Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Sadakatul-Fitri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 16382
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

MesazhTitulli: Sadakatul-Fitri   Mon 06 Aug 2012, 14:34

Ç’eshte Sadakatul-Fiter dhe urtesia ne
te


Sadakatul-Fiter eshte
quajtur me kete emer sepse ajo behet obligim pasi qe muslimani ta mbaroje
agjerimin, dhe vazhdon ky obligim derisa te shkoje ne Musala [vendi ku falet
bajrami, vend-falje] dhe zekati i Fitrit eshte bere obligim qe All-llahu ta
pastroje agjeruesin dhe qe te jete ndihme per te varferit.


Thote Abdull-llah ibn Abasi, radijall-llahu
anhuma: “E ka bere obligim i derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem,
zekatin e Fitrit, qe te jete pastrim per agjeruesin nga fjalet e kota dhe te
ndyra, dhe te jete ushqim per te varferit. Kush e jep ate para namazit [te
bajramit], ai eshte zekat i pranuar, kurse kush e jep pas namazit, ajo eshte
lemoshe e rendomte.”
[Tr. Ebu Daudi dhe Ibn Maxhah, e saktesoi Shejh
Albani, rahimehull-llahu.]


Koha e
Sadakatul-Fiter


Koha kur
duhet dhene Sadakatul-Fiter eshte koha para se te falet namazi i bajramit, pra
diten qe s’eshte dite agjerimi por eshte dite bajrami, dhe per kete kemi
argument qe Ibn Omeri, radijall-llahu anhuma, ka thene: “Ka urdheruar
pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe zekati i Fitrit te jepet para
se te dalin njerezit per te falur namazin.”
[Buhariu &
Muslimi]


Dhe lejohet qe t’i jepet atij qe e mbledh
Sadakatul-Fitrin nje dite ose dy dite para se te mbaroje Ramazani, qe t’ua
shperndaje te varferve. Argument per kete eshte qe Nafiu ka treguar se Ibn
Omeri, radijall-llahu anhuma, kur ua jepte Sadakatul-Fitrin atyre qe e mblidhnin
ate, e jepte nje dite ose dy dite perpara, dhe keshtu ua jepnin edhe te tjeret
atyre. [Buhariu]


E nese vonohet dhenia e saj deri pas namazit,
ajo konsiderohet lemoshe si te gjithe te tjerat, siç u kujtua me lart ne
hadith.


Mbi ke eshte detyre
Sadakatul-Fiter


Sadakatul-Fiter eshte detyre per çdo musliman, qofte i
vogel apo i madh, apo rob [abd], dhe eshte detyre mbi ata qe shpenzojne per ta,
dhe qe zoterojne ushqimin e vetes se tyre dhe ç’kane nen pergjegjesi. Argument
per kete eshte qe Abdull-llahi ibn Omeri ka thene: “Ka urdheruar i
Derguari, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, qe te jepet Sadakatul-Fitri per te
voglin dhe te madhin, per ate qe eshte i lire dhe per ate qe eshte rob,
prej atyre qe ju pergjigjeni per ta.
” [Shejh Albani, rahimehull-llahu,
thote qe hadithi eshte Hasen; hadithi eshte tek Darakutni dhe
Bejhakiu.]


Nga ky hadith kuptohet qe eshte detyre mbi ate
qe shpenzon, te japi per ate qe e ka nen pergjegjesine e tij, sepse ai eshte
pergjegjes per te dhe ne kete sadaka futet edhe robi qe mund ta kete ai, pra
eshte detyre mbi zoterine.


Gjithashtu transmetohet nga Ebu Hurejra,
radijall-llahu anhu, te kete thene se i Derguari i All-llahut ka thene:
“Nuk ka sadaka ndaj robit vetem se Sadakatul-Fiter.”

[Muslimi]


Pra, nuk ka sadaka/detyrim zoteriu i nje robi
ndaj robit te vet vetem se Sadakatul-Fiter.


Masa e Sadakatul-Fiter

Masa e obliguar ndaj çdo njeriu ne
Sadakatul-Fiter eshte:

1. Nje gjysme SAUN
[njesi matese; me te maten dritherat, dhe eshte kater mbushje duarsh [pellembe]
se bashku ose 2400 gram afersisht] nese jep grure.


Argumenti per kete eshte qe Esma, vajza e Ebu
Bekrit, radijall-llahu anhuma, e jepte Sadakan e Fitrit ne kohen e te Derguarit,
sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, per familjen e saj si dhe per ate qe ishte i
lire gjithashtu, e edhe per roberit, dy mbushje duarsh se bashku me grure ose
nje SAUN te plote me hurma prej SAUN-it qe perdornin ata. [Tr. Tahavi, e ka
saktesuar Shejh Albani, rahimehull-llahu]


2. Nje SAUN te plote nese jep hurma ose theker,
ose çfare mund ta zevendesoje ate si orizi apo misri. Argument per kete eshte
hadithi i Abdull-llah Ibn Omerit ku thuhet: “E beri deyre i derguari,
sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, Zekatul-Fitrin me nga nje SAUN me hurma ose
SAUN me theker, ndaj robit dhe atij qe eshte i lire, si dhe ndaj mashkullit,
femres, te voglit dhe te madhit prej muslimaneve dhe ka urdheruar te jepet para
se te dalin njerezit per ne namaz.”
[Buhari & Muslim]


5. A lejohet te japesh para ne vend te
ushqimit?

Thote imam Neveviu ne librin e
tij el-Minhaxh, se nuk e kane lejuar shumica e fukahave [dijetaret e fikhut] qe
te jepen para ne vend te ushqimit, kurse kete e ka lejuar imam Ebu Hanifja,
rahimehull-llahu teala, dhe ne pame me siper transmetimet nga Sahabet,
radijall-llahu anhum, qe tregojne me perpikmeri se sa jepnin kur jepnin grure,
dhe sa jepnin kur jepnin hurma apo theker, dhe nuk pame ndonje transmetim qe te
kishte dhene ndonjeri prej tyre para ne vend te ushqimit, megjithate qe u kujtua
me siper se çfare mendimesh rrifen, porse gjithmone ngel rruga e te Derguarit,
sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe e Sahabeve, radijall-llahu anhum, si rruga
me e mire dhe me e sigurt dhe ajo qe e kemi per detyre per ta ndjekur. All-llahu
teala Alem.


6. Kujt i jepet Sadakatul-Fitri
Nuk jepet Sadakatul-Fitri vetem se per te varferit, te
cilet nuk kane se me ç’te ushqehen. Dhe jo siç shkruhet neper shume libra, se
Sadakatul-Fitri u jepet atyre qe e meritojne zekatin. Dhe argumenti per kete
eshte hadithi i Ibn Abasit, qe e kujtuam me lart, “…dhe ushqim per te
varferit…”
[Hadithi eshte i sakte.] Dhe ky eshte gjithashtu mendimi i
Shejhul-Islam Ibn Tejmijes.
Ibn Umeri r.a.
tregon se i Dërguari i Allahut (a.s.) e bëri detyrim dhënien e një sa' hurmash
ose një sa' elbi si sadaka fitri për çdo musliman: rob ose të lirë, burrë ose
grua, i vogël ose i madh, si edhe urdhëroi që të jepet përpara se njerëzit të
dalin për të falur namazin e Bajramit.
Buhariu (1503)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sadakatul-Fitri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: