Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)   Sun 11 Mar 2012, 00:19Share


Dijetari ynë
Albani, Allahu e mëshiroftë, thotë në
“Sifetus-Salah”(2) : “Kujdes! Vërtet qëllimi prej
këtij hadithi (3) është i qartë, i kuptueshëm dhe ka për synim
të pushuarit në këtë ngritje, ndërsa të argumentuarit e disa vëllezërve nga
Hixhazi (4) dhe nga vende të tjera me këtë hadith për
legjitimimin e vendosjes së dorës së djathtë mbi të majtën në këtë ngritje është
shumë larg (realitetit) nga bashkimi i të gjitha transmetimeve të hadithit. Dhe
kjo është e njohur tek fukahatë si “Hadithi i atij që u fal keq”.


Madje ky është argumentim i kotë, ngase për
vendosjen e përmendur (të duarve) nuk është transmetuar asgjë në kijamin
(5) e parë nga rrugët e hadithit dhe t
ekstet e tij, andaj si
u lejua komentimi i vendosjes së përmendur me marrjen e dorës së majtë me të
djathtën pas rukusë? Kjo edhe sikur të kontribuojnë në këtë tematikë të gjitha
tekstet e hadithit. E si atëherë kur kjo argumenton me fakte të qarta të
kundërtën e kësaj?! Pastaj vendosja e përmendur nuk kuptohet prej hadithit
assesi, pasi qëllimi është për “eshtra”, pra ka të bëjë me eshtrat e shpinës,
ashtu siç u citua, dhe për këtë aludon ajo që u përmend prej veprës së
Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem):


“…. qëndroi derisa
iu kthye i gjithë boshti kurrizor në vendin e vet”.


Analizoje duke qenë
i drejtë e mesatar. Unë nuk dyshoj se
vendosja e duarve mbi gjoks në këtë kijam (pas rukusë) është bidat devijimi
(6) sepse nuk transmetohet fare asgjë prej haditheve të namazit
-e sa të shumta që janë- dhe sikur të kishte bazë për këtë, do të na ishte
transmetuar qoftë edhe përmes një rruge. Këtë e përforcon fakti se asnjë prej
selefit nuk transmetohet se e kanë vepruar një gjë të tillë si dhe nuk e kanë
përmendur asnjëri prej imamëve të hadithit, me çka di unë.


Nuk e kundërshton
këtë ajo që ka përmendur dijetari Et Tuvejxherij në libërthin e tij
(7) nga Imam Ahmedi, Allahu e mëshiroftë, se
ai ka thënë:


“Nëse dëshiron i
lëshon duart pas ngritjes nga rukuja e nëse dëshiron i vendos në gjoks.”. Ky
është kuptimi që e ka përmendur Salihu i biri i Imam Ahmedit
librin “Çështje fetare”(Cool nga babai i tij dhe ai nuk
e fakton këtë mesele me argumente që arrijnë tek Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi
ve sel-lem), por e ka pohuar nga ixhtihadi dhe opinioni i tij. Mendimi edhe mund
të jetë i gabuar dhe për këtë nëse paraqitet argumenti i saktësuar për të
normuar si sajesë në fe (bidat) ndonjë çështje, si kjo mesele që jemi duke
diskutuar, fjala e këtij imami nuk e mohon të qenët e saj bidat, ashtu siç e ka
aprovuar hoxha i Islamit, Ibën Tejmije, Allahu e mëshiroftë, në
disa prej librave të tij.


Madje unë vërej në
thënien e Imam Ahmedit atë që argumenton se vendosja e tillë e
duarve nuk është e vërtetuar me Sunnet sipas tij, ngase ai këtë e la çështje vullneti për
praktikimin ose lënien e saj! Atëherë, a mendon ky dijetar i nderuar se Imam
Ahmedi gjithashtu vendosjen e duarve në gjoks para rukusë e lë në dëshirën e
atij që falet?!


Me këtë përforcohet
se vendosja e duarve në gjoks pas rukusë nuk është prej Sunnetit dhe ky është
qëllimi.


Mësuesi ynë
(Albani), Zoti e mëshiroftë, e ka titulluar një temë në librin e tij “Es
Sahihatu”
:
“Është e legjitimuar lidhja
e duarve gjatë qëndrimit në këmbë para rukusë e jo pas saj”, kur ka shënuar
hadithin (9) : “Pejgamberi
(sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) kur falte namazin, kapte dorën e majtë me atë të
djathtën.” Pasi ka treguar kush e ka transmetuar, ka sqaruar se ata të cilët
deklarohen për legjitimimin e vendosjes së duarve në gjoks pas rukusë janë
mbështetur në këtë transmetim të limituar. Me këtë kishte për qëllim që t’u
sqarojë dijetarëve dhe studiuesve se hulumtuesi gjatë studimit dhe hulumtimit
duhet të jetë i zellshëm dhe i përqendruar në kërkimin dhe në qasjen e
informacioneve për të mos rënë në ndonjë gabim. Ne tani po paraqesim shkrimin e
tij nga libri “Es Sahihatu”(10) me pak ndryshim. Ai
thotë në lidhje me sqarimin e kësaj meseleje:


“Transmeton Ahmedi(11) dhe Ibën ebi
Shejbeh
“Musanef” (12) nga Vekiu e ky nga
Musa ibën el Anberij me tekst:
“E kam parë
të Dërguarin e Allahut (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) të vendosë dorën e
djathtë mbi të majtën e tij në namaz” dhe nuk e ka përmendur qëndrimin në
këmbë.


Ka transmetuar
Bagaviu“Sherhus Sunneh”(13) me
një rrugë tjetër transmetimi nga Vekiu dhe gjithashtu edhe Ahmedi ka transmetuar
(14) me rrugë të tjera transmetimi nga Vail ibën
Huxhër
duke mos e cituar qëndrimin në këmbë (kijamin).


Nuk dyshon
hulumtuesi se rrugët e transmetimit të këtij hadithi aludojnë se ai është
version i shkurtuar, si transmetimi i Vekiut prej hadithit të Vailit, që është
sqarues për formën e namazit të Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) dhe
qëndrimi në këmbë (kijami) që duhet lidhur duart në të është ai para rukusë. Kjo
tregohet përmes dy rrugëve të transmetimit:


1.
Nga AbdulXhebbar ibën Vail e ky nga Alkameh ibën
Vail
e këta të dy nga babai i tyre, Vail ibën
Huxhër
,
“se ai e ka parë
Pejgamberin (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) se i ka ngritur duart kur ka hyrë në
namaz afër veshëve, ka bërë tekbir (15) , pastaj ka kapur
rrobën e tij, e pastaj ka vendosur dorën e djathtë mbi të majtën. Kur ka dashur
të bëjë ruku, i ka nxjerrë duart nga rroba dhe i ka ngritur ato e pastaj ka bërë
tekbirin dhe rukunë. Kur ka thënë “semiAllahu limen
hamide” i ka ngritur duart dhe kur ka bërë sexhden
e ka bërë mes duarve.” (16)


2.
Nga Asim ibën Kulejb e ky nga babai i tij, e ai nga
Vail ibën Huxhër se ka thënë: “Thashë: -Do të shikoj namazin e
Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem), se si falet. Tha:
-U ngrit i Dërguari i Allahut (sal-lAllahu alejhi ve
sel-lem) dhe u drejtua nga kibla, e mori tekbirin duke i ngritur duart deri afër
veshëve dhe pastaj e ka kapur dorën e majtë me të djathtën. Kur ka dashur të
bëjë ruku, i ka ngritur duart si më parë(17) dhe i ka vendosur
ato në gjunjë. Kur është ngritur nga rukuja, i ka ngritur duart si më parë dhe
kur ka bërë sexhde, ka vendosur kokën në pozitën mes dy duarve e pastaj është
ulur në këmbën e tij të majtë dhe ka bërë shenjë me gishtin
tregues…”(18) Ndërsa tek Ibën Maxheh
qëndron: “E kam parë
Pejgamberin (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) të falet duke e kapur dorën e majtë
me të djathtën e tij.”


Nëse e analizon
lexuesi vetëm këtë fjalë dhe nuk di apo nëse nuk ka njohuri se ky është hadith
në version të shkurtuar, do të kuptojë nga ky version legjitimimin e vendosjes
së duarve në çdo kijam, atë para rukusë dhe pas saj. Ky është gabim që e fakton
teksti i hadithit, ngase ai është qartësues se vendosja e duarve në gjoks duhet
të bëhet vetëm në kijamin e parë. Kjo është më e detajuar në tekstin e
Asimit.


Ai e ka përmendur
ngritjen e duarve në tekbirin fillestar, pastaj rukunë dhe ngritjen prej saj si
dhe ka thënë për to si më parë. Sikur të ishte e memorizuar nga Vaili vendosja e
duarve në gjoks pas rukusë, ai gjithashtu do ta kishte potencuar, ashtu siç
vërehet qartë prej tij përmendja e ngritjes së duarve gjatë tekbirit tri herë
para tij.


Mirëpo kur është
sqaruar kjo fjali për gjendjen e tillë në hadith, e kanë keqkuptuar vendosjen e
duarve në gjoks pas rukusë. Këtë e kanë thënë disa nga dijetarët e nderuar
bashkëkohorë duke mos pasur shembull në
këtë ndonjë prej selefëve nga të parët tanë të devotshëm, nga ajo që di unë .
(19)


Ajo që e përforcon
atë që thamë është transmetimi i Idrisit nga
Asimi shkurtimisht me tekst:
“E kam parë të Dërguarin e Allahut (sal-lAllahu alejhi ve
sel-lem) kur ka bërë tekbirin të kapë dorën e majtë me të djathtën e
tij.”


Hoxha ynë
Albani, Allahu e mëshiroftë, thotë në librin “El
Mishkatu”
(20) nën hadithin numër 804:
“…shtrije shpinën tënde e kur të ngrihesh drejtoje
boshtin tënd dhe ngrije kokën tënde derisa të kthehen eshtrat në vendet e
tyre…”


Ky është në kuptimin
e hadithit të Ebu Humejdit (21) , që sqaron për formën e
namazit të Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem). Derisa të kthehet boshti
kurrizor në vendin e vet, andaj nuk ka argument nga hadithi për legjitimimin e
vendosjes së dorës së djathtë mbi të majtën në kijamin pas rukusë, ashtu siç
kemi dëgjuar se mendojnë disa vëllezër prej Ehlul Hadithit.


Dijetari ynë Albani,
Zoti e mëshiroftë, pas hadithit nr. 4442 nga libri “Daiful Xhami”, të
treguar nga Vail ibën Huxhër me tekst:
“Pejgamberi (sal-lAllahu
alejhi ve sel-lem) kur ngrihej për namaz kapte dorën e majtë me të djathtën e
tij”, thotë: “Janë argumentuar me këtë disa vëllezër
muhadithinë(22) në Indi se është e legjitimuar vendosja e
duarve në gjoks në kijamin pas rukusë. Ata kanë shkruar një libërth, të cilin e
kam parë si dorëshkrim kur isha në qytetin e Medinës së Ndritshme në vitin 1381
dhe kam shkruar libërthin e përmendur (23) si kritikë ndaj tij
dhe aty ka hulumtim të rëndësishëm rreth vendosjes së duarve në gjoks pas rukusë
si dhe sqarim të dobësive të hadithit me tekst të përmendur.


Mësuesi ynë Albani, Allahu ia
shenjtëroftë shpirtin dhe ia ndriçoftë varrin, në librin “Sahih Mevaridu edh
Dham’an”
(24) duke sqaruar hadithin e Rifaatuz
Zerkij
, ku thuhet: “shtrije shpinën tënde
e kur të ngrihesh, drejtoje boshtin tënd dhe ngrije kokën tënde derisa të
kthehen eshtrat në vendet e tyre”, do të thotë: “Eshtrat e boshtit kurrizor, pra
duke u kthyer gjithë eshtrat e shpinës në pozicionet e veta ashtu siç është
përshkruar nga Ebu Humejdi forma e namazit të Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ve
sel-lem), e që do të citohet së afërmi. Qëllimi është përsosmëria e të
drejtuarit në kijamin pas rukusë dhe janë saktësuar hadithet për ndalimin që
kundërshton këtë, ashtu siç do të jepet në vijim.


Sa i përket
argumentimit me të për vendosjen e duarve në gjoks në kijamin pas rukusë është
skajshmërisht larg udhëzimit të Profetit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem), i
njohur në formën e namazit pejgamberik. Gjithashtu edhe nga teksti i këtij
hadithi edhe nga të tjerë, ashtu siç e kam sqaruar edhe në vende të tjera dhe
kush dëshiron pasurim njohurish për këtë mesele le të kthehet atje. Këtu hyn
edhe libri “Forma e Namazit të Pejgamberit sal-lAllahu alejhi ve
sel-lem”.


Dijetari Albani,
Allahu e mëshiroftë, gjithashtu thotë në librin “Sahih Mevaridu edh
Dham’an”
(25), kur sqaron hadithin e Vail ibën
Huxhër:
“Pastaj kur dëshiroi për të
bërë rukunë, ngriti duart si më parë e pastaj bëri rukunë dhe i vendosi duart në
gjunjë, pastaj ngriti kokën dhe i ngriti edhe duart si më parë.”


Le të meditojë
lexuesi për tekstin e mrekullueshëm të treguar nga Vaili (radijAllahu anhu) për
mënyrën e ngritjes së duarve të Profetit (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem) në
tekbirin fillestar, pastaj duke përmendur ngritjen e tyre edhe gjatë shkuarjes
në ruku dhe ngritjes nga ajo me fjalët:
“I
ngriti duart si më parë”. E sikur të ishte e vërtetë ashtu siç thonë disa
dijetarë të nderuar për lidhjen e duarve në kijamin pas rukusë, do të thoshte:
“Ka vendosur të djathtën mbi të majtën
si më parë” apo ndonjë thënie të ngjashme me të ngase është moment që kërkohet
sqarimi ashtu siç na shfaqet, andaj medito duke qenë i drejtë dhe shiko librin
“Forma e Namazit”.


Gjithashtu ai,
Allahu e mëshiroftë, thotë në librin “Sahih Mevaridu edh Dham’an”
(26) duke e sqaruar hadithin e Vail ibën Huxhërit kur thotë:
“Kur dëshiroi të bëjë rukunë, nxori duart dhe i ngriti e bëri tekbir dhe pastaj
shkoi në ruku. Kur e ngriti kryet nga rukuja, i ngriti duart e pastaj bëri
tekbir dhe e bëri sexhden duke e vendosur fytyrën mes shuplakave.” Ka
shtuar Ebu Davudi:
“Dhe kur
e ka ngritur kokën nga sexhdja, gjithashtu i ka ngritur duart.”
Them(27) : Kjo shtesë është e rëndësishme dhe autentike, për të
ka dëshmi të shumta, andaj le të shikojnë Ehli Sunneti dhe ata që dëshirojnë ta
veprojnë këtë që ta ringjallin.


Në këtë hadith ka
sinjal të fuqishëm se vendosja e duarve në gjoks pas rukusë nuk ka bazë ngase
Vaili nuk e ka përmendur. E sikur ta vërente, do ta kishte cituar ashtu siç e ka
përmendur ngritjen e duarve gjatë tre tekbireve, ashtu siç e kam sqaruar më
herët. Ajo që është transmetuar tek Nesaiu nga
Vaili, që ka thënë:
“E kam
parë të Dërguarin (sal-lAllahu alejhi ve sel-lem)
që kur
ishte në këmbë në namaz, e ka kapur me të djathtën të majtën e
tij…” është transmetim me tekst të shkurtuar nga ky transmetim i zgjeruar dhe
para këtij me dy hadithe të tjera.


Andaj nuk argumenton për vendosjen e duarve në
gjoks në kijamin pas rukusë e për këtë arsye nuk e kanë praktikuar të parët tanë
të devotshëm, prandaj kini kujdes!
___________________________

1. Dijetari i madh
Mesh’hur bin Hasen thotë: “Unë vetëm e kam përmbledhur
shkurtimisht fjalën e shejhut (Albanit) rreth kësaj meseleje prej disa kasetave
të tij në sqarimin tim që i kam bërë libërthit të Ali el Karij-jut,
“Shifaus-Salik fi Irsali Malik”, faqe 29-36, ndaj shiko në të.2. Faqe 138-139.


3. Është ky hadith: “Ai e obligoi që të pushojë (duke mos u nxituar) në të (namaz) dhe i tha atij që u
fal keq: “Pastaj ngrije kokën tënde derisa të drejtohesh
i ngritur; [që
të bjerë çdo asht në vendin e tij]“, e në një transmetim: “E kur të ngrihesh
drejtoje kurrizin dhe ngrije kokën tënde derisa të kthehen eshtrat në vendet e
tyre.”4. Krahinë në Mbretërinë e
Arabisë Saudite (sh.p.).5. Të qëndruarit në këmbë gjatë
namazit (sh.p.).6. Ajo që duhet të citohet këtu
është se shejhu është pyetur shumë herë për këtë mesele, madje e kanë pyetur
disa studentë se a është e vërtetë që jeni kthyer nga ky mendim dhe është
përgjigjur kështu: “Kjo nuk është e vërtetë dhe ne
vazhdojmë të jemi në atë që kemi thënë. Imam Ibn Tejmije thotë:
“Vërtet muxhtehidi mund të sjellë bidat, mirëpo nuk
i thuhet atij se është bidatxhi sepse ai bie në bidat, por duke mos e dëshiruar
atë, andaj ne nuk themi se ky person është bidatxhi, por themi se kjo vepër
është bidat ngase ne bindshëm mendojmë se vendosjen e duarve mbi gjoks pas
ngritjes nga rukuja nuk e kanë njohur të parët tanë (selefi). Ebu Ubejde
Mesh’hur bin Hasen
thotë: “Shikoni librin El Muvafikat” nga
Shatibiu (3/286) dhe sqarimin tim aty.”7. Faqe 18-19.


8. Faqe 90.


9. Nr. 2247.


10. Vëllimi i Pestë, faqe
306-308.11. 4/316.


12. 1/390.


13. 3/30.


14. 4/316-319.


15. Ka thënë Allahu ekber
(sh.p.).16. Transmeton Muslimi (2/13),
Ebu Avaneh (2/106-107), Ahmedi (4/317-318) dhe Bejhekiu (2/27) dhe 71.17. Nuk është theksuar se i ka
vendosur duart në gjoks (sh.p.).18. Transmeton Ebu Davudi,
Nesaiu dhe Ahmedi e të tjerë me sened të vërtetë dhe është i transmetuar në
“Sahih Ebi Davud”, 716-717.19. Shiko në “Es Sahihatu”
(5/311).20. 1/252. Shiko “Hidajetur
Rivat ila Tahrixhi ehadith el Mesabihu vel Mishkat” (1/371).21. Nr. 792 nga
“Mishkatu”.22.Dijetarë të hadithit
(sh.p.).23. Është libërthi i përmendur
afër hadithit në “Daiful Xhami’” nr. 4442, “Er Redu ala Hedijetul Bedi”.24. 1/239 nën hadithin nr.
401-484, që është sahih, shiko “Sifets Salah”, “El Irvau” (1/321-322) dhe
“Sahihu Ebi Davud” (803-807).25. 1/240 nën hadithin nr.
02-485. Është sahih, shiko “Sifetus Salah”, “El Irvau” (1/321-322) dhe “Sahih
Ebi Davud” (803-807).26. 1/241 nën hadithin nr.
405-489.27. Thënësi është dijetari
Albani, Zoti i Lartësuar e mëshiroftë!
_________________________Marrë nga libri “Kamusul bidai mustahrexhun
min kutubil Imamul Al-lame”
i Muhammed Nasirudin el
Albanit
, faqe 384-389.
Përgatitën: Ebu Ubejdeh Mesh’hur ibën
Hasen al Selman dhe Ebu Abdullah Ahmed ibën Ismail esh
Shekevkani

Përshtati nga gjuha arabe: Adem Avdiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: