Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Çlirim nga prangat e dynjasë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Çlirim nga prangat e dynjasë   Sat 21 Apr 2012, 02:57

Çlirim nga prangat e dynjasë


I robëruar pas synimeve të dynjasë, ditët kalojnë, ato nuk numërohen dhe nuk ke kohë që t’i numërosh. Ballafaqimi me realitetin në të cilin jeton është shumë i vështirë, duke i pasur parasysh shkaqet që të sollën në vështirësitë e dynjasë së mallkuar, e shkaku kryesor është vështirësia e varfërisë, mos pranim i ballafaqimit me një varfëri, e cila ndonjëherë është aq shumë e lezetshme, saqë nëse e ke shijuar në të kaluarën, të ka mbetur në mendjen tënde dhe e kërkon atë kohë për t’u kthyer.

Ju e analizoni dhe shqyrtoni jetën tuaj, pyet dhe pyet se kur do t’i vjen fundi vrapimit pas dynjasë, duke qenë në punë nuk bëhesh rehat, pyet se vallë si i kam punët me Allahun e Lartësuar, duke qenë në shtëpi, të kaplon pagjumësia se deri kur do të vazhdon ky ballafaqim që ta bën natën ditë, e ditën natë.

Pa pritur, merr guximin për ta bërë hapin e parë, hapin, për t’u ç’liruar nga prangat e dynjasë, dhe pa pritur, fare pa e kujtuar, përsëri të kaplojnë arsyetimet se vallë, çfarë pas këtij hapi, ku do të shkoj, çfarë do të bëj, me kënd do të shkoj....dhe përsëri, guximin e sundon arsyetimi i komplekseve që vijnë nga anash.

Thua: Ummeti është në një gjendje të mjeruar, mungesa e hoxhallarëve të vërtetë, nënçmimi i tyre, sprovat e tyre, vështirësitë gjatë thirrjes për në të vërtetën. Ummetit i mungojnë thirrësat, aktivitetet që hapin dyert e udhëzimit të njerëzve. Hoxhallarëve të së vërtetës i duhen njerëz që duhet t’i kenë më afër, për t’u pastruar ata nga mynafikët dhe bërlloqet që ju kanë afruar për synime dynjaje, për interesa personale, për përçarje, për shkatërrimin e davetit, me dashje apo pa dashje.

Kjo të han brenda, kjo të shkatërron, por ende mungon këmbëngulja për t’u marrë guximi që të bëhet hapi i parë. Dhe përsëri vazhdohet me të njëjtën tempo, punë, shtëpi dhe xhami, pak për fenë e Allahut, ndërsa shumë për riskun e Tij, pak dert për fenë e Allahut, ndërsa shumë për veten.

Nëse myslimani nuk kujdeset për kohën e tij, ai asnjëherë nuk do të merr guxim që të bën hapa që do t’i ja ndërrojnë jetën, guxim që do të del faqebardhë në ditën e Gjykimit. Hutimi sundon tek çdo i dyti, ndërsa shumica nga xhemati janë në një gaflet që është për t’u qarë. Ummetit sot i duhet çdo njeri që ka dert fenë e Tij, që ka dert ta shpërndan dritën e udhëzimit në çdo shtëpi, në çdo fshat dhe qytet. Por...nga ana tjetër, shejtani i mallkuar, çdo myslimanit ia bën këtë të vështirë, çdoherë duke e frikësuar me kompleks, me risk dhe ajo që është më me rëndësi, mos këmbëngulja për ta marrë guximin në kohën e duhur.

I pret ditët që do të ç’lirohesh nga kjo dynja, i mbledh arsyetimet pozitive dhe negative, të cilat do ta arsyetojnë zhytjen tënde në dynja, dhe bën matematikë e cila do të ndihmon që të ç’lirohesh, por përsëri has në një rezultat që është kundër vetes dhe nuk mund të ballafaqohesh me te, dhe në këtë moment, më e mira është që të ballafaqohesh me atë rezultat (që është kundër teje) dhe ta pranosh, të vendosësh dhe mos ta refuzosh, duke pasur bindje se do të ketë më hajr, në të ardhmen, edhe pse në fillim, nënçmohesh nga njerëz të cilët nuk e kuptojnë dertin tënd dhe fillojnë të nënçmojnë me fjalë fyese që për atë nuk janë asgjë, ndërsa për ty, është fjalë e madhe e cila depërton në zemër, mërzitesh, por për hir të Allahut bën durim. Ata fare nuk pretojnë që të tallen me ty, të qeshen me ty dhe të shohin si një njeri i cili nuk ka ku të shkon dhe të japin ide duke të nënçmuar, ide poshtëruese. Por Allahu është Gjykuesi më i mirë, Allahu i faltë.

Nëse dëshiron të jetosh asket në këtë dynja dhe t’i mbështetesh Allahut të Lartësuar, duke punuar për fenë e Tij, mos mendo se do të jetohet lehtë dhe pa vështirësi. Thirrësi i devotshëm, është trashëgimtar i atyre që ishin në të kaluarën, i Pejgamberëve të cilët u mbytën dhe u burgosën, ndërsa nuk lëshuan pe në fenë e Allahut të Lartësuar, nuk u morën me dynja aq sa mos të bëjnë asgjë për fenë e Tij. Kjo fe është e mbushur me sprova deri Ditën e Gjykimit dhe sprova për muslimanin është shpërblim në Xhenetet e përgatitura për besimtarët.

Dhe ja, vjen koha të këmbëngulësh dhe të marrish guximin, guxim për t’u ç’liruar nga prangat e dynjasë, menjëherë fillojnë fjalët nga anash, nga njerëz që nuk mund të ta kuptojnë qëllimin, por qëllimet e tyre çdoherë lidhen me synime të dynjasë se sa do të fitohet dhe si do të fitohet, larg nga derti i ummetit.

Pas llogarive që i shënon në letër se për çfarë arsye dëshiron të lirohesh, pika e parë është derti i ummetit, ndërsa tjerat që vijnë, nuk janë të rëndësishme për ata që kuptojnë, e për ata që nuk të kuptojnë, numëro arsyetime të dynjasë, që të të kuptojnë (kinse) më lehtë.

Dhe ç’lirohesh, ndjenë liri në zemrën tënde dhe falënderon Allahun e Lartësuar që ta mundësoi të marrësh guxim për t’u ç’liruar. Aventura jote pas dynjasë mori fund, tash pret, nuk dihet se kur do të vjen caktimi i Allahut për hajrin tënd, por ti duron dhe ky durim është shpërblim, sado që të tallen ata që nxjerrin në shesh atë që e mendojnë për ty!

Allahut i takon,

I gjithë falënderimi,

Që deri më tash,

S’kam pas kësi guximi.E ç’lirova zemrën,

Nga dynjaja e mallkuar,

Tallen, le të tallen,

Ata të mashtruar.Një vëlla më ndihmoi,

Më këshilloi për të mirë,

Nëse e ke qëllimin për këtë,

Tha se nuk e kam vështirë.Allahu e shpërbleftë vëllanë,

Me dy djem që do të flijohen,

Që në rrugë të Allahut,

Do të dëshirojnë të copëtohen.Allahu ia lehtësoftë,

Me sprovat që i ka,

E kuptoj shumë mirë,

Rrethina, ah, të shkakton bela.

Për gatiti: -A. Sallahudin Ejubi-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Çlirim nga prangat e dynjasë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: