Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Bleta si shembull për besimtarët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Bleta si shembull për besimtarët    Sun 05 Feb 2012, 06:19

Bleta si shembull për besimtarët
shembull për besimtarët Besimtari është njeri i mirë! Përpiqet të forcojë imanin në zemrën e tij, ndërsa epshet e tij nënshtron dhe i zbrazë vetëm në mënyrë hallall.Karakteristika e bletës është që ajo asnjëherë nuk fluturon kah ngordhësirat ose në feces, duke përcjellur gjurmët e tyre të ndotura dhe aromat kutërbuese. Gjithashtu, besimtari nuk shkon në vendet e mëkateve, haramit, errësirës, dhe nuk flet atë që është e keqe, as nuk përcjell fjalët e huaja ose shpifjet.
Pastaj, sikur bleta poashtu edhe besimtari nuk shikon a punon dikush apo jo, besimtari punon gjithnjë dhe në çdo moment, sepse është në shërbim të bashkësisë së tij. Asnjëherë nuk harxhon kohën e tij në gjëra të parëndësishme, sikurse analiza e veprimeve të tjerëve, por përpiqet që sa më tepër të punojë në ngritjen individuale në kuptim pozitiv. Imam Bejhekiu, Allahu e mëshiroftë, shënon hadithin në librin e tij “Shu’ebul-Iman” të cilin e transmeton Abdullah b. Amri r.a. që Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Shembulli i besimtarit është sikurse shembulli i bletës! Hanë atë që është e pastër (e mirë, hallall), prodhon atë që është e pastër, dhe qëndron (në lule) dhe as nuk e thyen e as nuk e shkatërron.” (Hadithi hasen, Sahihu Xhami’a 5847, Albani)
Cilat janë veçoritë e bletës?
Pejgamberi alejhi selam e ka krahasuar në hadithin e përmendur besimtarin me bletën. Nga hadithi konkludojmë se ky krahasim nuk është i pjesërishëm, por i tërësishëm. Kur themi që ky krahasim i besimtarit me bletën komplet, me këtë dëshirojmë të themi që besimtari gjason me bletën aq sa është bleta e dobishme për vete dhe tjerët, d.m.th. i ka të gjitha cilësitë e mira që posedon bleta. Për këtë, Pejgamberi s.a.v.s. në këtë hadith përmend vetëm ato cilësi që janë meritore dhe në momentin e duhur më të vlefshme të përmenden në kontekstin e një besimtari të mirë, duke lënë atyre që dëgjojnë të mendojnë edhe për shumë kualitetet e tjerë të këtij insekti të vogël por shumë të sofistikuar.
Ne në këtë tekst do të përpiqemi më thellë t’i shpjegojmë fjalët e Pejgamberit të nderuar s.a.v.s. në hadithin e përmendur. Pra, Pejgamberi s.a.v.s. thotë: “Hanë atë që është e pastër (e mirë, hallall), prodhon atë që është e pastër, dhe qëndron (në lule) dhe as nuk e thyen e as nuk e shkatërron.” Të gjitha cilësitë e cekura të bletës në hadith e dallojnë nga insektet tjera. Pra, vetëm kjo, në krahasim me gjithë insektet tjera, i ka këto cilësi të bukura. Bleta është insekti i vetëm që bart polenin prej lules në lule duke i frytnuar në mes tyre. Gjithashtu ajo zbret vetëm në lulet e pastërta dhe aromatike, duke u larguar nga tjerët me aromë kutërbuese. Në anën tjetër, karkalecat, mizat, mushkonjat dhe insektet tjerë janë transmetues të infeksioneve, helmimeve, papastërtive, bile edhe faktor që me bartjen e parregullt të polenit bllokojnë shumëzimin e bimëve, duke i bërë shumë pemë të pafrytshme. Allahu i madhërishëm e ka inspiruar bletën siç kemi thënë, që të zgjedh lulet më të mira dhe më të pastërta të cilat janë produkt themelor për mjalt.
Për këtë, mjalti që gjindet në male, kodra, në zgavrrat e drunjve edhe në vendet tjera që bletët i kanë bërë, është shumë më i shëndetshëm, më kualitativ dhe më i shijshëm se mjalti që bëjnë bletët në koshere që ushqehen nga ajo që u vendosin njerëzit (sheqer artificial). Mirëpo, pa marrë parasysh se ku ushqehet bleta, mjalti që prodhohet në barkun e bletës është tajitja më e mirë dhe më e pastër se gjitha tajitjet e shtazëve tjera dhe është në tërësi e dobishme. Mu për këtë Kurani fisnik e lavdëron dhe bekon këtë insekt të vogël.
Bleta është aso lloj insekti që në asnjë mënyrë nuk e dëmton ose shkatërron bimën siç na informon për këtë Pejgamberi fisnik s.a.v.s. Edhe një cilësi e kësaj krijese të mrekullueshme të Allahut është që asnjëherë askënd e para nuk e sulmon. Bleta e sulmon vetëm atë që dëshiron ta lëndojë. Nëse ndihet e rrezikuar nga kafshët tjera ose njerëzit, bleta së pari me zukamën e saj tërheq vërejtjen e sulmuesit potencial, e pastaj e sulmon.
Cilësitë e bletës që nuk janë të përmendura në hadith
Bleta punon dhe përpiqet parreshtur, gjatë gjithë ditës duke ndërtuar qelizat e saj (hojëzat), e me këtë edhe qytete të tëra. Pastaj, bleta mund të madh jep në ruajtjen dhe ndihmesën e pasardhësve të saj.
Në mbrojtjen e pasardhësve, bletët tregojnë trimëri të madhe duke sulmuar armiq shumë më të mëdhenj. Gjëja tjetër që bletën e ndanë dhe e ngritë në krahasim me insektet tjerë është dashuria për punë ekipore (xhemat). Duhet përmendur që xhemati i fortë dhe kompakt është njëra nga gjërat themelore për përparim dhe sukses për besimtarin, si në dynja, ashtu edhe në ahiret. Cilësi tjetër e lavdëruar e bletës është që ajo asnjëherë nuk ik nga puna ose nga vështirësitë. Përkundrazi, Allahu atë e krijoi të tillë që të heshtë dhe punojë, duke mos pritur lavdërim nga askush apo vend të veçantë në kosheren e saj. Pasi që i kuptuam këto cilësi, na bëhet e qartë, përse Pejgamberi s.a.v.s. e ka krahasuar besimtarin me bletën, duke përshkruar të gjitha cilësitë e bukura të bletës shohim që këto në realitet janë cilësi të besimtarit të mirë e të dobishëm.
Cilësitë e besimtarit në krahasim me bletën
Besimtari është njeri i mirë! Përpiqet të forcojë imanin në zemrën e tij, ndërsa epshet e tij nënshtron dhe i zbrazë vetëm në mënyrë hallall. Me këtë marrëdhënie ndaj epsheve të tij, besimtari është burim i çdo të mire, si për veten ashtu edhe për njerëzit tjerë në përgjithësi.
Për këtë, zemra e besimtarit nuk pranon asgjë, pos atë që ia ka lejuar Allahu, andaj fitimi i tij dhe nafaka komplet janë hallall, të folurit e tij është i pastër dhe i bukur, veprat e tij të mira, ibadetet e tij plot devotshmëri dhe qetësi, ushqimin që e konsumon është hallall, pija hallall, rrobat që i bart janë hallall. Pas gjitha këtyre cilësive të mira të besimtarit që i ka pasur në dynja, ai meriton që në ditën e Gjykimit t’i thuhet: “Selamun alejkum – qofshi të shpëtuar, ishit të pastër, andaj hyni në të, aty do të jeni përgjithmonë.” (Ez – Zumer, 73)
Ndërsa Xhenneti është vendbanim vetëm për besimtarët e mirë që do të hyjnë në të. Pastaj besimtari nuk u jep tjerëve atë që nuk do për vete, sikurse bleta që bën mjaltin aq të shijshëm, të ëmbël, e mbi të gjitha të dobishëm e pastaj e shfrytëzojnë njerëzit. Nëse njeriu me diturinë e tij bën diç të mirë me nijet të sinqertë, kjo mirësi do të mbetet edhe pas tij duke i shërbyer popullit e me këtë edhe vetes në ditën e Gjykimit. Bleta duke udhëtuar nga hojëzat deri te lulet askënd nuk e shqetëson dhe askujt nuk i bën probleme, mu sikur besimtari i cili shikon punët e veta duke lënë atë që nuk i takon, mu sikur që Pejgamberi s.a.v.s. e përshkruan besimtarin komplet.
Kemi përmendur që bleta është insekt që e do bashkësinë dhe nuk mund të jetojë vetëm. Edhe në këtë cilësi të bletës do ta njohim besimtarin! Besimtari duhet të jetojë në xhemat, sepse në të kundërtën nëse ndahet nga xhemati, imani i tij me këtë dobësohet. Për këtë, besimtari është ai që punon sikurse bleta që xhematin e tij ta bëjë sa më të mirë dhe kualitativ, por së pari duke ndërtuar veten dhe imanin e tij. Nëse ndërtojmë veten, ne e ndërtojmë xhematin komplet! Ta marrim për vete si shembull bletën dhe cilësitë e saj që i numëruam, si udhëheqëse në jetët tona!
Nga: Haris Heçimoviq
Përktheu dhe përshtati: Prim.dr.med.sc Ali F. Iljazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Bleta si shembull për besimtarët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: