Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Dhjetë këshilla për “Shën Valentinin”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Dhjetë këshilla për “Shën Valentinin”    Sun 12 Feb 2012, 03:56

Dhjetë këshilla për “Shën Valentinin”
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit
Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij salallahu alejhi ue selem.
Këto ditë pothuajse të gjithë ne dëgjojmë për të ashtuquajturën “festa e dashurisë - Shën Valentini”,e cila është një festë pagane romake dhe më pas e krishterë, e cila bën thirrje për dashuri – imoralitet, duke dhënë të kuptojë se festa e dashurisë është vetëm tek epshi dhe dëshira të pakontrolluara shtazore.
Rreth kësaj teme do flasim në 10 pika në këndvështrimin e Islamit, si cenohet besimi i muslimanit dhe përhapet gjithandej shthurja në aspektin moral. Kjo bëhet me qëllim këshille dhe përkujtimi duke përmbushur detyrimin e urdhërimit për vepra të mira dhe ndalimin nga ato të ligat. Allahu i lartësuar ka thënë: “Zoti yt kurrë nuk do t’i shkatërronte qytetet padrejtësisht, nëse banorët e tyre do të ishin përmirësues.” Hud, 117.
1. Dashuria që i kushtohet dikujt tjetër përveç Allahut ndërpritet dhe shkrihet. Dashuria më e madhe dhe më bukur është ajo që i dedikohet Krijuesit, dashuria për të Dërguarin të Tij dhe dashuria për çdo vepër apo fjalë që të afrojnë tek Ai. Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit
Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij salallahu alejhi ue selem.
Këto ditë pothuajse të gjithë ne dëgjojmë për të ashtuquajturën “festa e dashurisë - Shën Valentini”,e cila është një festë pagane romake dhe më pas e krishterë, e cila bën thirrje për dashuri – imoralitet, duke dhënë të kuptojë se festa e dashurisë është vetëm tek epshi dhe dëshira të pakontrolluara shtazore.
Rreth kësaj teme do flasim në 10 pika në këndvështrimin e Islamit, si cenohet besimi i muslimanit dhe përhapet gjithandej shthurja në aspektin moral. Kjo bëhet me qëllim këshille dhe përkujtimi duke përmbushur detyrimin e urdhërimit për vepra të mira dhe ndalimin nga ato të ligat. Allahu i lartësuar ka thënë: “Zoti yt kurrë nuk do t’i shkatërronte qytetet padrejtësisht, nëse banorët e tyre do të ishin përmirësues.” Hud, 117.
1. Dashuria që i kushtohet dikujt tjetër përveç Allahut ndërpritet dhe shkrihet. Dashuria më e madhe dhe më bukur është ajo që i dedikohet Krijuesit, dashuria për të Dërguarin të Tij dhe dashuria për çdo vepër apo fjalë që të afrojnë tek Ai.
Dashuria është shpirti i jetës, shija e ekzistencës, ushqimi i shpirtit, drita e syve dhe e zemrës. Jeta pa dashuri, është e pavlerë, zemra që nuk përmban dashuri brenda saj është zemër e ngurtësuar. Nga dashuria që lidhet drejtpërdrejt me dashurinë e Allahut është të duash atë qe e gëzon dhe e kënaq dhe largimi nga ajo që e zemëron dhe irriton. S’ka dyshim se besimtarët e duan më fort se të tjerët Krijuesin e tyre. Allahu i përshkruan ata duke thënë:
“Disa njerëz zgjedhin (për të adhuruar) në vend të Allahut (zota) të tjerë, (duke i konsideruar) si të barabartë me Atë dhe duke i dashur siç duhet Allahu. Por ata që besojnë, e duan shumë më tepër Allahun (se sa ç’i duan idhujtarët idhujt e tyre). Sikur keqbërësit të shihnin që tani çastin kur të përballen me ndëshkimin, do ta kuptonin se e tërë fuqia i përket Allahut dhe se dënimi i Tij është fort i ashpër.” Bekare, 165.
2. Festat në fenë islame janë adhurime me të cilat muslimani afrohet tek Zoti i tij, dhe si të tilla ato nuk i lejohet asnjeriu, cilido qoftë ai, që të caktojë një festë e pa përcaktor në fenë islame.
3. Festimi i “ditës së dashurisë” (Shën Valentinit) është përngjasim me romakët e vjetër paganë, pastaj edhe me të krishterët, të cilët i pasuan të parët edhe pse s’ka asnjë lidhje me fenë e tyre. Në lidhje me përngjasimin Profeti Muhamed (alejhi salatu ue selam) thotë: “Kush i ngjason një populli, ai është njëri prej tyre.” (Ebu Daudi, saktësoi Albani)
Në lidhje me këtë hadith, Shejhul Islam Ibn Tejmije (Allahu e mëshiroftë!) thotë: “Ky hadith tregon së paku se përngjasimi është i ndaluar.”
Ndërsa San’ani (Allahu e mëshiroftë!) thotë: “Ai që i përngjason mohuesit në veshjen e tij me qëllim dhe bindje që të duket i njëjtë me të, ka rënë në mohim. Nëse nuk e bën këtë me qëllim dhe me bindje, ka mendime të ndryshme nga dijetarët muslimanë. Disa thonë se ai ka rënë në mohim, siç duket edhe kuptimi i hadithit. Kurse disa të tjerë thonë se nuk ka rënë në mohim, por edukohet me një ndëshkim të caktuar.
4. Përveç se nuk lejohet festimi i kësaj dite, gjithashtu ndalohet urimi për këtë ditë, pjesëmarrja në festë apo prezantimi me ata që e festojnë. Po kështu nuk lejohet pranimi i dhuratës për këtë festë, sepse kështu shpreh miratimin tënd. Ibn Kajimi (Allahu e mëshiroftë!) ka thënë: “Urimi për simbolet e mohuesve që janë të veçanta për ta, është i ndaluar sipas mendimit të pothuajse të gjithë dijetarëve. Siç thuhet p.sh: Gëzuar festat, apo urime për këtë festë, etj. Ai që shprehet në këtë formë, nëse shpëton nga mohimi, patjetër që ka rënë në diçka të ndaluar, sepse ky urim është i njëjtë me veprimin e përuljes para kryqit. Madje ky urim është mëkat më i madh dhe më i urryer tek Allahu, se urimi i atij që pi alkool, apo vret një të pafajshëm.” Janë të shumtë ata që e bëjnë një gjë të tillë dhe nuk e dinë se sa mëkat i shëmtuar është ai.
5. Bazuar në atë që u përmend në pikën e lartpërmendur, tregtarëve muslimanë nuk u lejohet shitja e dhuratave që janë për këtë ditë dhe të veçanta për të, siç janë trëndafilat e kuq, etj. Shkaku është sepse tregtari ndihmon në përhapjen e këtij mëkati, të cilin nuk e pëlqen Allahu dhe i Dërguari i Tij. Allahu i lartësuar thotë: “Ndihmojeni njëri-tjetrin në punë të mira dhe në të ruajturit nga të këqijat dhe jo në gjynahe dhe armiqësi! Frikësojuni Allahut, sepse Ai dënon ashpër. Maide, 2.
6. Nga fenomenet e ulëta dhe simbolet e ndaluara në këtë ditë janë: shfaqja e gëzimit, si të ishte festa e bajramit, shkëmbimi i trëndafilave të kuq, duke shprehur kështu dashurinë, e cila ishte traditë e romakëve, ku shprehnin dashurinë hyjnore pagane për idhujt e tyre që i adhuronin përveç Allahut. Po kështu shpërndarja e kartave të urimit dhe në disa prej tyre është vendosur fotoja e fëmijës me dy krahë, që mban në dorë një hark dhe një shtizë, i cili përfaqëson zotin e dashurisë tek romakët paganë.
7. Nga synimet dashakeqe të kësaj dite, është përhapja e dashurisë mes të gjithë njerëzve, qofshin ata besimtarë apo mohues e politeistë. Ky veprim bie ndesh tërësisht me parimet islame. Mohuesi e meriton që të sillesh me drejtësi me të, nëse nuk ka shpallur luftë kundër muslimanëve ose ndihmon armiqtë e Islamit kundër tyre. Ashtu siç meriton respekt nëse është nga të afërmit. Allahu i lartë ka thënë: “Allahu nuk ju ndalon të silleni mirë dhe të jeni të drejtë ndaj atyre që nuk luftojnë kundër jush për shkak të fesë dhe që nuk ju dëbojnë prej shtëpive tuaja. Me të vërtetë, Allahu i do të drejtët.” Mumtehine, 8.
Mbajta drejtësi ndaj mohuesit dhe respekti, nuk do të thotë që të shprehësh dashuri, madje kërkohet urrejtja e tij për hir të Zotit, sepse është në gjendje mohimi, të cilën nuk e pëlqen Allahu.
8. Nga veprimet e ndaluara të kësaj dite janë, argëtimi me mjete të ndaluara, si muzika, përzierja e femrave me meshkujt, shikimi dhe qëndrimi me gratë gjysmëlakuriq, etj. Të gjitha këto janë parathëniet dhe përgatitja e terrenit për të arritur objektivin final, që është imoraliteti dhe degjenerimi.
9. Ai që punon në media, duhet të bëjë çmos që të mos jetë një nga hallakat dhe nyjet e përçimit të haramit, sepse do të jetë pjesëtar në gjynah. Mjetet e informimit janë ato që kanë efektin më negativ dhe nganjëherë edhe pozitiv, sipas përdorimit, për të larguar njerëzit, sidomos rininë nga udha e drejtë. Kujdes, mos u bëj shënjestër e ajeti kuranor: “Ata që duan të përhapen shpifjet e turpshme (ose imoraliteti) ndër besimtarët, i pret një dënim i dhembshëm në këtë botë dhe në tjetrën; Allahu i di të gjitha e ju nuk i dini.” Nur, 19.
10. Përgjegjësia më e madhe bie mbi ata që kanë njohuri nga feja islame për këtë çështje, qofshin ata nxënës dije, apo edhe muslimanë të thjeshtë, për të treguar të vërtetën rreth kësaj çështje, duke filluar nga familja, njerëzit më të afërt e më gjerë. Edhe pse duket diçka e lehtë, megjithatë ajo prek besimin e muslimanit, prandaj e meriton që t’i kushtohet rëndësi e veçantë.
I lutemi Allahut të na ruajë nga zemërimi i Tij dhe të na udhëzojë në veprat dhe fjalët më të mira, vërtet Ai është Dëgjues dhe e pranon lutjen!
Abdurrahman ibn Muhamed Es-Sejid –Rijad
Përshtati: Irfan Tota
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Dhjetë këshilla për “Shën Valentinin”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: