Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 33 mësime nga sureja Jusuf

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: 33 mësime nga sureja Jusuf    Sun 11 Mar 2012, 00:21

33 mësime nga sureja JusufShare


në lidhje me ajetin e fundit të kësaj sureje, ku
Allahu thotë, “Vërtet në tregimet e tyre ka mësim për njerëzit që
kuptojnë.”

Burimi: ‘Tejsir
el-Kerim er-Rahman’ të esh-Shejh Abdur-Rahman Ibn Nasir es-Se’di


Ky tregim është nga tregimet më të mira nga që
ka të bëjë me fazat e ndryshme të jetës – prej sprovës deri në fatkeqësi, prej
të qenit i sprovuar deri në gjendjen e të qenit i bekuar, prej poshtërimit deri
në madhështi, prej robërimit deri në mbretërim, prej përçarjes deri në bashkim,
prej vuajtjes deri në gëzim, prej bollëkut deri në skamje, prej skamjes deri në
tepri, prej vështirësisë deri në lehtësi, dhe prej mohimit deri në pohim. Pra,
qoftë i bekuar Ai që e shpalli atë në mënyrën më të mirë të mundshme.


Prej mësimeve të përftuara nga kjo sure
janë:


1. Dituria e interpretimit të
ëndrrave është një degë shumë domethënëse e diturisë, të cilën Allahu ia jep
kujtdo që Ai do prej robërve të Tij. Shumica e tyre [ëndrrave] bazohen në
simbole që janë të dykuptueshme në domethënie dhe përshkrim. Se vërtet rëndësia
e Diellit, Hënës dhe dymbëdhjetë yjeve që i ranë në sexhde Jusufit është se këto
drita janë bukuria e qiellit dhe prej tyre buron dobia. Gjithashtu pejgamberët
dhe dijetarët janë bukuria e kësaj toke, dhe nëpërmjet tyre njerëzimi udhëzohet
nëpër errësirë mu ashtu siç udhëzohen me anë të dritës së yjeve, Diellit dhe
Hënës. Për më shumë, pasi burimi i kësaj drite është nëna dhe babai i tij, është
shumë e përshtatshme që Hëna dhe Dielli të simbolizojnë prindërit e tij, ngase
nga ata buron drita më e madhe nga e cila ai dhe vëllezërit e tij janë lindur.
Kështu, Dielli, që është emër femëror [në Arabisht] simbolizon nënën e tij
ndërsa Hëna, që është emër mashkullor [në Arabisht] simbolizon babanë e tij dhe
yjet simbolizojnë vëllezërit e tij.


2. Domethënia e ëndrrës së
shokut të tij në burg, i cili e pa vetveten duke shtypur verë, është se ai i
cili bën një punë të tillë zakonisht është shërbëtor i dikujt. Në këtë mënyrë,
ai e interpretoi këtë se ky shok i burgut do të jetë shërbëtor i mbretit, dhe
kjo do të garantojë lirimin e tij prej burgut. Në lidhje me domethënien e
ëndrrës së atij, i cili pa shpezët duke ngrënë bukë nga maja e kokës së tij,
Jusufi e interpretoi këtë ëndërr si shenjë se ai do të kryqëzohet nga që kafka e
mbron trurin dhe njëherë pasi të kryqëzohet ndonjë person dhe të lihet në
hapësirë [i ekspozuar], truri do të jetë i pambrojtur dhe si rrjedhim shpezët do
ta hanë atë.


3. Në këtë ka dëshmi për
vërtetësinë e pejgamberllëkut të pejgamberit Muhamed [salallahu alejhi ue
selam], ngase ai ua kallëzoi popullit të vet këtë tregim të gjatë dhe ai kurrë
nuk i pat lexuar librat e mëparshëm e as që mësoi nga ndokush.


4. Njeriu duhet të qëndrojë sa
më larg që të jetë e mundur nga situatat që mund të çojnë në një përfundim të
keq. Po ashtu [kjo tregon] edhe lejueshmërinë e moskallëzimit të asaj për të
cilën mendohet se mund të jetë e dëmshme bazuar në thënien e Jakubit,
“Ai [babai] tha: “O biri im! Mos ua trego vizionin tënd vëllezërve të
tu, se mos po komplotojnë kundër teje.”


5. Lejueshmëria që personi t’ia
përmend dikujt tjetër, si këshillë të sinqertë, ndonjë çështje që është e
papëlqyer bazuar në ajetin, “Se mos po komplotojnë kundër
teje.”


6. Bekimi që Allahu i dhuron
një robit s’është thjesht i kufizuar vetëm në atë individ të caktuar, por ky
është një bekim që përfshin atë, familjen e tij dhe shokët e tij. Dhe çfarëdo e
mirë që arrihet është për shkak të atij personi, bazuar në thënien e Allahut,
“Kështu Zoti yt të zgjedh ty dhe ta mëson interpretimin e ëndrrave [dhe
gjërave tjera] dhe e përsos dhuntinë e Tija ndaj teje dhe pasardhësve të
Jakubit, mu ashtu siç e përsosi atë [dhuntinë] ndaj baballarëve të tu, Ibrahimit
dhe Is’hakut dikur! Vërtet, Zoti yt është i Gjithëdijshëm, i
Urtë.”


7. Rëndësia e të qenit i
kujdesshëm ndaj pasojave të këqija të mëkateve, nga që një mëkat shpesh çon në
shumë të tjera. Sepse, vëllezërit e Jusufit provuan komplote të ndryshme kur ata
deshën ta ndajnë atë nga babai i tij; ata gënjyen shumë herë, bënë pohime të
rreme në lidhje me gjakun në këmishë, erdhën natën duke u shtirë se qanin, dhe e
gjithë kjo ishte pasojë e një mëkati, një gjë që çonte tek tjetra.


8. Çështja e cila llogaritet në
jetën e një robi është përfundimi i suksesshëm, e jo fillimi i mangët. Se
fëmijët e Jakubit bënë atë që bënë, që ishte një akt shumë i dënueshëm, e më pas
çështja e tyre përfundoi me një pendim të sinqertë, falje të plotë nga ana e
Jusufit dhe babait të tij, dhe qe bërë d’ua [lutje] për ta, që ata të falen [nga
ky gabim] dhe të kihet mëshirë ndaj tyre.


9. Disa të këqija janë më të
vogla se tjerat dhe bërja e së keqes më të vogël apo më të pakët gjithmonë është
më mirë. Se kur vëllezërit e Jusufit ranë dakord që ta mbysin atë apo ta hedhin
në pus, njëri nga ata tha, “Mos e mbytni Jusufin, por nëse doni që me
çdo kusht të bëni diçka, atëherë hidheni atë në fund të pusit.”
Kështu
sugjerimi i tij ishte më i mirë në krahasim me atë të vëllezërve të tij
[përkundër asaj që kjo ende ishte një e keqe] dhe për shkak të kësaj, ai e
pakësoi madhësinë e mëkatit që ata bënë.


10. Nuk ka mëkat për personin
që blen, shet, apo përdor ndonjë gjë që konsiderohet mall sipas praktikave të
përhapura [aktuale] të biznesit. E as që ka mëkat për atë që blen dhe s’është i
informuar se si është përfituar malli. Se vëllezërit e Jusufit e shitën atë, gjë
që është haram, transaksion i palejueshëm, e më pas ai u gjet nga një karvan
njerëzish, të cilët e morën atë dhe e çuan në Egjipt dhe e shitën aty si një
rob, dhe përkundër tërë kësaj Allahu iu referua atij si, “mall.”


11. Njeriu duhet të jetë i
kujdesshëm që t’i shmanget veçimit me grua, e cila mund të bëhet shkak për fitne
[sprovë/ngashënjim] dhe po ashtu duhet të kihet kujdes ndaj dashurisë e cila
mund të jetë e dëmshme. Se bashkëshortja e mbretit e bëri atë që bëri për shkak
të magjepsjes nga Jusufi, gjë që e bëri [bashkëshorten e mbretit] që ta josh atë
[Jusufin], të thotë rrena në lidhje me të dhe ta burgosë atë për një kohë të
gjatë.


12. Prirja të cilën Jusufi do
të kishte për gruan, por i rezistoi [epshit] për hir të Allahut është ajo që në
të vërtetë e afron atë më shumë tek Allahu. Për shkak se ky lloj prirjeje është
ndër sugjerimet më të këqija të shpirtit dhe është diçka që shumicës së
njerëzimit i ndodh prej natyre. Mirëpo, dashuria dhe frika ndaj Allahut e
mposhti thirrjen për përmbushjen e dëshirave. Kështu që ai është ndër ata
“I cili ia kishte frikën qëndrimit para Zotit të tij, dhe u përmbajt nga
dëshirat e papastra e të dëmshme dhe epshi.”
Dhe po ashtu ndër “të
shtatit” të cilëve Allahu do t’u krijojë hije në Ditën kur s’do të ketë hije
tjetër përveç Hijes së Tij: njeriu i cili thirret [për marrëdhënie të
paligjshme] nga një grua e bukur dhe autoritative, por ai thotë: ‘Kam frikë
Allahun.’”


13. Kurdo që Imani [besimi] të
hyjë në zemër dhe njeriu t’ia kushtojë tërë çështjen e tij sinqerisht vetëm
Allahut, Allahu me të vërtetë do të zmbraps dhe mbrojë njeriun nga të gjitha
llojet e ligësive dhe vulgariteti, për shkak të Imanit dhe sinqeritetit të
njeriut dhe thënies së Allahut, “Kështu qëndronte puna, me qëllim që Ne
të largonim nga ai të këqijat dhe marrëdhëniet e paligjshme seksuale. Pa dyshim
ai ishte nga robërit Tanë të sinqertë.”


14. Kurdo që robi sheh ndonjë
situatë që mund të jetë fitneh apo shkak për mëkat, ai duhet të ikë pre saj sa
më larg që të jetë e mundur, që ta shpëtojë veten prej mëkatit.


15. Jusufi ishte i bukur së
jashtmi dhe së brendshmi. Për sa i përket bukurisë së jashtme, kjo e bëri
bashkëshorten e mbretit që të veprojë ashtu siç veproi dhe i bëri gratë tjera që
t’i presin duart e tyre ndërsa thërrisnin, “I pastër nga të metat është Allahu
[apo mos dhëntë Allahu!] Ky s’është njeri! Ky s’është tjetër veçse një engjëll
fisnik!” Bukuria e tij ishte për shkak të dëlirësisë së madhe të tij dhe
vetëpërmbajtjes përkundër tërheqjes së madhe për të bërë mëkat. Për këtë arsye
bashkëshortja e mbretit tha, “Unë u përpoqa ta josh atë, por ai
refuzoi.”


16. Kur është atmosfera e
përshtatshme për të bërë mëkat, robi gjithmonë duhet t’i kthehet Allahut dhe ta
largojë vetveten prej forcës së tij personale bazuar në thënien e
Jusufit, “Përveç nëse Ti e pamundëson komplotin e tyre ndaj meje,
[përndryshe] unë do të anojë nga ata dhe do të jem ndër [ata që bëjnë mëkat dhe
që meritojnë fajësimin] injorantët.”


17. Dituria dhe inteligjenca e
shtyn njeriun që të bëjë vepra të mira dhe e parandalon atë nga ligësia.
Injoranca, në anën tjetër, e thërret atë që është injorant për t’iu përshtatur
dëshirave të tija, edhe nëse janë të dëmshme për të.


18. Mu ashtu siç robi e adhuron
Allahun gjatë kohërave të rehatshme, njëlloj ai duhet ta adhurojë Atë edhe gjatë
kohërave të vështira. Se Jusufi [alejhis-selam] vazhdimisht përkujtonte Allahun,
kështu që kur hyri në burg ai vazhdoi të bëjë da’ue [të thërret për tek Allahu].
Ai i thirri në Teuhid dy miqtë e tij të rinj dhe i paralajmëroi ata nga Shirku.
Që këtej, nga mendjemprehtësia e tij ai pa se ata reaguan në da’uen e tij, me
ç'rast ata i thanë, “Ne shohim se ti je nga muhsinun
[bamirësit].”
Pra kjo ishte një shans i artë për da’uen që ai kishte
nisur duke i thirrur ata për tek Allahu para se t’ua interpretonte ëndrrat e
tyre, që synimi i tij [të thirrurit ata në Islam] të ishte më frytdhënës. Pra së
pari ai ua sqaroi atyre se ajo që ata vërejtën tek ai nga veçoritë fisnike dhe
erudicioni [dituria e thellë] i tij ishte rezultat i besimit në Allahun dhe të
veçuarit e Tij në adhurim [Teuhid], dhe që ai kishte braktisur shtegun e atyre
që nuk besojnë në Allahun dhe Ditën e Fundit. Kështu që ai së pari u bëri da’ue
nëpërmjet veprave të tija, e më pas u bëri da’ue me të folur duke ua sqaruar
atyre çoroditjen e Shirkut dhe realitetin e Teuhidit.


19. Rëndësia e prioriteteve. Se
kur qe pyetur ai nga dy të rinjtë që t’i interpretojë ëndrrat e tyre, ata kishin
nevojë më të madhe për disa gjëra tjera më të rëndësishme para se t’u jepej
përgjigjja në pyetjet e tyre. Kjo është shenjë e mësuesit që posedon
inteligjencë të shumtë dhe aftësi për të udhëzuar dhe mësuar me korrektësi,
ngase kur Jusufi qe pyetur nga dy të rinjtë në lidhje me ëndrrat e tyre, ai së
pari i thirri ata për tek Allahu para se t’i interpretonte ëndrrat e
tyre.


20. Nëse personi bie në ndonjë
situatë të vështirë dhe kërkon ndihmë prej ndokujt për të cilin mendon se mund
t’ia lehtësojë situatën, kjo nuk konsiderohet mbështetje në të tjerët [në vend
të Allahut] dhe për këtë person nuk ka mëkat nëse vepron kësisoj. Kjo ngase
gjithmonë ka qenë adet i njerëzve që të kërkojnë ndihmë prej njëri-tjetrit në të
tilla çështje. Që këtej, Jusufi i tha atij për të cilin e dinte se do të
shpëtonte, “Më përmend te zotëriu yt [dmth te mbreti yt, që të më nxjerr
prej burgut].”


21. Ai që e mëson dikë duhet që
gjithmonë të përpiqet të ketë sinqeritet të plotë kur i mëson të tjerët, dhe ai
s’duhet që ta përdorë pozitën e tij për të përfituar pasuri, statut apo interes
personal. Për më shumë, ai s’duhet të refuzojë që të japë këshillë apo dituri
edhe nëse ai që është duke e mësuar apo këshilluar nuk vepron ashtu siç ka
kërkuar [mësuesi] prej tij. Se vërtet Jusufi [alejhis-selam] e këshilloi njërin
nga të rinjtë që ta përmend gjendjen e tij tek mbreti, por ai harroi dhe nuk e
përmendi atë. Mirëpo, kur erdhi koha kur ai kishte nevojë për të, ai dërgoi dikë
për ta marrë Jusufin. Përkundër kësaj, Jusufi nuk e ndëshkoi atë [shokun e
burgut] për atë se kishte harruar ta përmend gjendjen e tij tek mbreti, por i
dha përgjigje të plotë në pyetjen e tij.


22. Nuk ka mëkat për personin
kur ai e mbron veten kundër akuzave të rrejshme. Madje, kjo është një gjë e
lavdërueshme. Meqenëse Jusufi refuzoi ta lëshonte burgun gjersa të dëshmohej
pafajësia e tij.


23. Interpretimi i ëndrrave
është degë e shkencave Islame, dhe personi shpërblehet nëse e studion dhe e
mëson atë. Interpretimi i ëndrrave po ashtu bie në kategorinë e dhënies së
fetvave, ngase ai u tha dy të rinjëve, “Kështu qëndron puna në lidhje me
çfarë pyetët ju të dy.”
[tes’teftitejan – kërkuat fetva]. Mbreti tha,
“Ma shpjego [aftuni – më jep fteva për]
ëndrrën time,” kurse i riu i tha Jusufit, “Na
shpjego
[eftina – na jep fetva për] domethënien e
[ëndrrës së] shtatë lopëve të majme.”
Në këtë mënyrë, s’është e lejuar
që të interpretohet ëndërra përveç se me [Sheriat] dituri.


24. Përderisa personi të mos
jetë me pretendime apo i pandershëm, ai s’duhet të kritikohet nëse i njofton të
tjerët për cilësitë e tija të lavdërueshme, nëse me këtë ka për qëllim dobinë e
përgjithshme bazuar në thënien e Jusufit, “Më bëj përgjegjës mbi depot e
vendit; vërtet unë do të kujdesem për to besnikërisht.”
Njëlloj,
udhëheqja s’është diçka e qortueshme nëse ai që është përgjegjës i përmbush të
drejtat e Allahut dhe të drejtat e robërve të Tij sipas mundësive më të mira që
i ka.


25. Allahu është shumë bujar
ndaj robërve të Tij duke u dhënë atyre më të mirën nga kjo botë dhe tjetra.
Mënyra për të arritur më të mirën e jetës së përtejme është pasja e imanit dhe
takuas [frikë ndaj Allahut]. Robi përherë duhet ta lus Allahun për shpërblimin
dhe dhuratat e Tija, dhe s’duhet të dëshpërohet kurdo që mund të sheh njerëz
duke u kënaqur me kënaqësitë e kësaj bote në çka ai s’ka mundësi të marrë pjesë.
Por, ai duhet ta lus Allahu për shpërblimin e madh dhe dhuratat e Tija në këtë
botë dhe në jetën e përtejme bazuar në thënien e Tij, "Vërtet,
shpërblimi i jetës së përtejme është më i mirë për ata që besuan dhe që kishin
frikë Allahun dhe i kryenin detyrat ndaj Tij."


26. Është prej “Sunetit” të
pejgamberëve që të priten mysafirët dhe të nderohen bazuar në thënien e Jusufit,
“A nuk sheh që unë e bëj matjen si duhet dhe që unë jam nikoqiri më i
mirë?”


27. Pasja e mendimeve të këqija
për ndokënd s’është e ndaluar në çdo rast nëse ka prova që e mbështesin këtë
dyshim. Se vërtet, Jakubi u tha bijve të tij pasi ata u kthyen tek ai dhe thanë
se ujku e ka ngrënë Jusufin, “Assesi! Por ju vetë e fabrikuat këtë.” Dhe
ai tha në lidhje me vëllain tjetër të tij, “A t’jua lë në dorëzim atë ashtu siç
jua lash në dorëzim vëllain e tij [Jusufin] dikur?”


28. Nëse njeriu s’do që të
tjerët të dinë për diçka që ai posedon apo çfarë ka për qëllim ta bëjë, ai duhet
të përdorë një mënyrë delikate të shushatjes e cila nuk përmban rrenë. Siç bëri
Jusufi kur ai vendosi vazon e artë në çantën e vëllait të tij, dhe më pas e
nxjerri vazon e artë nga çanta e tij për t’i bërë ata që të mendojnë se vëllai i
tyre e ka vjedhur atë. Dhe pas kësaj tha, “Mos dhëntë Allahu që ne të
kërkojmë ndihmë prej tjetërkujt pos Tij në gjetjen e pasurisë sonë.”

Vëni re! Ai nuk tha, “Ne e gjetëm pronën tonë tek ai,” ose “Ai e vodhi pronën
tonë.” Por, ai bëri një deklaratë të përgjithshme e cila mund të aplikohet në
këtë situatë si dhe në të tjerat, dhe s’ka asgjë të keqe në atë çfarë ai bëri.
Se e tërë ajo që ai bëri ishte të bërit ata që të mendojnë se vëllai i tyre
vodhi vazon e artë, vetëm që vëllai më i ri i tij të mbetej me të, ashtu siç
ishte menduar.


29. S’është e lejueshme për
njeriun që të dëshmojë, përveç për atë në lidhje me çka ka dituri të sigurt. Ai
e merr këtë dituri qoftë duke dëshmuar vetë në këtë apo duke u informuar nga një
person i besueshëm, bazuar në thënien e vëllezërve të Jusufit, “Ne nuk
dëshmojmë veçse sipas asaj çfarë dimë.”


30. Lejueshmëria e njoftimit të të tjerëve për
vështirësitë me të cilat përballet njeriu, përderisa kjo nuk bëhet në një mënyrë
e cila tregon se personi është zemëruar me përcaktimin e Allahut, ngase
vëllezërit e Jusufit u ankuan, “O sundues i vendit! Ne dhe familja jonë
jemi në një gjendje të vështirë,”
dhe Jusufi nuk bëri vërejtje në
pohimin e tyre.


31. Vlerat e takuas dhe sabrit [durimit], ngase
çdo e mirë në këtë jetë dhe në tjetrën është rezultat i takuas dhe sabrit bazuar
në thënien e Allahut, “Vërtet, Allahu është treguar i mëshirshëm ndaj
nesh. Ai që ka frikë Allahun dhe është i durueshëm, atëherë, vërtet, Allahu nuk
ua humb shpërblimin muhsinunëve [bamirësve].”


32. Atë të cilin Allahu e ka bekuar pas gjendjes
së varfërisë apo ankthit, ai duhet t’i njohë dhuntitë e Allahut që i janë dhënë
atij duke përkujtuar vazhdimisht gjendjen e mëparshme. Kështu ai do të jetë në
gjendje të falënderojë Allahun sa herë që përkujton gjendjen e tij të mëparshme,
siç ka thënë Jusufi [alejhis-selam], “Vërtet, Ai ishte i mirë ndaj meje,
kur Ai më nxori prej burgut dhe ju solli [të gjithëve këtu] nga jeta fshatarake,
pasi që shejtani ngjalli urrejtje mes meje dhe vëllezërve të
mi.”


33. Robi gjithmonë duhet ta lartësojë Allahun
për atë se Ai e bëri të qëndrueshëm në iman duke bërë vazhdimisht vepra që e
bëjnë imanin e njeriut të vendosur. Po ashtu njeriu gjithmonë duhet t'i lutet
Allahut që ai te ketë përfundim të suksesshëm duke e përsosur dhuntinë e Tija
ndaj njeriut, bazuar në d’uan [lutjen] e Jusufit [alejhis-selam],
“O Zoti im! Vërtet Ti më ke bërë sovran dhe ma mësove interpretimin e
ëndrrave – Krijuesi i qiejve dhe tokës! Ti je ueli [mbrojtësi, ndihmësi,
përkrahësi, kujdestari, etj.] im në këtë botë dhe në jetën e përtejme. Më bën të
vdes si musliman dhe më bashko me të mirët.”
Kjo është me dëshirën e
Allahut; kjo është ajo çka Ai ma bëri të mundur të përmendi në lidhje më dobitë
dhe mësimet e marra nga ky tregim i bekuar. Mirëpo ai që mendon më thellë, me
siguri do të gjejë dobi të tjera nga kjo sure, përveç atyre që u përmendën.
Kështu që ne e lusim Allahun, më të Lartin që të na bekojë me dituri të dobishme
dhe vepra që janë të pranueshme për Të. Vërtet, Ai është më Bujari, më i
Mëshirshmi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
33 mësime nga sureja Jusuf
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: