me kusht që të
ketë marrëdhënie më nënën e tyre. Nëse ndodh shkurorëzimi para kryerjes se
marrëdhënieve intime, atëherë vajzat e gruas dhe pasardhëset e tyre nuk janë të
ndaluara, sepse All-llahu i lartësuar thotë:

”… dhe vajzat që janë nën kujdesin tuaj e të lindura (prej tjetër
babai) nga gratë tuaja më të cilat patët kontakt (marrëdhënie intime), e nëse
nuk keni pasur kontakt me to (me gratë), atëherë s’ka pengesë (të martoheni me
ato vajza)…”
(en Nisaë 23)

Pra, sapo të martohet burri më ndonjë grua dhe bën marrëdhënie më të, vajzat
e saj, vajzat e bijve dhe bijave të saj e kështu më radhë konsiderohen haram për
të, pa marrë parasysh a janë nga martesa më burrin e parë apo me të dytin.

Nëse shkurorëzimi është bërë para marrëdhënieve intime, atëherë vajzat e
gruas dhe pasardhëset e tyre nuk janë haram për të.

Martesa e ndaluar përkohësisht dhe llojet e saj
1. Motra e gruas, halla
dhe tezja e saj, përderisa nuk ndahet nga gruaja dhe derisa ta kryen kohën e
idetit të saj. Allahu i lartësuar thotë:

”… dhe të bashkoni
(përnjëherë në një nikah) dy motra…”
(En-Nisa 23)

Gjithashtu edhe Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka
thënë:
”Nuk lejohet të bashkohet
gruaja me hallën e saj, e as gruaja me tezen e saj”
(12 Tra. Buhariu (5109), Muslimi
(1408).


2. Ideti.•i burrit të kaluar. Nëse gruaja është duke e kryer idetin e burrit
te parë nga i cili është ndarë, atëherë nuk lejohet kurorëzimi me të para
kryerjes se idetit. Gjithashtu, nuk lejohet fejesa me të, nëse është në kohën e
idetit, derisa të kryhet ideti.

3. Në kohën e haxhit apo umres, nuk lejohet të bëhet akti i martesës
përderisa është në ih’ram. Këtu duhet të kemi parasysh se ka edhe gjëra tjera që
e bëjnë martesën haram përkohësisht, mirëpo nuk po i cekim nga frika se mos po e
zgjasim shumë. Kurse haidi/menstruacionet nuk janë pengesë për kryerjen e aktit
martesor, pra, lejohet akti i nikahut, edhe nëse është në kohën e haidit, mirëpo
nuk lejohet kryerja e marrëdhënieve, derisa t’i ndërpritet haidi dhe të
pastrohet.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9
Tra. Darekutni ne sunenin e tij (4/184).
10 Tra. Buhariu (2645, 2646),
Muslimi (1444, 1447).
11 Tra. Muslimi (1452).
(12 Tra.
Buhariu (5109), Muslimi
(1408).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
221. Mos
u martoni me idhujtare deri që ato të besojnë (Zotin). Një robëreshë besimtare
është më e vlefshme se një idhujtare, edhe nëse ajo (idhujtarja) ju mahnitë. Mos
u martoni as me idhujtarë deri që ata të besojnë (Zotin). Një rob besimtar është
më i vlefshëm se idhujtari edhe nëse ai ju mahnit. Ata ju ftojnë për në zjarr, e
All-llahu me mëshirën e vet ju fton për në xhennet, për në shpëtim dhe u sqaron
njerëzve argumentet e veta, ashtu që ata të përkujtojnë.

(Bekare,2)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Martesat e ndaluara
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: