Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Eh … Përmallimi Për Ramazanin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
avatar

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 17707
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 27
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Eh … Përmallimi Për Ramazanin    Sun 10 Mar 2013, 03:03


Falenderimi i takon vetëm All-llahut, paqja dhe bekimi qofshin mbi të Dërguarin e Tij salall-llahu alejhi ve selem, dhe më pas;

Me të vërtetë muaji i Ramazanit është pranvera e vitit, dhe muaji më i zgjedhur, dhe ditët më me vlerë, ah sa mysafirë I ndershëm që është ai, mungon tek ne njëmbëdhjetë muaj, kurse qëndron me ne ditë të pakta dhe të numëruara.

Eh përmallimi ... Për të parë hënën e fillimit të tij !

Eh përmallimi ... Për agjërimin gjatë ditës së tij !

Eh përmallimi ... Për namazin e natës në të !

Eh përmallimi ... Për Xhennetet e hapura gjatë tij !

Eh përmallimi ... Për të mirat që dyfyshohen në të !

Eh përmallimi ... Për natën gjatë të cilës ngriten lutjet dhe shëndriten dhikret!

Eh përmallimi ... Për namazet e taravisë !

Eh përmallimi ... Për natën e Kadrit !

Eh përmallimi ... Eh përmallimi ... Eh përmallimi ...

Pra o ti I përmalluarë lute All-llahun që të ta mundëson që ta arrish këtë muaj, atij të cilit All-llahu Subhanehu ve Teala ia ka mundësuar këtë muaj vetëm se i ka dhuruar atij një dhunti shumë të madhe.

Tregon Talha bin Ubejdull-llah : Dy persona nga fisi Beli kishin vizituar Muhammedin salall-llahu alejhi ve selem. Pasi pranuan islamin ishin kthyer te fisi i tyre. Unë i njihja mirë këta dy persona. Pas një kohe njëri prej tyre ra dëshmor në rrugë të All-llahut Fuqiplotë, ndërsa tjetri pas një viti vdiq në shtëpinë e tij. Pasi që me të dy isha i preokupuar shumë një natë që të dy i pashë në ëndërr. Pashë se isha para dyerve të Xhennetit. Me mua ishin edhe ata dy.Duke qëndruar ashtu para dyerve të Xhennetit doli një njeri dhe e morri brenda atë që kishte vdekur më pas. Pas pak kohe i njejti person doli përsëri dhe e morri edhe të dytin, ndërsa mua më tha të kthehem për arsye se ende nuk më kishte ardhur koha. Në mëngjes këtë ëndërr ia tregova shokëve të mi, atyre u thashë se unë mendoja që i pari duheshte të ftohet, ai që kishte vdekur si dëshmor e pastaj ai tjetri, i cili vdiq në shtëpinë e vet, edhe atë pas një viti. Këto fjalë shkuan deri te Muhammedi alejhis-selam. Pas ca ditëve këtë ëndërr vendosa t'ia tregoj edhe vet unë atij të cilit ia përcolla edhe habinë time.

I Dërguari i All-llahut salall-llahu alejhi ve selem këtë gjë ma sqaroi kështu:

"A thua vallë, ai që vdiq më pas nuk bëri më tepër ibadet dhe punë të mira, a nuk agjëroi më tepër, a nuk ka shërbyer më shumë sesa ai tjetri i cili vdiq më herët?" (Transmeton Imam Ahmedi dhe sheikh Albani e klasifikon si hasen, sahih)

Pra o ti I përmalluarë, ngrihu dhe përgatitu për pranimin e këtij mysafiri dhe ditët që kanë mbetur nuk të mjaftojnë, dhe ishin selefët tanë (të parët tanë të mire) që përgatiteshin për pranimin e tij gjashtë muaj më herët, lusnin All-llahun që tua mundëson arritjen e tij.

E çka mbeti të themi për kohën e sodit, si shembulli im dhe I yti? Tek të cilët u zgjat neglizhenca, dhe i kanë mundur epshet, dhe i ka mashturar shejtani I tyre, dhe i ka lodhur jeta e kësaj bote !

Para duarëve të tua do t’I vendos disa hapa dhe metoda praktike ashtuqë do ta mundësojnë ty të arrish qëllimin dhe do të shpiejnë ty në gradën më të mirë dhe më me vlerë …

1. Pastro zemrën tënde me lotët e pendimit, dhe ftohe frikën, dhe freskoje pishmanllëkun dhe pendimin, dhe pastroje nga gjurmët e mëkateve ashtu siç e largon papastërtinë nga rrobat tua.

Çudi çështja ime dhe e ytja shohim pluhurinë në rrobat tona, shpejtojmë për t’I pastruar ato, kurse bëhemi të verbër në njollat dhe pluhurinë në zemrat tona.

2. Përkujto mëkatet tua që I ke bërë pas Ramazanit të kaluarë, dhe për çdo mëkatë mblidhe nga një gurralec, e tash grumbulloi gurrlecat e tu, dhe mbaji ato …. Vallë a do të mundesh?!!!

“Ata pa tjetër do të bartin barrën e vet, e me atë veten edhe barrë tjera,...” (El Ankebut 13)

Largoji mëkatet tua me lotin e pishmanllëkut, keqardhejes dhe fundosi ata në detin: Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, pse All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është Mëshirues!” (Ez zumer 53)

3. Nëse janë këto ditë të mbjelljes, atëherë pastroje dheun e zemrës tënde nga shirku dhe nifaku (dyftyrësia), nga syefaqësia, vetëpëlqimi, mendjemadhësia, hasedi (xhelozia), urrejta, nga ndikimi I mëkateve … pra nga të shpresohet për korrje dhe frute të mira kurse dheu është I mbushur përplotë me mëkate shkatërruese.

“Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim.” (En Nur 31)

4.Thuaji vetëvetes tënde: “Sikur të ma mundësonë All-llahu që ta arrijë këtë muaj, do të agjëroj me një agjërim lamturisë”

A të kujtohen vëllezërit tu, të cilët vitin e kaluar agjëruan së bashku me ty ?!!

Vetëm se I befasoi vdekja, dhe fytyrat e tyre në mungesë, dhe vendet e tyre në xhami të zbrazura, dhe do të vjen Ramazani e ata nuk do t’I gjenë, e as për ty nuk ka garancion, bëhu I sinqert në dinjitetin dhe vendoshmërinë tënde.

“ … E kur çështja (me rëndësi) të jetë vendosur, do të ishte mirë për ata të jenë besnik ndaj All-llahut.” (Muhammed 21)

“Prej besimtarëve kishte burra që vërtetuan besën e dhënë All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhënë jetën, dhe ka prej tyre që janë duke pritur (ta zbatojnë) dhe ashtu nuk bënë kurrfarë ndryshimi.” (El Ahzab 23)

Këto ajete zbritën atëherë kur Enes bin Nadër tha: “Sikur të ma mundësonte All-llahu që edhe njëherë të dëshmoj, do të më sheh All-llahu se çfarë do të veproja !”

5. Ngrite qëllimin, synimin tënd në vepra të mira, kujdesu për farzet (obligativet), shtoji nafilet (fakultativet), dhe zgjohu natën për adhurim, dhe lexo Kur’anin, ndihmo dhe jep sadaka (lëmoshë), mëso për vete dhe mësoji të tjerët, këshillo dhe përkujto.

Ishte Ebu Muslim Khavlani që e vjerrte një shkop në faltoren e shtëpisë së tij, kur neglizhonte dhe përtonte këmba e tij për namaz të natës e rrihte atë me shkop, dhe ai I thoshte : “ Ngrihu … Se pasha All-llahu do të zvarritem së bashku me ty ,derisa që të jet çdo gjë prej teje dhe jo prej meje”! Dhe zgjohej duke thënë: “A menduan as’habët e Muhammedit se vetëm ata do ta shfytëzojnë këtë mundësi dhe do të ndikohen me të (namazin e natës) pa neve?! Asessi … pasha Madhërinë e All-llahut do të garojmë me ata derisa të kuptojnë se pas tyre kanë lënë burra !!

6. Përgatiti ndjenjat tua në respekt dhe adhurim ndaj All-llahut Subhanehu ve Teala, ushtroji sytë e tu me shikim në Librin e shfaqur që shihet: “Gjithësia” dhe në librin që lexohet: “Kur’anin.” Orvate ndëgjimin tënd ndaj dëgjimit të hakkut të vërtetës, stërviti duart tua në dhënien e mundit dhe sakrificës, dhe mësoje gjuhën tënde me dhikër, dhe ndali gjymtyrët tua nga mëkatet.

“Mos iu qas asaj për të cilën nuk ke njohuri, pse të dëgjuarit, të pamët dhe zemra, për të gjitha këto ka përgjegjësi. “ ( El Isra 36)

7. Ndërpreji angazhimet në zemrën tënde gjatë Ramazanit, duke I shërbyer nevojave të vetvetes dhe familjes, ashtu që të mos humb koha yte e vlefshhme nëpër rrugë dhe nëpër mjetet e udhëtimit të cilat janë të panevojshme.

8. Ulu para duarve të librit apo para gjunjëve te një edukatori, që t’i mëson kushtet e agjërimit dhe rregullat e tij. Dije All-llahu të mëshiroftë se atij që I është obliguar një çështje I është obliguar edhe të mësuarit e tij se si duhet bërë, po edhe nëse nuk ka mundësi të arrin në grade të lartë të diturisë për shkak të obligimeve, angazhimeve të ndryshme, mirëpo sot ekzistojn mundësi të ndryshme si p.sh. nëpërmjet faqeve të ndryshme të internetit, librave, … etj.

9. Përcaktoji synimet tua gjatë Ramazanit, dhe ai I cili përcakton synimet e tij dhe I planifikon ato si dhe mundohet që t’I realizonë ata, ... shpresohet që ai t’I realizonë të gjitha ata apo një pjesë të madhe prej tyre.

Andaj cilat janë synimet tua gjatë Ramazanit?

Merre lapsin tënd, dhe shkruaji të gjitha synimet dhe caqet, dhe pyete veten: Si t’I realizojë të gjitha këto? Dhe cilat janë mjetet të cilat më shpiejn drej tyre?

10. Ti je në muajin në të cilën ngriten veprat tua tek All-llahu Azze ve Xhel-le, shpeshtoje agjërimin si parapërgatitje për vetveten, le të jetë agjërimi yt para Ramazanit, si dëshmi e dashurisë tënde ndaj Ramazanit, dhe mallëngjimi për të.

Usame ibën Zejdi, radijall-llahu anhu, thotë: I thashë Pejgamberit, salall-llahu alejhi ve sel-lem: Të shoh që më së shumti je duke e agjëruar muajin e Sha’banit? Mu përgjigj: “Ky është muaji që njerëzit e neglizhojnë, sepse gjendet mes Rexhebit dhe Ramazanit. Ky është muaji që ngriten veprat te Zoti i botëve, kurse unë dëshiroj që të më ngriten veprat duke qenë agjërueshëm".(Transmeton Imam Ahmedi dhe Nesaiu. Shejh Albani e ka klasifikuarë hasen (të mire)).

O ti I përmalluarë … Nëse arrinë sytë e tua për të parë henën e re të Ramazanit, atëherë vetëm se të është bërë obligim agjërimi sipas asaj që permendëm më lart, dhe rezultati, fundi, fryti, shpërblimi I gjithë kësaj është “Në Xhennet ka një derë që quhet Rejan. Në ditën e gjykimt ajo do të thotë: Ku janë agjëruesit? Pasi të ketë hyrë dhe agjëruesi i fundit ajo do të mbyllet”. (Buhariu dhe Muslimi.)

A thua vallë cilët njerëz do të hynë të parët në këtë derë, dhe cilëve do të ju mbyllet kjo derë ?!

O Zot na e mundëso që ta arrim muajin Ramazan, dhe na fut në Xhennet permes derës Rejan.

_________________


  • "Ai që mban të fshehur sekretin, ia ka arritur të dominojë vetveten (ose të ketë epërsi ndaj egos së tij)"  • "E bukura e një mirësie qëndron në të shpejtuarit e realizimit të saj."  • "Në qoftë se dëshironi të përmirësoni njerëzit, duhet që fillimisht të përmirësoni gjëndjen tuaj."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: