Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Zejdul Hajri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Zejdul Hajri    Fri 13 Apr 2012, 09:19

Zejdul
Hajri
/* */
“Ti
ke dy cilësi, të cilat i do Allahu xh.sh. dhe i Dërguari i Tij: durimin dhe
shpirtmadhësinë.”


Muhammedi
a.s.


Njerëzit janë
me karaktere të ndryshme. Ata që ishin më të zgje­dhurit në kohën e injorancës
janë më të zgjedhurit edhe në Islam.


Ja, po të
sjellim dy pamje të një sahabi fisnik. E para për­shkru­an vrazhdësinë e
injorancës, ndërsa e dyta përshkruan butësinë e Islamit.


Ky sahabij
është “Zejdul Hajl” (Zejdi i kuajve), siç e quanin nje­rë­zit në kohën e
injorancës dhe “Zejdul Hajr” (Zejdi i mirësisë), ash­tu siç e quajti Pejgamberi
a.s. pas kalimit të tij në Fenë Islame.


Pamjen
e parë e gjejmë në librat e letërsisë, në të cilat shkruhet:


Shejbaniu
transmeton nga një plak i fisit Beni Amir, i cili kishte thënë:


-
Ishte një vit i thatë, gjatë të cilit u dogjën të lashtat e ngor­dhën shtazët,
dhe një njeri prej nesh me tërë familjen e vet shkoi në El Hire[1], i
la aty dhe u tha:


“Pritni
këtu derisa të kthehem përsëri.”


Pastaj u betua
se nuk do të kthehet derisa të bëhet i pasur apo të vdesë.


Mori pak ushqim
me vete dhe udhëtoi tërë ditën derisa ra nata. Para tij gjeti një tendë, afër së
cilës ishte një gomar i lodhur, dhe tha me vete:


“Kjo
është plaçka e parë.” U nis në drejtim të tij, filloi ta zgjidhë, por kur deshi
të hipë mbi të dëgjoi një zë duke thirur: Lëre atë e shpëtoje vetveten!” E la
gomarin dhe shkoi.


Pastaj udhëtoi
shtatë ditë rresht deri në një vend pushimi për deve, e aty afër ishte një tendë
e madhe me një kupolë prej lëkure, e cila jepte shenjë për pasuri dhe begati,
dhe njeriu tha me vete:


“Në këtë vend
patjetër duhet të ketë deve dhe në këtë tendë patjetër duhet të ketë
njerëz.”


Pastaj iu afrua
tendës ‑ pak para perëndimit të diellit ‑ dhe në të gjeti një plak të lodhur. U
ul prapa tij e plaku nuk e hetoi fare.


Nuk kaloi shumë
kohë dhe perëndoi dielli e aty arriti një kalo­rës i fuqishëm, hipur në një kalë
të lartë e rreth tij ishin dy robër që shkonin në të majtë dhe në të djathtë dhe
me të afër njëqind deve, të cilave u printe një deve e madhe. Aty ra deveja e
madhe dhe rreth saj ranë edhe të tjerat.


- Mile këtë, -
i tha kalorësi njërit prej robërve të vet, duke i dhë­në shenjë për njërën nga
devet e majme, - dhe jepi të pijë qumësht pla­kut.


Ai e moli atë,
derisa u mbush ena, ia ofroi para duarve të pla­kut dhe u largua pak. Plaku piu
një gëllënjkë apo dy e pastaj e la. Atëherë iu afrova plakut fshehtasi, ia mora
enën dhe e piva tërë qu­mështin e mbetur. Robi u kthye, e mori enën dhe
tha:


- O Zotëriu im,
plaku e piu të tërë qumështin, kalorësi u gëzua për së tepërmi dhe
tha:


- Mile këtë, -
duke i dhënë shenjë për një deve tjetër. Përsëri e la enën para duarve të
plakut. Robi e zbatoi urdhrin e zotëriut të vet. Plaku e piu përsëri një
gëllënjkë dhe e la. Unë mora dhe e piva gjysmën e qumështit. Nuk desha ta pijë
të tërin që të mos ngjallja dyshim te kalorësi.


Pas kësaj,
kalorësi e urdhëroi robin tjetër që të prejë një dele. Kalorësi u çua, vetë ia
pjeku delen plakut dhe e ushqeu me duart e veta derisa ai u ngop, dhe atëherë
nisi të hajë ai dhe dy robërit e tij.


Nuk kaloi shumë
dhe të gjithë shkuan të flejnë nëpër shtretërit e tyre dhe i zuri një gjumë i
thellë.


Atëherë u
drejtova te deveja kryesore, e zgjidha, i hipa dhe pas saj u nisën edhe devetë e
tjera dhe kështu vazhdova udhëtimin të­rë natën. Kur agoi mëngjesi, shikova në
të gjitha anët dhe nuk vërej­ta se më përcillte kush. Kështu vazhdova derisa u
erdhi mesdita.


Nuk kaloi shumë
kohë dhe, posa u ktheva anash, pashë diçka që i përngjante shqiponjës apo një
shpendi të madh. Kur u afrua pranë meje, vërejta se ai ishte një kalorës hipur
në kalin e tij dhe vazh­donte të vinte kah unë derisa më në fund vërejta se ai
ishte kalorësi, që kërkonte devetë e tij.


Atëherë e lidha
devenë, nxora një shigjetë prej strajcës dhe e vura në hark. Devetë i lashë
prapa meje. Kalorësi qëndronte larg meje dhe më tha:


- Zgjidhe
frerin e devesë!


Unë ia
ktheva:


- Assesi. Ka
ditë që kam lënë disa gra të uritura në “El‑Hire” dhe jam betuar se do të
kthehem tek ato vetëm atëherë kur të grumbulloj pasuri, ase i
vdekur.”


Ai më
tha:


- Atëherë, ti
je i vdekur. Zgjidhe frerin e devesë!


Unë ia
ktheva:


- Nuk do ta
zgjidhi.


Ai përsëri më
tha:


- Medet për ty.
Ti je i mashtruar.


Pastaj
tha:


- Më trego mua
lidhjen e devesë. Nyjet ishin tri. Pastaj më pyeti se në cilën prej nyjeve
dëshiroj ta hidhte shigjetën. I dhashë shenjë në të mesmen. E hodhi shigjetën
dhe ia qëlloi asaj sikur ta kishte lidhur me dorën e vet. Pastaj e qëlloi të
dytën dhe të tretën. Atëherë nuk më mbeti tjetër vetëm ta kthej shigjetën në
strajcën time dhe qëndrova para tij i dorëzuar. U afrua pranë meje, e mori
shpatën dhe harkun tim dhe tha:


- Hip pas meje!
Hipa pas tij dhe më tha:


- Çfarë mendon
se do të bëj me ty?


Iu përgjigja: -
Mendoj më të keqen.


Më pyeti:
Përse?!


Iu përgjigja: -
Për atë që bëra ndaj teje.


Për mundin që
të shkaktova dhe më në fund Allahu ta mundësoi të më kapësh.”


Atëherë më
tha:


- A mendon se
unë do të sillem keq ndaj teje kur ti je ai që e shoqërove “Muhelhelin” (e ka
fjalën për babain e vet) në pirjen dhe ushqimin e tij dhe fjete me të atë
natë?!!


Posa dëgjova
emrin e Muhelhelit, i thashë:


- Ti je “Zejdul
Hajl”?!


Më tha: -Po.
Unë jam.


I thashë:


- Sillu mirë
ndaj robit tënd!


Më tha: - Mos u
merakos për këtë dhe më mori deri në vendin e tij dhe më tha:


- Betohem në
Allahun se, sikur të ishin të miat këto deve, të gji­that do t’i jepja ty, por
ato janë të njërës prej motrave të mia. Rri me mua disa ditë, sepse së shpejti
kam ndërmend të ndërmarr një sulm e ndoshta do të plaçkis diçka.”


Nuk kaluan as
tri ditë e ai e sulmoi fisin “Benu HUmejr” dhe plaç­kiti mbi njëqind deve e të
gjitha m’i fali mua. Po ashtu me mua dërgoi disa njerëz të tij që të më mbrojnë
nga çdo sulm eventual derisa të arrija në “El‑Hire”.


* * *Ky ishte
personaliteti i Zejdul Hajlit në kohën e injorancës, ndër­sa për personalitetin
e tij në Islam na rrëfejnë librat e historisë, të cilat thonë:


Posa i arritën
lajmet e Pejgamberit a.s. Zejdul Hajlit, ai u ndal dhe i studioi disa nga
parimet në të cilat thërriste ai. E përgatiti kar­va­nin e tij dhe i ftoi disa
nga të parët e popullit të vet që të vizi­tojnë Jethribin dhe të takohen me
Pejgamberin a.s. Me të u nis një delegacion i madh prej fisit “Taj”, në mesin e
të cilëve ishin Zurru ibnu Sedusi, Malik ibnu Xhubejri, Amir ibnu Xhuvejni dhe
shumë të tjerë. Kur arritën në Medinë, u nisën në drejtim të xhamisë së
Pejgamberit a.s. dhe i lidhën devetë e tyre te dera e xhamisë.


Në momentin e
arritjes së tyre, Pejgamberi a.s. ishte duke u folur muslimanëve nga minberi i
tij. Atyre u pëlqyen fjalët e tij, u habitën nga përqendrimi i madh i
muslimanëve dhe ndikimi i fjalëve të tij në mendjet dhe zemrat e
tyre.


Kur
Pejgamberi a.s. e vërejti praninë e tyre iu drejtua muslimanëve me këto
fjalë:


- Unë jam më i
mirë për ju sesa Uz‑zaja[2] dhe
të gjithë ata që i adhuroni...


Unë jam më i
mirë për ju sesa deveja e zezë, të cilën ju e adhuroni.


* * *Fjalët e
Pejgamberit a.s. ndikuan në mënyra të ndryshme te Zejdul Hajli dhe tek ata që
ishin me të. Disa prej tyre iu përgjigjën të vërtetës dhe e pranuan atë, e disa
të tjerë nuk iu përgjigjën dhe u treguan kryelartë.


Një grup fitoi
xhenetin e grupi tjetër meritoi xhehenemin. Zurru ibnu Sedusi, kur e pa
Pejgamberin a.s. në atë pozitë të lartë dhe shikimet dhe zemrat e besimtarëve të
drejtuara kah ai, iu ngjall zilia në shpirt kurse zemrën e kaploi frika. Pastaj
iu drej­tua atyre që ishin me të dhe u tha:


-
Unë po shoh para meje një njeri, që i paska përfituar zem­rat e arabëve, por unë
nuk lejoj që ai të përfitojë edhe zemrën time.


Pastaj u nis në
drejtim të Shamit. I qethi flokët dhe kaloi në Krishterizëm.


Ndërsa Zejdi
dhe të tjerët patën një qëndrim krejtësisht tjetër. Posa e përfundoi Pejgamberi
a.s. hytben e tij, Zejdul Hajli u ngrit në mesin e muslimanëve; kishte një pamje
shumë të bukur, një sjell­je shumë të mirë dhe ishte shumë i gjatë, saqë kur
ishte hipur në kalë, këmbët i preknin në tokë, sikur të kishte hipur mbi një
gomar...


Qëndroi me
shtatin e tij të hedhur, e lëshoi zërin e tij të lartë dhe të gjatë e tha: - O
Muhammed! Dëshmoj se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se ti je i Dërguari i
Tij. Atëherë, Pejgamberi a.s. u nis drejt tij dhe e pyeti:


- Kush je
ti?


Ai iu përgjigj:
- Unë jam Zejdul Hajl ibnu Muhelhelit!


Pejgamberi
a.s. atëherë ia ktheu:


-
Jo, tani e tutje je Zejdul Hajr (Zejdi i mirësisë) e jo Zejdul Hajl (Zejdi i
kuajve).”


Falënderimi
i qoftë Allahut, i Cili të solli këtu prej luginave e maleve të tua dhe ta zbuti
zemrën për Islam.


Pas këtij
momenti ai u bë i njohur me emrin “Zejdul Hajr”.


Pejgamberi a.s.
pastaj shkoi me të në shtëpinë e vet dhe me të ishte Omer ibnul Hattabi dhe një
grup i sahabëve. Kur arritën në shtë­pi, Pejgamberi a.s. i ofroi Zejdit një
mbështe-tëse, por atij i erdhi keq të mbështetet në prani të Pejgam-berit a.s.,
dhe ia ktheu, e kështu vazhduan t’ia kthejnë njëri‑tjetrit mbështetsën tri
herë.


Kur të gjithë u
ulën nëpër vendet e tyre, Pejgamberi a.s. i tha Zejdul Hajrit:


-
O Zejd! S’ka ndodhur që një njeri të ma përshkruajnë dikë e, kur më është dhënë
rasti ta shoh atë, kam vërejtur se nuk ka qenë ash­tu siç ma kanë përshkruar,
përveç teje dhe përshkrimit tënd.


Pastaj
tha:


-
O Zejd! Ti ke dy cilësi të cilat i do Allahu dhe i Dërguari i
Tij.


Zejdi
pyeti:


- Cilat janë
ato, o i Dërguar i Allahut?


Pejgamberi a.s.
u përgjigj: Durimin dhe shpirtmadhë-sinë.


Zejdi atëherë
tha:


-
Falënderimi i qoftë Allahut dhe të Dërguarit të Tij, i Cili bëri tek unë ato
cilësi që i do Allahu dhe i Dërguari i Tij.


Pastaj u
drejtua nga Pejgamberi a.s. dhe tha:


-
O i Dërguar i Allahut! M’i jep treqind kalorës dhe do t’i sulmoj ata atje ku
janë strehuar, në Perandorinë Romake, dhe do t’i mund.


Pejgamberi a.s.
e madhëroi këtë aspiratë të Zejdit dhe tha:


- Zoti të
ruajtë ty, o Zejd! Sa njeri i mirë
që je!


Së bashku me
Zejdin e pranuan fenë islame të gjithë njerëzit e fisit të tij.


Kur Zejdi deshi
të kthehej së bashku me njerëzit e fisit të tij në shtëpitë e tyre në Nexhd, atë
e përcolli Pejgamberi a.s. dhe tha:


- Sa njeri i
mirë është ky!


Sa i madh do të
jetë kontributi i tij sikur të shpëtojë nga së­mun­dja e Medinës!


Në atë kohë në
Medinë ishte përhapur një sëmundje ngjitëse. Posa u largua prej saj, Zejdul
Hajri u sëmur. Posa e hetoi këtë, ai u tha shokëve që ishin në përcjelljen e
tij: “Më largoni prej vendit të Kajsit, sepse ne kemi qenë në armiqësi me ta në
kohën e injoran­cës. Betohem në Allahun se nuk do të luftoj asnjë njeri, derisa
të takohem me Krijuesin tim.”


* * *Zejdul Hajri e
vazhdoi udhëtimin e tij në drejtim të shtëpive të fisit të tij në Nexhd, edhe
pse dhembjet e sëmundjes sa vinin e shto­heshin pas çdo çasti. Kishte një
dëshirë të vetme; të takohej me popullin e vet dhe ata ta pranonin fenë islame
para tij.


Kështu, ai
vazhdoi të bëjë gara me vdekjen, mirëpo më në fund ajo e mundi. Nuk kaloi shumë
kohë dhe ai vdiq në mes të rrugës. Prej kohës kur ai kishte pranuar fenë islame
ishte një kohë tejet e shkurtër gjatë së cilës nuk kishte bërë asnjë
mëkat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Zejdul Hajri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: