Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Vlera e nates se kadrit në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar

Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16587
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Vlera e nates se kadrit në Ramazan   Wed 01 Aug 2012, 11:06

Vlera e nates se kadrit në RamazanFalenderimi lavderimi perulja adhurimi i takojn vetëm Allahut xh.sh vetëm Atë efalenderojmë dhe vetëm prej Tij ndihmë dhe falje kërkojm,përshedetjet salavatet dhe selameti dergojm Muhamedit a.s familjes se tij të pastërt,shokëve të tij besnik dhe të sinqert dhe mbitë gjithë ata qe ndjekin dhe trasojn rrugën e tij dhe pasojn sunetin e tij deri ne ditën ekataklizmes se madhe të kijametit.– Ska dyshim se fjala më e mirë është fjala e Allahut dhe udhëzimi me i mirë ështëudhëzimi i Muhamedit a.s ndersa gjërat me të këqija jan risit(bidatet)dhe pa dyshim seç'do risi(bidat)të qon ne humbje dhe ç'do humbje të shpie ne zjarrin e xhehnemit.

- Nga mirësit e Allahut dhuruar njerzimit është edhe ajo se Allahu i ka ndëruar medisa kohë apo sezona të vlefshme dhe fitimprurse për njeriun nga të cilat koh njeriuështë ai i cili fiton dhe i cili ka dobi nga to, nder ato kohë të begatshme dhe të vlefshme.Për njëriun pa dyshim është edhe muaji i Ramazanit ne të cilin gjindemi e posaqerisht

vlera i shtohet edhe me shumë këtij muaji sepse ne të gjinden dhjetë nëtë me të mira të
viti apo edhe të jetës ne pergjithësi ndërsa edhe me të vlefshme këto nëtë i bon edhe ajo
se ne këto dhjetë nëtë të fundit të Ramazani gjindet nata e cila ka vlerën e 1000 muajve
fjala është për natën e kadrit thotë Allahu xh.sh:
Nata e Kadrit është më e rëndësishme se një mijë muaj!Me lejen e Zotit të tyre në (atë
natë) zbresin engjëjt dhe shpirti (Xhibraili) për secilën çështje.Ajo është paqë deri në
agim.”(El-Kadr) gjithë ashtu edhe Muhamedi a.s kur flet për vlerën e natës se kadrit dhe ibadetit ne
këtë natë thotë:
Kush do qe falet natën e kadrit dhe e gjalleron këtë natë me besim të plot ne Allahun dhe
duke shpresuar ne shpërblimin e Tij do të i falen mekatet qe ka bërë me parë.(Transmeton
Buhariu dhe muslimi).
-Pse quhet (Nata e kadrit), arsyjet e emertimit me këtë emer?
-1) Fjala Kader ka disa kuptime prej tyre është ndërim ose respektim sepse ajo është.
Nata e cila nderohet dhe ka një pozitë të veqant tek Allahu, po ashtu edhe personi i cili
e madhëron dhe ndëron këtë natë duke ju lutur Allahut këtë natë pajiset me një nder të
veqant nga ana e Allahut xh.sh
-2) Fjala Kader e ka kuptimin percaktim, ngase ne këtë natë përcaktohet se q'farë do
të ndodhë ne vitin e ardhshem.
-3) Fjala Kader emertohet edhe si natë e begatshme për mirësit e shumta qe ju jep
njërzve. -Ne cilen natë nga dhjetë nëtët e fundit të Ramazanit gjindet kjo natë?
-Thotë hoxha i njoftur Muhamed Eshenkiti se dijetarët sa i përket kesaj qeshtje kan
hasur ne polemik ne mes tyre ne me shumë se 40 mendime se kur dhe ne cilën natë nga
dhjet nëtët e fundit të Ramazanit gjindët kjo natë dhe arsyje e gjithë kësaj polemike
kan qenë transmetimi i haditheve të ndryshme nga pejgamberi a.s ne percaktimin e kësaj nate, mirëpo mendimi me i sigurt sa i përketë percaktimi të kësaj nate është ajo
se kjo natë gjindët ne dhjet nëtët e fundit të Ramazanit dhe atë ne nëtët (tek),
argument për këtë kemi fjalën e Muhamedit a.s i cili ka thënë:
Kërkojeni natën e kadrit ne nëtët (tek) të dhjetë ditëve të fundit te Ramazanit.(Transmeton Buhariu) -Q'farë duaje(lutje)preferohet të thuhet ne këtë natë nese na e merr mëndja se ajo
është nata e kadrit?
-Transmetohet nga Aishja nana e besimtarëve Allahu qoftë e kënaqur me të se e ka
pyetur Muhamedin a.s duke i thënë:O i dërguari i Allahut qka mendon nese e
dëshmoj-përjetoj këtë natë(Kadrit)q'farë duhet të thëm ne këtë natë:tha i derguari i
Allahu paqja dhe meshira e Allahut qoshin mbi të thuaj:
"All-llahumme inneke Afuw-wun tuhibbul afwe fe'fuanni'' qe ne gjuhën tonë e ka këtë
kuptim:
''Allahu im,Ti je fales,e don faljen, andaj me fal mua''(Transmeton Tirmidhiu).
-Nuk është thëlbësore për atë i cili e arrin këtë natë të din se a e ka qëlluar këtë natë
ajo, mirëpo qellimi final për të është që të përpiqet sinqerisht ne këtë natë dhe të jetë i
sinqert ne namazin,lutjet,leximin e Kuranit dhe ibadetet tjera qe i bon ne këtë natë. -Shenjat me te cilat njifet nata e Kadrit?
-Shenja e pare:
Eshtë transmetuar ne sahih Musim prej hadithit të Ubej ibni Kaab Allahu qoftë i kënaqur me
të se pejgamberi a.s lajmëroj se njëra prej shnënjave të saj është se ne mëngjesin e se
nesërmës kur lind dielli, nuk ka rreze të dukshme(Transmeton Muslimi).
-Shenja e dytë:
Eshtë transmetuar prej hadithit të ibni Abasit me zingjir të vertetë se pejgamberi a.s ka
thënë:
''Nata e kadrit është nje natë e këndshme as e nxehtë as e ftohet ,dhe ne ditën vijuse dielli
lind i kuq,dhe i dobët''(sahih ibn Huzejmah).
-Shenja e tretë:
Eshtë transmetuar prej el-Taberanit me zingjir të mirë prej hadithit të Vathilah el-Aska
Allahu qoftë i kënaqur me të se pejgamberi a.s ka thënë:
''Nata e kadrit është një natë e ndritshme,as e nxehtë as e ftohet, ne të cilën nuk shifet as nje meteor''
-Shenja e katërt:
Se atë natë nuk do të këtë erë do te jetë shumë natë e qetë.
-Shejnja e pestë:
Ne natën e kadrit besimtari do të ndjen kënaqësi ne namazin e tij me shumë se ne ç'do natë
tjetër qe ka kaluar.
Këto ishin shkurtimisht disa nga vlerat e natës se kadrit shkaqet e emertimit me këtë
emer, ajo se ç'ka preferohet me vepru muslimani ne këtë natë,si dhe disa nga shenjat e
kesaj nate.
Ne fund e lusim Allahun e Madhëruar të na e pranoj agjerimin tonë gjatë ditëve të
këtij muaji dhe namazin tonë gjatë nëtëve të këtij muaji të na ndihmoj ta përkujtojm
të falenderojm dhe ta adhurojmë Ate ashtu siq duhet edhe ne muajt tjerë dhe të na e
mundësoj ta qellojmë natën e kadrit.''Amin''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: