Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?    Sun 11 Mar 2012, 00:17

8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Share


Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] ka paralajmëruar se ummeti i tij do t’i pasojë Jehudët, të Krishterët
dhe Persianët.
Transmetohet nga Saidi [radijallahu anhu] se Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Do t’i pasoni traditat e popujve para
jush pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi edhe nëse ata hyjnë në birën e
hardhucës do t’i ndiqni. I thamë: O i Dërguari i Allahut, Jehudët dhe
Krishterët? Tha: E kush tjetër?” [transmeton Buhariu, 3269 dhe Muslimi, 2669]


Transmetohet nga Ebu Hurejra
[radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë: “Nuk
do të ndodhë Kijameti përderisa umeti (populli) im do t’i pasojë shekujt para
tij pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi. I është thënë: O i Dërguari i
Allahut: Persianët dhe Romakët? Tha: E kush tjetër përveç atyre?” [transmeton
Buhariu, 6888]Këtë ummet e ka kapluar
injoranca dhe risitë (bidatet) nga popujt e mëparshëm si Jehudët, Krishterët,
Persianët, Romakët. I pasuan ata në besimet e tyre, drejtimet, moralin dhe
metodat e tyre.
Mirëpo, ajo që na intereson neve tash është që t’ia
tërheqim vërejtjen ndaj festës së 8 Marsit, e njohur si “Festa e nënës”. Ua
tërheqim vërejtën se kjo nuk duhet pasuar e as që duhet bashkangjitur me ata që
e festojnë këtë, e t’i përgjasin njeri-tjetrit. Pra, këto ditë i kanë shpikur
Jehudët për “nderim” sipas pretendimit dhe supozimit të tyre ndaj nënës, saqë
është bërë kjo ditë e madhe aq sa njerëzit vizitojnë njëri-tjetrini, i dërgojnë
njëri-tjetrit dhurata e letra modeste. E kur mbaron kjo ditë kthehen çështjet
dhe rrespekti ashtu siç ishte më herët: padrejtësia mes tyre, mos vizita mes
vete, etj.
Çudi është me muslimanët që të ndjejnë nevojë për një gjë
sikur kjo përngjarje dhe festë kur dihet se Allahu e ka obliguar mirësinë dhe
rrespektimin ndaj nënës dhe e ka ndaluar padrejtësinë ndaj saj. E për këtë
rrespekt drjetuar prindërve hapi shpërblime të mëdha.Sa festa ka në Islam?


Muslimani do të ballafaqohet në këto ditë më shumë festa
në mesin e tyre, si psh: Festa e Punëtorëve, Festa e mësuesit, Festa e Nënës,
etj. Por, të gjitha këto janë pasim i Jehudëve, dhe të Krishterëve. Këto festa
nuk kanë bazë në fenë e pastërt islame. Në Islam dihet se ekzistojnë vetëm dy
festa: Festa e Fitër dhe Kurban Bajramit.
Transmetohet nga Enes bin
Maliku [radijallahu anhu] të ketë thënë: Kanë qenë në kohën e injorancës
(paraislame) dy ditë që luanim në to. E kur erdhi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi
ve sel-lem] në Medine tha: “Kanë qenë tek ju dy ditë që luanit në to e Allahu ua
ka zëvendësuar këto dy ditë me dy më të mira se ato: Ditën e Fitër Bajramit dhe
Ditën e Kurban Bajramit.” [transmeton Ebu Davudi 1134 dhe Nesaiu 1556, hadithin
e ka bërë Sahih Shejh Albani]Mirësia ndaj nënës


All-llahu [subhanehu ve teala] thotë: “Adhurone
All-llahun e mos i shoqëroni Atij asnjë send, sillnu mirë ndaj prindërve, ndaj
të afërmve, ndaj jetimëve, ndaj të varfërve, ndaj fqiut të afërt, ndaj fqiut të
largët, ndaj shokut pranë vetes, ndaj udhëtarit të largët dhe ndaj robërve.
All-llahu nuk e do atë që është kryelartë dhe atë që lavdërohet.“

[En-nisa, 36]
All-llahu [subhanehu ve teala] thotë: “Zoti yt
ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në
mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur
pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u
bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta
respektuese)!”
[El-Isra, 23]
Transmetohet nga Ebu Hurejra
[radijallahu anhu] se ka thënë: Erdhi një njeri tek Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] dhe i tha: O i Dërguari i Allahut, kush e meriton më së
shumti shoqërimin (shërbimin)? Tha: Nëna yte. Pastaj kush? Tha: Nëna yte. Pastaj
kush? Tha: Nëna yte. Pastaj kush? Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]:
Babai yt. [transmeton Buhariu 5626 dhe Muslimi 2548]
Thotë El-Hafidh
bin Haxher se Ibën Bettali ka thënë: Është e natyrshme që të jenë për nënën tre
shëmbuj që nuk janë për babain. Kjo për shkak të vështërisë së nënës gjatë
shtatzënisë, lindjes së fëmiut dhe gjidhënjes. Në këto tri gjëra veçohet nëna
dhe ndien vështirësi e pastaj babai e shoqëron atë në
edukim.
Argument për këtë është fjala e All-llahut [subhanehu ve
teala] ku thotë:
“Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të
mira ndaj) prindërit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe
pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe
ndaj dy prindërve tu, pse vetëm te Unë është kthimi juaj.”
[Llukman,
14]
Zoti, prindërit e parazoi në edukim. Mirëpo, nënën e ka veçuar me
tri gjëra. Thotë Kurtubiu: Qëllimi është që nëna e meriton prej fëmijës së saj
rrespektin më të madh dhe ka përparësi në rrepekt ndaj babait.
Thotë
Ajjadi: Shumica e dijtarëve janë të mendimit se nëna e meriton mbikqyrjen më të
madhe se sa babai. Është thënë se mirësia ndaj atyre dyve është e njejtë por
mendimi i parë është më i saktë. [Fethul Barij, 10/ 402]
Sheriati
Islam ka urdhëruar për rrespektimin dhe vizitën e nënës edhe nëse është e
krishtere.
Transmetohet nga Esma bija e Ebu Bekrit [radijallahu anha]
se ka thënë: Në kohën e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem], nëna ime më
mori e ajo ishte e krishtere. E pyeta Pejgamberin [salallahu aleji ve sel-lem]
për këtë duke i thënë: O i Dërguari i Allahut, nëna ime më ka marrë dhe ajo nuk
është në pajtim me mua, a e vizitoj atë? Tha Pejgamberi [salallahu aleji ve
sel-lem]: “Po, vizitoje nënën tënde!” [transmeton Buhariu, 2477]Pozita
e nënës në vendet laike-joislamevështrosh gjendjen e familjes në përgjithësi e në veçanti të nënës në shoqërin
joislame dëgjon dhe lexon gjëra të çuditshme.
Tregojnë disa vizitues
që ishin në ato vende se mund të gjeshë në tregje apo rrugë duke ecur nënën me
të birin, a po me të bijën e saj apo babain me birin apo bijën e tij. E
asnjëherë të gjeshë familje të kompletuar, e cila del nëpër tregje apo në
ç’farëdo shëtitëje qoftë.
Trgohet gjithashtu se nëse nëna apo babai e
arrin moshën e pleqërisë i vendosin ata në shtëpinë e pleqëve dhe
pensionistëve.
Disa muslimanë i kanë vizituar këto shtëpi dhe vende
dhe i kanë pyetur disa prej tyre për sigurinë e tyre. Të gjithë janë përgjigjur
dhe kanë thënë: “Kjo për ne është vdekje!”
Pra, kjo nuk është për
diçka tjetër përveç se ata janë pesimizuar dhe mërzitur nga kjo jetë e zymtë në
kohën kur kanë nevojë më së shumti për mbikqyerje dhe ndihmë.Mendimet e dijetarëve rreth Festës së 8
Marsit


Si
rrezultat i pasimit të pabesimtarëve në adhurimet e tyre është edhe
rivali-shirku, s.psh.; Ndërtimi mbi varreza etj.
Pejgamberi [sal-lallahu
alejhi ve sel-lem] ka thënë: “I ka mallkuar All-llahu [subhanehu ve te’ala]
Jehudët dhe të Krishterët për arsye se i kanë shndërruar varret e Pejgamberëve
të tyre në xhami.”
Gjithashtu, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem] na ka lajmëruar se nëse vdiste ndojnë person i mirë tek ta, ndërtonin
mbi varrin e tij xhami dhe vendosnin mbi te fotografi.
Ekzistojnë
argumente të qarta se kjo vepër është nga shirku i madh, sepse është teprim në
varreza. Është e njohur tek të gjithë se shkaku i ndalimit të saj është për t’u
anuar nga pasimi i Jehudëve dhe të Krishterëve.
Gjithashtu pasimi i
tyre në festat që në to ka shirk dhe bidate, si: festa e ditëlindjes së
Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], festat e ditëlindjeve të kryetarëve
dhe mbretërve të tyre. E ndodhë që këto rivale të emërtohen me ditë apo javë si:
“Dita e atëdhetarisë”, “Dita e Nënës”, “Dita e mësuesit”, etj.

gjitha këto festa, edhe nëse janë prezente tek muslimanët, janë të trashëguara
nga pabesimtarët. Nuk ka në Islam tjetër festë përpos Festës së Fitër Bajramit
dhe Kurban Bajramit.
Pra, përveç këtyre dyjave të gjitha festat tjera
janë bidate dhe përngjasim me pabesimtarët. Prandaj, obligohen muslimanët që të
kenë kujdesë në këtë e të mos mashtrohen me ata njerëz, të cilët i përkasin
Islamit por e injorojnë realitetin e tij dhe binë në këto vepra nga injoranca
dhe padituria. Apo ndoshta nuk e injorojnë realitetin e Islamit por i veprojnë
këto gjëra qëllimisht. Pra, në këtë rast mëkati është më i
madh.
"Ju e kishit shembullin më të lartë në të dërguarin e
All-llahut, kuptohet, ai që shpreson në shpërblimin e All-llahut dhe në botën
tjetër, ai që atë shpresë e shoqëron duke e përmendur shumë shpesh
All-llahun."
[El-Ahzabë, 21]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: