Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty    Fri 13 Apr 2012, 09:16

Njihe
armikun tënd sepse ai të njeh ty


/* */


Do
fillojmë këtë temë duke treguar një thënie shumë të bukur nga Hatim
El-Isami
:”Gjatë jetës sime me përvojën që kamë arritur, kamë dashur të di se
cili është armiku im, dhe si përfundim kamë gjetur se armiku im, nuk ishte ai i
cili më bën gibet (përgojim), e as ai i cili më bën zullum, e as ai i cili më
akuzon pa të drejt e as ai i cili më shan apo fyen. Po armik i im, ishte ai i
cili më ndalon dhe më pengon atëherë kur filloj me ibadet (kur filloj të bëj
namaz apo agjërim etj) ndaj Allahut az-ze ve xhel.


E armiku
krysorë dhe i vetëm i njeriut në përgjithsi dhe në veçanti është shejtani I
mallkuar dhe për këtë gjë na vërteton Allahu I Lartëmadhëruar në librin e Tij të
përsosur ku thot:”Përkujto Kur u thamë engjëjve:”Përuluni ademit, e ata iu
perulun perpos iblisit. Ai ishte prej xhinneve prandaj nuk rrespektoi urdherin e
Zotit te vet. Valle a në vend Timin do ta merrni per mik ate dhe pasardhesit e
tij, ndersa ata jane armiq tuaj?. Sa kembim i shemtuar eshte ai i
jobesimtareve!.”


Gjithashtu
Allahu te’ala me një ajet tjeter thotë: “E kur u
thamë engjëjve: përuluni (bini në sexhde) Ademit, ata menjëherë iu përulën,
me përjashtim të iblisit (djallit). Ai
refuzoi dhe u mbajt në të madh dhe u bë pabesimtar
.”
[El-Bekare: 34]


Dikush mundet
të parashtron pyetjen, pse bash iblisi ka refuzu duke e dit madhërin e Allahut,
duke e njohur mirë Allahun me cilësit dhe emrat e Tij të bukur, biles duke qenë
edhe ndër më të diturit në mesin e melekëve?!


Dijetarët kanë
thënë: Iblisi (Allahu e mallkoftë) ka refuzuar që ti bën sexhde Ademit alejhi
selam në shenjë rrespekti për dy arsye:


a-Përshkak të
kryelartësis duke menduar që është më i mir dhe më i fortë se Ademi alejhi
selam.


b-Përshkak se ai
ka dy natyra një të keqën dhe të mirën, mirëpo ai ka zgjedhur të keqën dhe për
këtë shkak është bërë kryelart dhe refuzues.


-Pasiqë kuptove
se kë e ke armik, atëherë dije një gjë shumë të rëndësishme, e ajo është se ai
të njeh shumë mirë sepse ai ka eksperienc qysh me krijesën e parë Ademin alejhi
selam.


Dhe dije se ai
ka shumë metoda dhe shumë kurtha të kurdisura për njeriun.


Këto metoda dhe
kurthe i ka cekur shejh islam Ibn Kajimi (Allahu e mëshiroft dhe e shpërbleft me
gradat më të larta të xhennetit).


Shejhul-Islam
Ibn Kajimi ika përmendur shtatë metoda apo kurthe të
shejtanit:


1-Fillimisht
shejtani, shikon njerëzit ti devijon në besim, normalisht këtu orvatet duke
filluar prej te shirku i madh apo kufri i madh, nëse këtu nuk arrin sukses
atëherë shikon:


2-Shikon ti
devijon njerëzit nëse nuk arrin sukses ti devijon ne shirk apo kufr athere
orvatet ti devijon në bidate. (Duhet ditur se bidati ndahet në bidat-shirk dhe
bidat-haram) pse bidati në kategorin e dyt sepse dijetarët kanë thënë:”Më mirë
1000 gjunahe se një bidat, për arsye se kur vepron bidatin mendon se je duke
bërë adhurim e kurr nuk kujtohesh të pendohesh ndërsa për mëkatet mendon dhe
pendohesh. Dhe nëse as këtu shejtani nuk nëse arrin sukses atëherë:


3-Shikon ti
devijon muslimanët në haramet e mëdhaja duke filluar prej te mosrrespektimi i
prindërve, vrasja e njeriut pa hak, kamata, alkoholi, zinaja etj…


Do ceki vetëm
një hadith të Pejgamberit alejhi selam ku ka thënë (Kuptimi i hadithit): “Me një
popull ku paraqitet kamata, aty do të shfaqet çmenduria, aty ku paraqitet zinaja
(amoraliteti) do të shfaqen vdekjet e shpeshta dhe aty ku paraqitet vjedhja në
kanar, aty nuk do të ket bereqet e as që do bie shi.” [Hadith]


Nëse edhe këtu
nuk arrin ta devijon një besimtarë atëherë:


4-Shikon ti
devijon besimtarët në kryerjen e mëkateve të vogla duke ia bërë mëkatet e vogla
aq të vogla sikur një miz dhe e thejsht saqë aq shumë e neglizhon nga kjo saqë I
thotë hajt se me abdes, sadaka , namaz dhe haxh i shlyen këto mëkate, e nëse
edhe këtu besimtari orvatet ti shmanget mëkateve të vogla duke kujtuar hadithin
e Pejgamberit alejhi selam (Kuptimi i hadithit): ”Rasti me grumbullimin e
drunjve pasiqë kanë sjellur ato drunj ka thënë Pejgamberi i Allahut mëkatet e
vogla janë sikur ju që mlodhët këta shkopinj apo thuprra mirëpo kur i
grumbulluat u bën shumë dhe u dhez zjarr i madh…”


E kështu është
edhe njeriu nëse bëhet neglizhent ndaj gjunaheve të vogla, mirëpo nëse edhe këtu
nuk arrin shejtani nuk mund ta devijon atëherë:


5-Shikon ta fus
në shubuhate (ngjasime apo dyshime), a është kjo gjë haram apo hallall, apo a
është kjo çështje mekruh apo e pëlqyer, gjithashtu edhe këtu nëse nuk arrin
sukses atëherë shkon aq larg saqë vetëm shejtani mendon dhe orvatet duke mos
harruar se ai asnjëherë nuk fle e as nuk punon gjë tjetër vetëm e vetëm ti
devijon njerëzit nga rruga e Allahut, dhe shkon deri ne atë pik dhe shikon ta
devijon:


6-Shikon edhe me
hallall që Allahu e ka bërë për muslimanët edhe këtu shikon që nëpërmes
hallallit ti devijon edhe atë, nga hallalli më i madh me një më të vogël apo nga
sevapi më i madh shikon ta preokupon me nje sevap më të vogel.


Edhe për këtë
kemi shumë shembuj: Si ai me njeriun i cili nuk e la namazin me xhemmat apo
rasti me personin kur shikon të lexon libra fetar apo përkthen diçka të dobishme
në muajin e ramazanit duke e ditur se ne ramazan dijetarët i kanë mbyllur gjitha
librat e angazhimet tjera por, janë marrur me ibdat, nafile, dhe lexim të
Kur’anit e dhikr etj…


Parashtrohet
një pyetje pse dijetarët kanë thënë se namazi më i vlefshëm te Allahu te’ala pas
namazit farz është namazi nafile?


Përshkak se te
namazi nafile dihet se falet natën pjesën e tret të natës, dhe atë koh je i
vetëm me krijuesin tënd Allahun te’ala dhe ska mundësi që shejtani metë bë
vesvese që shtoje namazin se filani po të sheh apo zbukuroje zerin ne namaz atë
koh ska mundesi ti ben shejtani dhe kjo eshte njera nga arsyet pse ka vleren me
te madhe pas namazit farz.


Edhe jashta
gjitha këtyre kurthave nga ana e shejtanit duke e ditur që ky armik është i
palodhshëm për devijimin tënd duke qenë i përbetuar qysh nga largimi prej
mëshirës se Allahut te’ala, ka marrë leje që ti devijon të gjithë njerëzit, e
Allahu i dha leje mirëpo me një kusht duke i thënë se të gjith ke mundësi mi
deviju, përveç të devotshmit (të sinqertit).


Edhe nëse këtu
nuk ka mundësi që të devijon edhe pse nga ky grup janë të pakët prej të pakëve,
atëherë (mos mendo që ndalon me kaq edhe pse kufinjt e tij personale janë deri
këtu), atëherë shikon:


7-Shikon që ti
dërgon muslimanit të devotshëm ushtri prej xhinve dhe prej njerëzve. E ky lloj
grupi janë gurabat ku Pejgamberi alejhi selam ka treguar për këtë grup që janë
të pakët dhe janë prej banorve të xhennetit. Duke paralajmeruar se gurabat do te
hajn nga pema Tuba (Pemë e cila është në xhennet special per Gurabat (Të
huajt).


E ky lloj i
ushtris janë të ndryshëm prej tyre ka që i akuzojnë muslimanët me lloj lloj
akuze të pabaza, me lloj lloj shpifje etj.


E ka gjithashtu
edhe ushtri prej njerëzve jobesimtarët që vështrojnë për ti okupuar dhe shtypur
muslimanët, e të vetmit që do ju bëjnë ballë, kësaj ushtrie janë muxhahidat
(Allahu i pranoft si shehida inshallah, dhe i forcoft ato që presin të bien
shehida apo siç kanë thënë o fitore o shehidllëk).


Dhe për fund
lus Allahun te’ala që këtë temë ta bëj fillimisht të dobishëm për vetën time
pastaj edhe për lexuesit, dhe gjithashtu lus Allahun te’ala që ta njohim ashtu
siç duhet armikun tonë të përbetuar, dhe ti dim kurthat e tij, që të ruhemi nga
kurthat e tij. AMIN
Allahu e di më
së miri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: