Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Historia e Omerit r.a. dhe si u be musliman

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15222
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Historia e Omerit r.a. dhe si u be musliman    Mon 13 Feb 2012, 22:57

Historia e Omerit r.a. dhe si u be musliman
Në brezin e nëntë fisi i bashkohet me fisin e Profetit (a.s.). U bë musliman 5-6 vjet pasi Profetit (a.s.) i erdhi shpallja. Ishte 32 vjeç kur hyri në Islam dhe së bashku me të numri i muslimanëve u bë 40. Në burime nuk flitet shumë rreth jetës së tij para se të bëhet musliman. Por megjithatë dihet se është marrë me tregti. Ai merrte pjesë në karvanet që shkonin në Siri. Në periudhën e injorancës ishte ndër fisnikët e Mekës dhe kishte detyrën e përfaqësuesit të saj. Në raste lufte ai dërgohej në palën kundërshtare dhe në kthim sipas informatave që jepte, merrej vendimi. Në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ndërmjet fiseve të ndryshme ai kishte rol kryesor.
Si u bë musliman?
Umeri (r.a.) kishte një karakter të hekurt. Ai ishte ndër kundërshtarët më të rreptë të Islamit. Ai vendosi që të vriste atë që i kthente njerëzit nga feja e gjyshërve të tyre, atë që tallej me idhujt dhe lavdëronte një Zot të vetëm. Ai donte të vriste Muhammedin (a.s.). Mori shpatën dhe me një mllef të madh u nis për të vrarë atë që më vonë do bëhej njeriu më i dashur për të. Transmetohet se Umeri (r.a.) duke shkuar për të vrarë Profetin (a.s.) u takua në rrugë me Nuajm b. Abdullah. Nuajmi e pyeti se ku po shkonte me kaq inat? Kur mësoi se ç’donte të bënte, Në brezin e nëntë fisi i bashkohet me fisin e Profetit (a.s.). U bë musliman 5-6 vjet pasi Profetit (a.s.) i erdhi shpallja. Ishte 32 vjeç kur hyri në Islam dhe së bashku me të numri i muslimanëve u bë 40. Në burime nuk flitet shumë rreth jetës së tij para se të bëhet musliman. Por megjithatë dihet se është marrë me tregti. Ai merrte pjesë në karvanet që shkonin në Siri. Në periudhën e injorancës ishte ndër fisnikët e Mekës dhe kishte detyrën e përfaqësuesit të saj. Në raste lufte ai dërgohej në palën kundërshtare dhe në kthim sipas informatave që jepte, merrej vendimi. Në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ndërmjet fiseve të ndryshme ai kishte rol kryesor.
Si u bë musliman?
Umeri (r.a.) kishte një karakter të hekurt. Ai ishte ndër kundërshtarët më të rreptë të Islamit. Ai vendosi që të vriste atë që i kthente njerëzit nga feja e gjyshërve të tyre, atë që tallej me idhujt dhe lavdëronte një Zot të vetëm. Ai donte të vriste Muhammedin (a.s.). Mori shpatën dhe me një mllef të madh u nis për të vrarë atë që më vonë do bëhej njeriu më i dashur për të. Transmetohet se Umeri (r.a.) duke shkuar për të vrarë Profetin (a.s.) u takua në rrugë me Nuajm b. Abdullah. Nuajmi e pyeti se ku po shkonte me kaq inat? Kur mësoi se ç’donte të bënte, Nuajmi e njoftoi se motra dhe kunati i tij kishin hyrë në fenë e re. Sapo e mësoi këtë Umeri (r.a.) u nis i inatosur drejt shtëpisë së kunatit. Kur iu afrua derës, brenda po lexohej Kur’an. Kur trokiti, ata që ishin brenda e ndërprenë leximin dhe i fshehën fletët e Kur’anit. Me të hyrë brenda qëlloi kunatin, ndërsa kur motra u mundua ta ndalonte, nga goditja që mori prej tij filloi t’i rridhte gjak nga hunda. Atëherë, e motra i tha se çfarëdo që të bënte s’do i ndalonte nga feja; atij iu zbut zemra dhe i tha se dëshironte të shikonte ato që po lexonin. Sapo lexoi ajetet e Kur’anit, besoi dhe pyeti se ku ndodhej i Dërguari i Allahut (s.a.). Në atë kohë muslimanët ishin mbledhur fshehurazi dhe po bënin ibadet në shtëpinë e Erkamit (r.a.), e cila ndodhej pranë kodrës Safa. Sapo mësoi se Profeti (a.s.) ndodhej në shtëpinë e Erkamit (r.a.), ai shkoi menjëherë atje. Trokiti në derë dhe sahabet që ishin brenda u shqetësuan kur panë se ishte ai. “Ky është Umeri. Nëse ka ardhur me qëllim të mirë s’ka problem, nëse ka ndonjë qëllim të keq për ne është e lehtë ta vrasim”, tha Hamzai (r.a.). I Dërguari i Allahut e kapi nga jaka me dy duar dhe i tha: “Bëhu musliman o Ibni Hattab! Udhëzoje në rrugë të drejtë atë o Allah”. Kur tha kështu Profeti (a.s.) ai menjëherë shqiptoi shehadetin.
Pasi hyri në Islam…
Për arsye se idhujtarët i torturonin muslimanët, në Shtëpinë e Allahut nuk mund të shkohej për t’u falur. Umeri sapo u bë musliman shkoi në Qabe dhe tha me zë të lartë se ishte bërë musliman. Idhujtarët që ndodheshin aty kundërshtuan shumë por ai përkundrazi u fut në radhët e muslimanëve dhe i mbështeti gjithmonë ata. Hyrja e tij në radhët e muslimanëve i gëzoi shumë besimtarët. Abdullah b. Mes`udi tregon: “Hyrja e Umerit në Islam ishte një triumf”.
Pas hyrjes së tij në Islam Profeti (a.s.) urdhëroi që Islami të kumtohej haptazi. Ai nuk u ndikua asnjëherë prej torturave të idhujtarëve. Besimi i lartë që kishte në zemër ia forconte dhe më shumë karakterin e pathyeshëm kundrejt jobesimtarëve.
Ai besonte me gjithë shpirt se Ai që i ka krijuar idhujtarët, Ai ka dhe forcën për t’i shkatërruar ata. Vetëm prej Atij kërkohet ndihmë dhe vetëm Atij i mbështetemi. Pra, ishte i bindur se Allahu (xh.sh.) mund t’i shkatërronte ose mund t’i zbuste zemrat e sëmura prej mosbesimit. Ai jetonte me mendimin se vetëm duke jetuar si Profeti (a.s.), duke duruar aq sa ai dhe duke zgjedhur begatitë e botës tjetër kundrejt kënaqësive kalimtare të kësaj bote, vetëm atëherë mund të arrihen qëlimet për të mposhtur errësirën dhe për të sjellë dritën e Islamit.
Hixhreti (emigrimi nga Meka në Medine) i Umerit (r.a.)
Pasi u bë musliman ai qëndroi gjithmonë pranë Profetit (a.s.). Meqenëse jobesimtarët e dinin se çfarë trimi ishte ai, nuk mund ta kundërshtonin. Për këtë arsye ndërkohë që të gjithë muslimanët emigronin fshehurazi nga Meka në Medine, ai u nis për udhëtim haptazi së bashku me 20 sahabe. Aliu (r.a.) tregon se: “Nuk di asnjë që të ketë emigruar haptazi përveç Umerit (r.a.). Kur u përgatit për këtë ai ngjeshi shpatën në brez, mori harkun pas shpine, shigjetat në dorë dhe shkoi në Qabe. Paria e Kurejshve qëndronte në oborrin e Qabes. Pasi bëri shtatë herë tavaf rreth Qabes, dhe fali dy rekatë namaz në Mekami Ibrahim; eci para jobesimtarëve të ulur radhë-radhë, e iu drejtua duke i thënë: “U njollosën fytyrat. Kush do ta lërë nënën pa fëmijë, fëmijët jetim, gruan të ve, le të më ndjekë mua tek ajo kodër…”. Asnjë s’pati guximin që ta ndalonte atë. Për këtë arsye dhe Ibn Mes’udi thotë: “Hixhreti i tij ishte triumf.”
Toleranca e Tij
Umeri, një kiptiu që kishte ngrënë një dackë nga një sojli mekas, i thotë: Kthehu edhe bjeri edhe ti një dackë! Amr b. Asit, kur dëgjon se është ngacmuar një egjiptian vendas, i thotë me zemërim e qortim: Njerëzit lindin të lirë nga nënat. Qysh kur po i përdorni ata si skllevër e shërbëtorë? Përsëri një radhë, kur ndodhej në Palestinë për të marrë çelësat e Mesxhidi Aksasë, një nga kohët e namazit e zë në një kishë; prifti që e vë re, këmbëngul që Halifi të falte namaz aty, në kishë, kurse ai, përkundër atyre këmbënguljeve, nuk pranon duke i thënë: Jo! Nesër juve mund t’ju shqetësojnë duke ju thënë se këtu u fal Halifi Umer! Pastaj del jashtë e falet drejt e mbi tokë duke manifestuar qëndrimin jashtëzakonisht njerëzor të Islamit ndaj të mundurve, atë qëndrim tejet të butë e në atë nivel që nuk ka mundur të arrihet ende sot. Ju lutem, a është e mundur që njerëz të tillë të shfrytëzojnë të tjerët? A mund të mendohet që këta të kolonizojnë të tjerët? Dhe a mund t’i thuhet regjim imperialist, sistemit të Kur’anit që përfaqëson këta shpirtra të lartë?
Dashuria e Umerit (r.a.) për namazin
Ai Umeri i madh shtrihej i sëmurë nga plagët e hanxharit të një persiani, adhurues i zjarrit. E nxirrte çdo gjë që hante e pinte, s’bënte zë e rrinte indiferent ndaj zërave. Kur shërbëtori vinte për ta pyetur nëse donte të hante a të pinte gjë, ose nuk i jepte përgjigje, ose i përgjigjej negativisht vetëm me vështrim. Kurse kur e lajmëronte me fjalët, “O prijësi i muslimanëve, është koha e namazit!”, i përgjigjej në çast: “Ja, po ngrihem. Kush e lë namazin, s’ka pjesë nga Islami!” Dhe ashtu, me plagë të përgjakura ngrihej e falej. Vepronte kështu, sepse kështu kishte parë te i Dërguari i Allahut. Do t’i përshtatej atij, do të vepronte si ai, do t’i përngjante atij dhe, kështu, do të bëhej shembull për pasardhësit. Po, njëri prej qëllimeve të dërgimit të profetëve ishte që ata t’i bëheshin shembull bashkësisë së tyre…
Në lidhje me këtë, Profeti ynë (a.s.) në porosinë e tij të nderuar ka patur mirësinë të urdhërojë kështu: “Njerëzit janë krejt si mineralet. I dobishmi në injorancë është i dobishëm edhe në Islam”. Si të thuash, Umeri i nderuar dhe i respektuar në injorancë, është Umeri dinjitoz, serioz, i ndjeshëm, i madh dhe i vyer në Islam… Në të parën mjaft i ashpër, mjaft i prerë, që detyron ashtu siç do vetë; në të dytën, me flatrat e thjeshtësisë të varura gjer në tokë e nën këmbët e njerëzve, kurse ndaj femohuesve dhe të dhënëve pas mëkatit, një personalitet i prerë e i vështirë!… Duke vazhduar analogjinë, ç’mineral të ishte në periudhën e injorancës, i tillë do të jetë edhe në Islam… Prandaj shprehim dëshirën që njerëzit e guximshëm, të gjallë e që u vlon gjaku, të bëhen muslimanë. Sepse i vyeri në injorancë do të jetë i vyer edhe në Islam.
Islami e merr në dorë këtë mineral-element njerëzor, e përpunon, e dendëson dhe e sjell në gjendjen e arit të pastër. Kështu ishin shndërruar sahabet, ithtarët pasues të Profetit në ar të pastër. Pastaj filloi të bjerë vlera dhe karati: 22, 21, 20, 18, 17, 15… Në shekullin e njëzetë e një midis muslimanëve pati edhe të tillë që ranë në 1 karat… Po, një shekull ky që i shtoi aq shumë paratë kallpe, skorjet!…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Historia e Omerit r.a. dhe si u be musliman
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Lajmet-
Kërce tek: