Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !    Fri 13 Apr 2012, 09:15

Shiat
- Ata janë armiq, ruaju prej tyre !

/* */
Falenderimi i takon Allahut
Zotit të botërave, paqa dhe begatia qofshin mbi profetin Muhamed , mbi familjen
e tij dhe mbi të gjithë shokët e tij .

Thuhet se fjalët e ndriçojnë atë që i thotë dhe sigurisht është e
vërtetë që të thuhet kjo për atë person , porse fjalët që thërrasin shiat për
kthim tek e vërteta në të vërtetë nuk e meritojne këtë përshkrim .

Ia drejtojmë këtë të gjithë atyre që janë xheloz për fenë e tyre,për
besimin e tyre për popullin e tyre,të gjithë atyre që duan të shohin
afrimitet,dashuri, lidhje,bashkim zemrash dhe falje në botën islame.Ia dhuroj
këto fjalë që pikojnë gjak që me pikat e tij u ndriçon rrugën të hutuarve dhe i
udhëheq për në rrugën e drejtë.

Obligim është për të gjithë ata që e këshillojnë umetin e tyre dhe duan
ta bashkojnë atë , të përpiqen sa të munden për të mbledhur dhe kthyer fuqinë e
tij (umetit) ashtu si ka qenë në kohën e Pejgamberit [Paqa,shpëtimi dhe begatia
e Allahut qofshin mbi të] ashtu si thotë Allahu i lartësuar “Dhe kapuni të
gjithë ju për litarin (Kur'anin dhe sunetin) e Allahut dhe mos u përçani” (Ali
Imran - 103).

Nga këshillat më të rëndësishme që u jepen atyre që e kundërshtojnë
thirrjen e Kur'anit dhe Sunetit është paralajmërimi nga ajo në të cilën ata
ndodhen , tejkalimet dhe devijimet të cilat i zhvendosin ata nga udhëzimi dhe
rruga e drejtë .Nga këtu rrjedhin këto fjalë që përkujtojnë disa nga devijimet e
besimit Rafidij (refuzues) të shijave Ithna Ashrije,që të qëndrojë muslimani në
këtë të vërtetë për të mos pasur justifikim i painformuari dhe argument për
injorantin.

Së pari : Besimi i Rafidijve në
Kur'anin e Lartësuar:


Është e ditur te çdo musliman se Kur'ani është fjala e Allahut dhe se
Allahu i Lartmadhëruar e ka marrë përsipër që ta ruajë deri ditën e
Kiametit.Thotë Allahu i Gjithfuqishëm:”Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur'anin
dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij”.(El – Hixhr - 9) Gjithashtu thotë për
këtë Kur'an:”Atij nuk mund t’i mvishet e pavërteta nga asnje anë..”(Fussilet -
42).

Të gjithë ata që përpiqen ta prekin ose të hedhin baltë në shenjtërinë e
Kur'anit janë larg nga islami edhe në qoftëse ata e quajnë veten muslimanë,
është obligim që kjo të shfaqet që ta dijë umeti armiqësinë e tyre dhe luftën e
tyre kundër islamit në bazat e tij dhe në shtyllat e tij të fuqishme.

Ndërsa shiat nuk besojnë kështu,ata shohin se Kur'ani është ndryshuar
nga sahabet (shokët e Pejgamberit),dhe se Kur'ani i plotë që është i ruajtur nga
çdo ndryshim është Kur'ani i Ali ibn Ebi Talib (Allahu qoftë i kënaqur me të)
pastaj e kanë trashiguar imamët (prijësat ) pas tij dhe se ai sot është te
Mehdiu i pritur që ata pretendojnë.Këtë fjalë e kanë thënë udhëheqësit dhe
dijetarët e tyre të cilët ia kanë atribuar këtë shpifje imamëve të tyre (nga
ehli bejti). Nga më të njohurit e tyre për këtë fjalë është dijetari i tyre
“Kilini” i ashtuquajtur te ta me emrin ''siguria e islamit'',ka transmetuar në
librin e tij ''El-Kafi '' për të cilin kanë thënë që ky libër është më i sakti –
shumë shpifje nga këto , dhe nuk është mbrojtur për asgjë nga këto,e ky libër
është për dijetarët Rafidij më i sakti . Ka ardhur në këtë libër : Nga Xhafer
Es-Sadik Allahu e mëshiroftë [vol-2,fq. 634] :”Kurani që e ka zbritur Xhibrili
[paqa qoftë mbi të] te Muhamedi [paqa,shpëtimi dhe begatia e Allahut qofshin mbi
të] ka shtatëmbëdhjetë mijë ajete”. Është e ditur se Kur'ani nuk i kalon
gjashtëmijë ajete vetëm se pak,e kjo tregon se kanë hequr nga Kur'ani dy të
tretat,e ku ka shpifje më të madhe se kjo!?

Gjithashtu ka ardhur në të [në vol. 1,fq. 417]:” E ka zbritur Xhibrili
te Muhamedi këtë ajet kështu :Dhe nëse jeni në dyshim për atë që i kemi zbritur
robit Tonë (Aliut) sillni një sure sikur ajo”.

Shembujt për këtë janë të shumtë,u zhyta në më të shumtit e librave të
Rafidijve në këtë moçal të ndenjur dhe rashë në këtë greminë të rrezikshme, këto
transmetime të cilat i kanë sjellë nuk janë thjesht transmetime të çrregullta të
futura në librat e tyre e ata nuk i kanë pranuar me mendjet e tyre dhe as
dijetarët e tyre,por këtë e thotë dijetari i tyre El Mufid në librin e tij
“Euail El-Mekalat” (fq. 45): “Transmetimet kanë ardhur të shumta nga imamët e
tyre nga pasardhësit e Muhamedit [paqa , shpëtimi dhe begatia e Allahut qofshin
mbi të] se Kur'ani ka divergjenca dhe se njerëzit kanë hequr dhe pakësuar nga Ai
(Kur'ani)”.

Turp i madh ra mbi shiat në këtë çështje në fund të shekullit
trembëdhjetë, kur dijetari i tyre Nuri Tabrasi shkroi një libër dhe përmblodhi
në të të gjtha gojëdhënat,e bëri këtë libër mosbesimi (kufri) dhe e quajti këtë
libër “Faslul hitab fi ithbat tahrif kitab rabi elerbab”- “Fjala ndarëse që
vëteton shtrembërimin e librit të Zotit”, ky libër u bë një turp i madh për të
gjthë rafidijtë për gjithë kohërat .Autori ka përmbledhur në këtë libër të
gjitha transmetimet e shiave rafidij dhe fjalët e hallakatura të dijetarëve të
tyre për të vërtetuar se shiat rafidij me transmetimet dhe me fjalët e
dijetarëve të tyre të gjithë e pohojnë këtë mosbesim (kufër).Kanë shpifur dhe
kanë thënë fjalë të gënjeshtërta për Ehli Sunetin sikur thonë që Kur'ani është i
shtrembëruar (i mangët, i ndryshuar).Ne po u përgjigjemi duke u argumentuar me
fjalët tuaja dhe se ky është dijetari juaj El-Mufid në librin e tij “Euail
El-Mekalat” (fq.13):”Kanë rënë dakord shiat imamije se prijësat (dijetarët) e
humbur kanë kundërshtuar shumë në përpilimin e Kur'anit dhe kanë devijuar nga
ajo që i obligon Kur'ani dhe syneti i Pejgamberit [paqa ,shpëtimi dhe begatia e
Allahut qofshin mbi të] dhe se Mu'tezilet,Havarixhët,Zejdijet,Murxhiet,dhe
Muhadithinët i kanë kundërshtuar shiat imamije në këtë çështje”.

Largimi (Pagabueshmëria) e Ehli Sunetit nga kjo humbje në këtë çështje
nuk ka nevojë për këtë miratim,por e kemi përmendur këtu se kjo ka ardhur nga
kundërshtari,dhe drejtësia e kundërshtarit është më e madhe se sa drejtësia e
atij që është dakord me ty.Ndërsa disa prej
dijetarëve të tyre e ''mohojnë'' se Kur'ani është i mangët (i ndryshuar,i
devijuar),porse nga bazat e fesë te shiat është
"tekije''-hipokrizia,dyfytyrësia.Thotë dijetari i tyre Ni'metuLlah Exhezairi në
librin e tij El enuar enu'manije [vol.2 fq. 358]:”Duket qartë se kjo fjalë ka
dalë prej tyre për shumë interesa,nga këto interesa është se ata duan t'ua
mbyllin atyre këtë derë që t’i shajnë ata,sepse nëse lejohet ndryshimi në
Kur'an atëherë si lejohet që të punosh me ligjet e tij kur qenka e mundur që
Kur'ani u tjetërsoka”. Pastaj e ka argumentuar pretendimin e tij se mohimi i
atyre që e mohojnë këtë ka qenë duke përdorur “tekijen” dhe ka thënë:”Si ka
mundësi që ata personalitete kanë transmetuar në librat e tyre transmetime të
shumta që vërtetojnë se kjo gjë ka ndodhur në Kur'an dhe se ky ajet ka zbritur
kështu dhe u anulua e u bë kështu”.


[Enuar Enu'manije – 2/ 358 – 359].Gjithashtu gjykimi i tyre ( i shiave)
për atë që mendon se Kur'ani është i mangët është i dalë nga feja,po çfarë thonë
dijetarët e shiave rafidij sot për dijetarin e tyre El Kilini-autori i librit El
Kafi dhe për Etabrasi-autori i librit Fasl El Hitab dhe të tjerë prej tyre të
cilët e kanë deklaruar këtë fjalë kufri haptazi,a i nxjerrin ata nga feja?A i
bëjnë ata jobesimtarë?Dhe a ditancohen nga ata? Apo i renditin ata nga dijetarët
e mëdhenj të tyre dhe nga më të famëshmit e medh'hebit të tyre??

Së dyti :Besimi i shiave
kundrejt shokëve të Pejgamberit [paqa , begatia dhe meshira e Allahut qoftë mbi
të] dhe bashkëshorteve të Tij,nënave të besimtarëve:


Besojnë shiat rafidijë se shokët e Pejgamberit [paqa,begatia dhe mëshira
e Allahut qoftë mbi të] dhe nënat e besimtarëve kanë dalë nga feja pas vdekjes
së Pejgamberit [paqa , begatia dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të].

Nga transmetimet e tyre të cilat ia kanë ngjitur (shpifur) imamëve
(prijësave të tyre) është çka ka transmetuar El Kilini në librin e tij El Kafi
[fq. 245]:”Të gjithë njerëzit dolën nga feja pas vdekjes së Pejgamberit
[paqa,begatia dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të] përveç treve“.

Kanë veçuar dy halifet (prijësat ) e të Dërguarit të Allahut,Ebu Bekrin
dhe Umerin nga sahabet e tjerë duke cënuar,sharë dhe shpifur ndaj tyre.Nga këto
ofendime përmendim:

1- Transmenton El-Mexhlisij në librin e tij Bihar El-Enuar ( 69/138 )
Kapitulli: “Mosbesimi i kundërshtarëve dhe i nasibinëve” - (kanë për qëllim me
këtë fjalë të gjithë ata muslimanë që nuk e shajnë Ebu Bekrin dhe Umerin,apo të
gjithë ata që i kanë shpallur armiqësi ehlu bejtit), nga shërbëtori i Aliut i
biri i Husejnit se ka thënë: Isha me Aliun ( të birin e Husejnit) dhe i
thashë:Nga të drejtat e mia është që të pyes ty,a nuk po më tregon për këta dy
burra? Për Ebu Bekrin dhe Umerin.

Tha : Që të dy janë jobesimtarë dhe kushdo që i do ata është
jobesimtarë.

2- Ka thënë Mexhlisij në librin e tij El-Akaid ( fq. 58 ): Konsiderohet
nga gjërat e domosdoshme në fenë e shijave imamije lejimi i martesës së
përkohshme,distancimi nga Ebu Bekri,Umeri,Uthmani,Muavija dhe Jezidi biri i
Muavijes dhe kushdo që e lufton prijësin e besimtarëve Aliun apo imamët e tjerë,
si dhe të gjithë vrasësit e Husejnit,si dhe fjala

(Hajje ala hajril amel ) nxitoni për në punën më të mirë,në thirrjen e
ezanit.

Ata gjithashtu cënojnë nënën e besimtarëvë Aishen Zoti qoftë i kënaqur
me të dhe e akuzojnë atë për imoralitet të cilën Allahu i Madhëruar e ka
pastruar atë me dhjetë ajete në suren Nur të cilat do të lexohen deri ditën e
kiametit.Nga transmetimet e tyre në lidhje me këtë çështje është transmetimi i
dijetarit të tyre Muhamed Esh-Shirazi në librin e tij El-Erbein Fi Imameti
El-Eime Et-Tahirin ku thotë : Argumenti i dyzetë: Ajo që është transmetuar mbi
të metat e armiqëve të ehli bejtit (familja e Pejgamberit ),tregon imamllëkun e
dymbëdhjetë imamëve dhe se Aishja është jobesimtare dhe që meriton zjarrin,dhe
kjo është e domosdoshme për vërtetësinë e medh'hebit tonë dhe realitetit të
dymbëdhjetë imamëve.Ky është besimi i shijave Rafidij për sahabet dhe nënat e
besimtarëve,Zoti qoftë i kënaqur me ta.

A ndihet i kënaqur me këtë një besimtar i logjikshëm,ndërkohë që lexon
fjalën e Allahut në librin e Tij që është i ruajtur nga shtimi dhe pakësimi.

“All-llahu është i kënaqur me muslimanët e parë,emigrantët dhe ensarët
dhe me të gjthë ata të cilët i pasojnë këta me vepra të mira, por edhe ata janë
të kënaqur me Të”. (Et-Teube 100).

Së treti : Besimi i shiave tek
dymbëdhjetë imamët :


Është e njohur tek të gjithë muslimanët se askush nga njerëzit nuk është
i pagabueshëm përveç pejgamberëve të Allahut dhe se të gjithë njerëzit mund të
gabojnë .Ndërsa tek shiat Rafidij nga gjërat që nuk ka diskutim dhe nga gjërat e
domosdoshme në fenë e tyre është besimi se imamët nuk gabojnë.

Thotë dijetari i tyre El-Mexhlisij në librin e tij Biharur El-Enhar
(25/209) : Shiat imamije kanë rënë dakord për pagabueshmërinë e imamëve dhe se
ata nuk bëjnë gjynahe të vogla ose të mëdha. Ata nuk bëjnë gjynahe fare qoftë me
qëllim apo me harresë. As për shkak të shpjegimit të gabuar apo për shkak të
harresës prej Allahut të Madhëruar.Gjithashtu besojnë se kush nuk beson në
dymbëdhjetë imamët e tyre që janë të ligjëruar nga Allahu i Lartësuar dhe
Pejgamberi [paqja dhe mëshira e zotit qoftë mbi të],apo nuk beson qoftë dhe
vetëm një nga këta imamë ka dalë nga feja islame, lejohet gjaku (vrasja) dhe
pasuria e tij.Thotë dijetari më i madh i tyre në hadith Ibn Babuejhi El-Kumi i
ashtëquajturi më i besueshmi në librin e tij El-I'tikadat

(fq. 104): Besimi ynë për atë person që mohon imamllëkun e Alij ibn Ebi
Talib dhe të imamëve që vijnë pas tij është sikurse të ketë mohuar
pejgamberllëkun e të gjithë pejgamberëve dhe besimi ynë për atë person që pranon
prijësinë e Aliut dhe mohon një nga prijësat e tjerë pas tij është sikurse ai
person që pranon të gjithë pejgamberët dhe mohon pejgamberllëkun e Muhamedit
[paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi të].

Thotë dijetari i tyre El-Mamekani në librin e tij Tenkih El-Mekal
(1/208):

“Ajo që përfitojmë nga transmetimet është :Kushdo që nuk është shia
ithna-asherij është jobesimtarë dhe politeist”. Çështja ka arritur deri aty sa
një nga dijetarët e tyre Nimetullah El-Xhezairij ka deklaruar distancimin e
shiave rafidij nga muslimanët për shkak të çështjes së imamllëkut. Ka thënë në
librin e tij El-Enuar En-Nu'manije ( 2/279 ):”Nuk bashkohemi me ta as në një
Zot,as në një pejgamber,as në një imam,kjo për shkak se ata(muslimanët) thonë:
Zoti ynë është Ai i cili Muhamedi është i Dërguari i Tij dhe prijës pas
Pejgamberit është Ebu Bekri dhe ne nuk e pranojmë këtë Zot,e as këtë
Pejgamber,por themi se ai Zot i cili prijës pas pejgamberit është Ebu Bekri nuk
është Zoti ynë dhe ky Pejgamber nuk është pejgamberi ynë”.

Praktimi i çështjes së tekfirit (njerrjes nga feja) është lejimi i
gjakut dhe i pasurisë së muslimanëve (Ehli Sunetit),e vërtëton këtë çfarë
transmetohet nga Ibn Babeujhi në librin e tij Ilel esh-sherai' ( 2/601 ):”Se
Daud bin Ferkad ka thënë :Pyeta Ebi Abdullah,çfarë thua për një nasibij? U
përgjigj:

Lejohet gjaku i tij,por unë frikësohem për ty,në qoftë se ke mundësi të
rrëzosh një murë mbi të ose ta mbytësh në detë që të mos dëshmojë kundra
teje,bëje.I thashë :Çfarë thua për pasurinë e tij,tha:Merr sa të kesh
mundësi”.

Në kohën tonë ka thënë dijetari i tyre i madh El-Humejni në librin e tij
Tahrir El-Uesile (1/352):”Më parësore është konsiderimi i nasibijëve
(Ehli-Sunetit ) si armik duke lejuar atë që keni plaçkitur nga ata dhe të japësh
1/5 nga ajo pasuri. Duket qartë se lejohet marrja e pasurisë së nasibiut kudo që
të gjendet dhe në çdo lloj mënyre dhe obligohet dhënia e 1/5 nga kjo pasuri”.E
ka qartësuar kuptimin e fjalës nasibij tek shiat dijatari i tyre Dirazij
El-Bahrani në librin e tij El-Mehasin En-Nefsanije [fq. 147] ku thotë:
“Transmetimet e imamëve thërrasin se nasibij është kushdo që tek ata quhet
Sunij. Thotë imam Sheukani (Zoti e mëshiroftë) nuk ka besë kurrë prej shiave
rafidij për këdo që e kundërshton madh'hebin e tyre dhe nuk ndjek fenë e tyre,jo
vetëm kaq,por lejon pasurinë dhe gjakun në rastin më të favorshëm që t'i jepet
sepse e shohin të lejuar këtë gjë.Çdo dashuri dhe mirësjellje që e shfaqin e
kanë tekijje (hipokrizi),dhe kjo duket qartë në momentin kur t’i jepet rasti më
i favorshëm [Edebu Et-talib ue munteha el-erb. Fq. 95].Ky është besimi i shiave
rafidij-shtrembërimi i librit të Allahut-akuzojnë dhe nxjerrin nga feja shokët e
Pejgamberit [paqja dhe mëshira e zotit qoftë mbi të] dhe nënat e
besimtarëve.Madhërojnë dhe adhurojnë imamët e tyre.Nxjerrin nga feja të gjithë
muslimanët,lejojnë pasurinë dhe gjakun e tyre. A mund ti thotë dikush këto fjalë
të urryerra,ai që ka në zemër besimin në Zotin e tij,në Pejgamberin dhe në Ditën
e Gjykimit?!Ose ai që ka qoftë edhe sa një grimcë atomi logikë?! Por e vërteta
mbi ndjekësit e këtij grupacioni të humbur është fjala e Allahut të madhëruar:”A
është ai pra, të cilit e keqja e veprave të veta i duket sikur është e mirë,
saqë ai e quan atë të mirë (njësoj me atë që është i udhëzuar drejt)?Vërtet që
Allahu humb atë që Ai do dhe udhëzon atë që Ai do”. (El-Fatir 8 ).

Duhet që muslimani të ketë kujdes dhe të jetë i vëmendshëm prej këtyre
besimeve të devijuara dhe të mos ndikohet nga entuziazmi, ndekja qorrazi e
medh'hebit dhe ndenjat personale,por duhet që të ndjeke të vërtetën:”Thuaj,
vetëm All-llahu udhëzon në të vërtetën. Atëherë pra ,a është më e drejtë të
shkohet pas atij që udhëzon në rrugën e drejtë, apo pas atij që udhëzon vetëm
nëse e udhëzon dikush tjetër.Ç’është me ju,si po gjykoni ?!(Junus 35).

Lusim Allahun e madhëruar që të udhëzojë të gjithë muslimanët tek e
vërteta dhe t’i kthejë të devijuarit prej tyre në rrugën e drejte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: