Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 15502
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI   Fri 06 Jul 2012, 22:48

HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI

(Kjo Hytbe do të mbahet në të gjitha xhamitë e Kosovës më 6 korrik 2012)Të nderuar mysliman, i nderuari xhemat.
Sot me lejen e Allahut do të prezantojmë para jush një hytbe të formuluar dhe unifikuar nga BIK-u anekënd Kosovës. Fjala është për një gjendje të jashtëzakonshme lufte të një populli të gjorë në një prej vendeve të bekuara të botës islame. Siria është një shtet fqinj me Turqinë ku tash e një vjet e gjysmë po ndodhin masakra të tmerrshme. Me lejoni fillimisht që të flas pak për rëndësinë e kësaj toke që njihet ndryshe si Sham ose Vendet e Shamit.


Hadithe të sakta mbi vlerën dhe rëndësinë që ka toka e Shamit në Islam.
Territori i Shamit, term ky i mirënjohur për gjeneratat e vjetra të popullit tonë por ndoshta edhe jo për këto të rejat, është një term shumë i vjetër që përfshin brenda vetes Palestinën; Sirinë, Jordaninë dhe Libanin.
Kjo është një nga tokat më të bekuara të rruzullit tokësor ashtu siç e dëshmojnë argumentet e shumta të Kuranit dhe hadithit. Privilegje dhe shumë të mira ia atribuuan kësaj toke, prej tyre:

1. Toka e Shamit është tokë e bekuar.
Allahu na tregon se e shpëtoi Ibrahim dhe Lutin a.s. dhe i bëri që të shpërngulen për në tokën e bekuar, Allahu a.v.xh. thotë : ''Dhe Ne e shpëtuam atë (Ibrahimin) dhe Lutin për në tokën të cilën e kemi begatuar për të gjitha botët'' (El- Enbija:71) e me konsensusin e mufesirinve kjo është toka e Shamit për ku u shpërngulën këta dy pejgamber të Allahut.
Shamit ju shtua edhe më shumë bekimi me duan e njeriut më të bekuar Muhamedit s.a.v.s. kur ndër tjerash u lut tri herë radhazi: ''O Zoti im Bekoje Shamin dhe Jemenin''. Transmeton Buhariu.

2. Shami është toka e përzgjedhur e Allahut.
Transmeton Abdullah ibn Havaleh se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: ''Synoni-Mësyjani Shamit sepse ajo është Toka e përzgjedhur nga Allahu, aty i vendos robërit-besimtarët e Tij më të mirë.
Po ashtu Pejgamberi s.a.v.s. thotë: ''Do të ketë hixhret pas hixhreti, e njerëzit më të mirë të tokës janë ata që më së shumti i përmbahen vend-shpërnguljes së Ibrahimit a.s.- Shamit''. Transmeton Ebu Davudi dhe Hakimi.

3. Melekët e Allahut i kanë shtrirë krahët e tyre mbi Sham.
Transmeton Zejd idn Thabiti r.a. se Pejgamberi s.a.v.s tha: ''Lum për Shamin, lum për Shamin, lum për Shamin.'' Të pranishmit e pyetën: për çfarë arsye ja Resulullah? ''Ngase melekët e Allahut i kanë shtrirë krahët e tyre mbi Shamin'' tha ai. (Transmeton Tirmidhiu dhe thotë se hadithi është hasen.)

4. Shtylla e Fesë është vendosur në Sham
Pejgamberi s.a.v.s. thotë: ''Natën kur e bëra Isran pashë një shtyllë të bardhë sikur të ishte margaritar të cilën e bartnin melekët. I pyeta: Çfarë po bartni? Thanë: Shtyllën e Islamit, jemi të urdhëruar që ta vendosim në Sham. Dhe derisa unë një natë isha duke fjetur pashë se baza e Librit – Kuranit mu tërhoq prej përfundi kokës sime, e mendova se Allahu po heq dorë nga banorët e tokës dhe fillova të shikoj pa nda. Pash një nuri që shkëlqente përpara meje dhe u vendos në Sham.'' Transmeton Taberaniju, me zinxhir të saktë- sahih.

5. Besimtarët e Shamit qëndrojnë stoik në Fe
Pejgamberi s.a.v.s. thotë: ''Kur të prishen banorët e Shamit nuk ka më hajr në juve''. Transmeton Imam Ahmedi. Po ashtu Pejgamberi s.a.v.s. thotë: “Një grup nga Umeti im do të vazhdojë të qëndrojë stoik në dinin e Allahut, nuk ju bën dëm kushdo që i len në baltë apo i kundërshton, derisa të vijë caktimi i Allahut- Kijameti dhe i gjen ata në atë gjendje, e ata do të jenë në Sham''

6. Damsaku do të jetë fortifikate besimtarëve në kohët e fundit
''Fortifikata – qyteti i muslimanëve në kohën e ''luftës së madhe'' do të jetë në Guta – kopshte pranë qytetit të Damaskut, i cili do të jetë nga vendbanimet më të mira të muslimanëve në atë kohë.'' Transmeton Ebu Davudi, Ahmedi dhe Hakimi.
Po ashtu Pejgamberi s.a.v.s. thotë: ''Do të zbret Isa i biri i Merjemes tek minarja e bardhë në lindje të Damaskut.'' Transmeton Muslimi.
Këto janë vetëm disa nga citatet e shumta Kuarnore e profetike të cilat na flasin për peshën dhe vlerën e kësaj toke të bekuar dhe rëndësisë madhe historike që do të bartë në vazhdimësi.

1. Gjendja aktuale në Siri
14 muaj më parë që prej Marsit 2011, qeveria e Sirisë vendosi ta përdor forcën-dhunën për të shuar protestat paqësore mbarë popullore nëpër qytete të ndryshme të cilat i kishte rrethuar më të gjitha forcat dhe mjetet që i posedon. Me gjithë këtë nuk mundi t’i shtyp dhe ndal trazirat, madje as edhe të zbeh aspiratën e popullit për liri.
Beshar el Esedi – kryetari i Sirisë dhe gjenerali suprem i forcave të armatosura ky diktator i biri i diktatorit, mizor i biri i mizorit, gjak pirës e i biri i gjak pirësit me elitën e tij ka instaluar një sistem të plotë terrori e dhune mbi popullsinë civile e cila ka vetëm një ''faj'' se kërkon të jetoj e lirë dhe me dinjitet.
Sipas dëshmitarëve okular, ushtarët, të cilët refuzojnë të hapin zjarr ndaj civilëve po ekzekutohen nga ushtria siriane. Me gjithë atë që në fillim të vjeshtës 2011, civilët dhe ushtarët që kishin ikur nga ushtria shtetërore formuan disa njësi luftarake, e cila filloi një fushatë kryengritëse kundër ushtrisë shtetërore siriane. Kryengritësit e bashkuar nën flamurin e Ushtrisë së Lirë Siriane po luftojnë në mënyrë të organizuar gjithnjë e më shumë, megjithëse u mungon udhëheqja e organizuar politike e tyre.
Është me rëndësi të dihet, vëllezër, se Siria është me mbi 98% muslimanë ku shumica absolute janë musliman suni, ndërsa figurat kryesore të qeverisë janë Alevi sekt i devijuar që lidhen me Shiat e Iranit. Ky sekt mban pushtetin me hekur e zjarr qe plot 42 vite, pa zgjedhur mjet e as metodë. Prandaj mu për këtë, qeveria është mbështetur publikisht dhe zyrtarisht nga Shiat e Iranit dhe Hizbullahu (parti shiite) në Liban.
Sipas burimeve të ndryshme, duke përfshirë edhe burimet e Kombeve te Bashkuara, 11,500 -16,500 njerëz janë vrarë, nga të cilët shumica civilë, pleq, gra e fëmijë. Shumë me shumë janë plagosur, dhe besohet se 100 mijë protestues janë burgosur, që vetëm Zoti din për fatin e tyre.
Sipas qeverisë siriane, 7,480-9,785 persona, përfshirë 2,845 - 3,375 anëtarë të forcave të sigurisë, 1,155-3,000 kryengritësit dhe deri në 3.500 civilë, janë vrarë në luftë me atë që ata i quajnë si "grupe të armatosura terroriste" edhe pse ata janë popull i thjeshtë që u ka ardhur zullumi në fyt.
Për t'i shpëtuar dhunës, dhjetëra mijëra refugjatë sirian janë larguar nga vendi për në vendet fqinje si Jordani, Liban dhe Turqi. Numri i përgjithshëm zyrtar nga ana e OKB-së për refugjatët sirian arrin në 42 mijë, ndërsa numri jozyrtar arrin më shumë se 130 mijë refugjat të ikur jashtë shtetit, ndërsa rreth 1milion janë refugjat të zhvendosur brenda shtetit.
UNICEF-i raporton se mbi 500 fëmijë janë vrarë, në një tjetër raport thuhet se 400 fëmijë janë arrestuar dhe torturuar në burgjet siriane.
Për më tepër, mbi 600 të burgosur dhe të burgosura politikë kanë vdekur në burgje si pasoj e torturave. Human Raits Ëatq akuzoi qeverinë dhe Shabiha-Paramilitarët se po përdorin civilët si mburoja për të depërtuar në zonat që janë nën kontrollin e opozitës. Kryengritësit anti-qeveritar kanë akuzuar Shabiha/Paramilitarët dhe ushtarët qeveritar për shkeljen e të drejtave të njeriut, abuzime, dhunime, tortura, rrëmbime, paraburgime të paligjshme dhe ekzekutim të civilëve. HRË gjithashtu shprehu shqetësim për rritjen e rrëmbimeve nga ana e paramilitarve iranianë në shërbim të qeverisë siriane.
Pamjet televizive, të nderuar xhemat shfaqin të njëjtat skenarë që na i patëm përjetuar prej shkaut 12-13 vjet më parë, vetëm se këtuqë të jetë ironia edhe më e madhe rolin e shkaut- armikut po e luan qeveria dhe ushtria e po atij vendi që po e vret popullin e vet i cili gjatë e gjatë i ka ushqyer me taksat dhe tatimet e veta. Madje që të arrijë kulminacionin kjo ironi xhelati pretendon, siç pretendonte xhelati i Ballkanit- Millosheviqi, se është duke e mbrojtur popullin nga rreziku i terroristëve të armatosur

2. Obligimi ynë në drejtim të myslimanëve në Siri

S’ka dyshim se besimtarët janë vëllezër në Fe dhe ata i lidh lidhja më e fortë që ekziston, lidhja e besimit dhe e fesë. Allahu fuqiplotë thotë : ''Me të vërtetë besimtarët janë vëllezër''. Andaj besimtarët si të tillë kanë ndjenja reciproke njëri për tjetrin si në gëzim po ashtu edhe në hidhërim. Pejgamberi s.a.v.s. thoshte: ''Besimtarët janë si një trup, nëse ankohet ndonjë pjesë e tij alarmohet pjesa tjetër ...''
Pra obligim i prerë për të gjithë besimtarët është që vëllezërve besimtarë tu dilet në ndihmë sipas mundësive ekzistuese dhe kompetencave përkatëse. Por janë disa gjëra të përgjithshme për të gjithë besimtarët pavarësisht pozitës dhe gjendjes që janë në të.
1. Besimtari t’i gëzohet gëzimeve të vëllezërve të tij besimtarë dhe të mërzitet për mërzit e tyre në përgjithësi.
2. Duaja-lutja e besimtarëve njëri për tjetrin, mjet ky i cili për fat të keq është duke u nënçmuar me të madhe nga ana e një pjese të madhe të besimtarëve. Lutja e besimtarit për besimtarin në jo prezencë është e pranuar madje Pejgamberi s.a.v.s. na njofton se melaqja lutet për lutësin me të njëjtën lutje që ai lutet me të, thotë s.a.v.s.: ''Duaja e besimtarit për vëllanë e tij në jo prezencë është e pranuar, dhe tek koka e tij është një melaqe e autorizuar të thotë sa herë që ai të lutet: Amiin, edhe për ty qoftë njësoj''. (Muslimi). Andaj është obligim i pa tjetërsuar për çdo besimtar që të lutet për vëllezërit e tij të cilët janë në vatrat e krizës dhe në gjendje të keqe siç është çështja me vëllezërit e tonë në Siri. Të bëjmë dua sa më shumë për ta. Ti shfrytëzojmë të gjitha kohët e volitshme për pranim, të lutemi për ta që Allahu ti shpëtoj ata vëllezër tanë nga ai diktator- xhelat, t’i gëzoj me liri e çlirim, e tiranin-zullumqarin ta poshtëroj duke u dhënë fitore muslimanëve.
3. Të kontribuoi materialisht në rast nevoje siç qëndron puna me vëllezërit tanë në Siri, të cilët kanë nevojë tepër të madhe dha janë të privuar edhe nga kafshata e gojës dhe gerçama e ujit, ve la havle ve la kuvete il-la bil-lah.
E sadaka është një ibadet i kërkuar në vazhdimësi nga muslimanët e sidomos në raste të veçanta kur nevoja është imediate dhe urgjente, siç është ky rast, sepse në ditën e kiametit çdo njëri prej nesh do të futet nën hijen e sadakës së tij dhe sa më e madhe të jetë sadaka e tij aq më shumë do t’i bëhet hije.
Në mëngjesin e çdo dite Allahu dërgon dy melekë: i pari lutet dhe thotë: “O Zot atij që jep kompensoja”, e tjetri lutet e thotë: “O Zot atij që është koprrac, shkatërroja pasurinë”
. E në këtë iniciativë humanitare, të iniciuar nga Bashkësia Islame e Republikës sonë, është obligimi ynë që t’i përgjigjemi vëllezër sa më shumë, pra nuk duhet nënçmuar asnjë formë e kontributit as edhe më e vogla sepse bashkimi bën fuqinë dhe tek Allahu arrin edhe centi siç arrijnë edhe mijërat e milionat, Pejgamberi s.a.v.s. thotë: ''Mbrohuni nga zjarri i Xhehnemit qoftë edhe me një gjysmë hurme''. Madje për një Allahu na shpërblen, ashtu siç na ka njoftuar në Kuran, me dhjetëfishin e saj e 70 fishin deri në 700 e edhe më shumë.

Në fund lusim Allahun fuqiplotë që vëllezërit tonë t’i liroj sa me parë, diktatorin e tyre ta poshtëroj e ta shkatërroj, t’i kthehet qetësia e rehatia atij vendi të bekuar populli i të cilit vazhdimisht ka kontribuar për neve. Mos të harrojmë se atje kemi së paku 15 mijë shqiptarë të shpërngulur në fillimin e shekullit të kaluar nga vise të ndryshme tonat, të cilët gjetën prehje e strehë që nga atëherë dhe ku se e kësaj dite gëzojnë respektin e duhur në mesin e atij populli. Po ashtu edhe kur ne e patëm luftën e zullumin më herët nuk mungoj ndihma e tyre.
Bashkohuni në këtë iniciativë vëllezër me sa të keni se të Allahu nuk humbet as centi e as metaliku. Allahu ju shpërbleftë me të mirat e Tij çdo kontribut që e jepni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Lajmet-
Kërce tek: