Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  PytësoriPytësori  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  CalendarCalendar  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
79%
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
6%
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
7%
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
7%
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
Tue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
Tue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
Wed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
Sat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
Tue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
Tue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
Fri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
Tue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Tue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
Sun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
Thu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
Thu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
Thu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
Thu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
Tue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
Wed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
Wed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
Wed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
Wed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
Wed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
Thu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
Wed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
Sun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
Sun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Wed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
Thu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
Tue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
Fri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
Sat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
Thu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
Mon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
Mon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
Tue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
Sat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
Sat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
Sat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
Sat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
Sat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
Sat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
Fri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
Mon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
Mon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
Sat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
Wed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
Sun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
Sun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
Sun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
Sun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
Wed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
Sun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
Sun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
Thu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
Thu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
Thu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
Fri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
Fri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
Fri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
Fri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
Fri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Wed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
Fri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
Fri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
Sat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
Sat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
Sat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
Sat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
Sat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
Sat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
Sat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
Mon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
Mon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
Fri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
Fri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
Fri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
Fri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
Fri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
Fri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
Fri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
Fri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
Thu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
Thu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
Thu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
Thu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
Thu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
Thu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
Sat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
Sat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
Sat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
Sun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
Sun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
Sun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
Sun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
Sun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
Sun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
Sun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
Sun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
Tue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
Tue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
A po ju pëlqen Forumi
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
ÇKA NUK E PRISH AGJERIMIN?
CILAT JANE DOBITE E AGJERIMIT TE RAMAZANIT?
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
Top posters
Jakub
 
Muslimani
 
Ebu Sejf
 
ummu rushdi
 
Admin
 
Hoxha Mus'ab
 
MrSelefi1
 
Ehlu-Sunneh
 
manueli
 
Abdullah
 
Statistikat IP

Share | 
 

 Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muslimani
Admin & Dizajner i Faqes
Admin & Dizajner i Faqes
Muslimani

Male Numri i postimeve : 296
Pikë : 17912
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 25/08/2009
Mosha : 27
Vendi : Gjakovë
Thënia e preferuar : All-llahu Ekber.
Mesazhi për të tjerët : Trego fuqinë tënde pa ushtruar dhunë, dhe gjithashtu trego butësinë tënde pa shprehur dobësi.

MesazhTitulli: Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit   Tue 12 Mar 2013, 00:34

Transmeton imam Muslimi (1-shënim) nga Enesi, radijAllahu anhu, transmetohet se i Dërguari i Allahut, alejhi selam, tha: "Pasha Atë në duart e të Cilit është shpirti im, sikur ta kishit parë ju atë që unë e kam parë, pak do të qeshnit, e shumë do të kishit qarë: "Dhe sahabët thanë:" E çfarë ke parë o i Dërguari i Allahut?" Ai tha: "E kam parë Xhehenemin dhe Xhenetin."
Ibn Abbasi, radijAllahu anhu, transmeton se i Dërguari i Allahut, alejhi selam, tha: "Kur ndodhi nxirja (eklipsi) e diellit, e pashë zjarrin e Xhehenemit, ajo ishte pamja më e tmerrshme që e kisha parë ndonjëherë." (2)
Transmeton El-E'ameshi nga Muxhahidi nga Ibn Abasi, radijAllahu anhu, transmetimin që i atribuohet të Dërguarit të Allahut, alejhi selam: "Sikur njerëzit në këtë botë ta shihnin zjarrin e xhehenemit nga tmerri i tij do të vdisnin". Disa këtë transmetim ia atribuojnë Ibn Abbasit, radijAllahu anhu.
Abdullah b. Omeri, radijAllahu anhuma, transmeton se i Dërguari i Allahut, alejhi selam, ne hutbe ka thënë: "Mos harroni në dy gjëra të mëdha: Xhenetin dhe Xhehenemin," pastaj filloi të qaj. Derisa lotët e lagnin mjekrën e tij ai tha: "Pasha Atë në duart e të Cilit është shpirti i Muhamedit, sikur të dinit për Ahiretin atë çfarë unë e di do të kishit shkuar në shkretëtirë dhe nga frika dhe përulësia do ta kishit vënë pluhurin mbi kokat e juaja." (3)
Transmeton Ibn Ebi Ed-Dunja me zinxhirin e transmetuesve prej Mus'ira nga Abdule'ale: "Kurdo që një grup nuk e përmend Xhenetin dhe Xhehenemin në ndejën e tyre, engjëjt thonë: "Këta po i neglizhojnë dy gjërat e mëdha".
Amir b. Jesafi transmetohet nga Jahja b. Kethiri se ka thënë: "Zemrat e të devotshmëve thyhen kur e kujtojnë Xhenetin dhe Xhehenemin."
Bekr el-Muzeni transmeton se Ebu Musa el-Eshariu, radijAllahu anhu, mbajti hutbe në Basra në të cilën ai fliste për zjarrin e xhehenemit, qau derisa lotët e tij ranë në minber, dhe të gjithë të pranishmit në xhuma qan.
Ibrahim b. Muhamed el-Basriu ka thënë: "Kur Omer b '. AbdilAzizit i vije një njeri me fytyrë plotësisht të zbehur, Omeri e pyeti: "Pse je i zbehtë dhe i stër-lodhur?" Ai tha: "Sëmundja dhe dobësia o prijës i besimtarëve." Omeri e përsëriti të njëjtën pyetje disa herë dhe mori të njëjtën përgjigje. Njeriu pastaj i tha, "Pasi vetëm këmbëngul në përgjigje, atëherë edhe dëgjo: "Unë e kam ndier ëmbëlsinë e dunjas, kështu që zbukurimet dhe argëtimet ranë nga sytë e mi, ari dhe gurët janë të njëjta tek unë, i paramendoj njerëzit se si shkojnë në Xhenet, derisa mua më shpijnë drejt zjarrit, për këtë arsye unë bëjë ibadet gjatë natës dhe agjëroj gjatë ditës dhe përsëri ibadetin tim e shoh të vogël në krahasim me madhësinë e faljes së Allahut dhe ashpërsinë e ndëshkimit të Tij. "
Ky transmetim është i ngjashëm me Mursel (4) transmetimin e Harisit-radijAllahu anhu, zinxhiri i të cilit transmetues nuk është i lidhur. Hadithi transmetohet edhe me zinxhir të lidhur versionin e të cilëve e transmeton Jusuf b. Atija es-Safar i cili në vete përmban dobësi, nga Thabiti dhe ai nga Enesi, radijAllahu anhu, se i Drguari i Allahut, alejhi selam, i tha një djali, ensarij: "Si e ke pritur mëngjesin, Haris?" I riu iu përgjigj, "Unë agova me besim të vërtet në Allahun." "Kujdes se çfarë flet, çdo fjalë duhet të jetë reale." "O i Dërguar i All-llahut, shpirti im ndjen refuzim ndaj dunjas, për këtë arsye unë agjëroj gjatë ditës dhe bëjë ibadet natën, e paramendoj se jam nën hijen e Arshit (fronit të Allahut) dhe i shoh banorët e Xhenetit se si e vizitojnë njëri-tjetrin, dhe banorët e Zjarrit se si bëjnë zhurmë dhe i bërtasin njëri-tjetrit ". Profeti, alejhi selam, pastaj i tha: "E ke njohur thelbin prandaj bëhu i qëndrueshëm në të, ti je rob zemrën e të cilit Allahu e ka ndriçuar me iman". Më e sakta është se ky transmetim është mursel.
Tha Ahmed b. Ebi al-Hivari: "Na ka treguar Ali b. Ebi al-Hivari: "All-llahu ia shpalli Jahja b. Zekeria, alejhi selam: "O, Jahja! Pasha madhërinë Time, sikur ta kishe parë El-Firdeusin nga dëshira do të ishte shkrirë trupi yt dhe shpirti do të nxitonte drejt atij, dhe sikur ta kishe parë Xhehenemin nga vaji do ti kishe gërmuar sytë e tu dhe rrobat e tua do ti zëvendësoje me pranga."
Ibn Ebi el-Dunja përmend transmetimin nga Sufjani i cili tha: "Omer b. AbdilAzizi ishte ulur me shokët, derisa ata bisedonin, Omeri heshti, dikush tha: "Pse nuk flet o udhëheqës i besimtarëve? Omeri u përgjigj: "Mendova për banorët e Xhennetit dhe shoqëritë e tyre dhe për banorët e Zjarrit dhe britmat dhe vuajtjet e tyre ", dhe pastaj ia plasi të qarës.
Është raportuar se Mugis el-Esvedi ka thënë: "Mendoni për varret për çdo ditë, paramendoni bukuritë e xhenetit çdo ditë, kujtoni të qëndruarit në ditën e Ringjalljes çdo ditë, paramendoni dy grupe se si shkojnë drejt Xhenetit dhe Xhehenemit dhe zemra jote dhe trupi yt le të shtangen nga Xhehenemi dhe thellësitë e tij."
Është thënë se Salih el-Muri ka thënë: "E qara të shtyn në pendim nga mëkati, në qoftë se zemra i përgjigjet, mëkatet falen, e nëse jo mëkatet mbesin deri në ditën e Gjykimit, e cila është plotë vuajtje dhe terror, dhe në qoftë se as atëherë nuk lirohet nga ato (mëkatet) hedhet në zjarrin e Xhehenemit, pastaj qau Salihu dhe e humbi vetëdijen dhe nga të gjitha anët u dëgjuan britma.
Tha Ebu Sulejman ed-Darani: "Një natë, Malik b. Dinari i la miqtë e tij dhe doli në oborrin e shtëpisë ku ai qëndroi deri në agim, pastaj u kthye tek miqtë e tij dhe tha: "Derisa isha në oborr m'u kujtuan banorët e Zjarrit, të lidhur në pranga dhe zinxhir, më kalonin në mendime deri në agim."
Duke i përshkruar të devotshmit Se'id el- Xheremi thotë: "Kur ata hasnin në ajetin që përmendej zjarri i xhehenemit, frikësoheshin sikur e dëgjonin buçimën e tij dhe i shikonin mundimet dhe vështirësitë e ahiretit."
Ka thënë Hasan el-Basriu: "Prej robërve të Allahut ka nga ata që janë sikur se ti kenë parë banorët e Xhenentit në gëzimin e përjetshëm dhe banorët e Zjarrit në vuajtjet e përjetshme."
Nga ai është transmetuar se ka thënë: "Pasha All-llahun, nëse njeriu me të vërtet beson në ekzistencën e zjarrit, i tilli nuk mundet të fle i qetë në këtë dunja, derisa hipokritit zjarri mund ti jetë pas shpinës së tij e ai në te nuk do të beson, derisa të hedhet në te."
Vehb b. Munebihi transmeton se një israelit falej në diell të fortë kështu që lëkura e tij ishte bërë e errët, kur e pa një nga kalimtarët- tha: "Ky sikur të ishte në zjarr." I devotshmi ia ktheu: "Kjo ta kujton zjarrin, po çfarë do të bëhej sikur ta shihnim atë?"
Thotë Ibn Ujejne, thotë Ibrahim et-Tejmi: "E kam paramenduar veten në Xhennet, duke i ngrënë frytet e xhennetit dhe duke i përqafuar bukuroshet e xhenetit. Pastaj e kam paramenduar veten në Zjarr, duke i ngrënë frutat e Zekumit dhe pastaj duke pirë ujin e vluar dhe duke u përpjekur të lirohem nga prangat dhe zinxhirët. Atëherë i thashë vetes: "Çfarë donë nga kjo?" Shpirti u përgjigj: "Dëshiroj që të kthehem në dunja në mënyrë që të bëjë vepra të mira." Atëherë i thash (shpirtit): "Vepro vepra të mira para se të kthehesh tek Zoti yt."
-------------------------------------------------- -------------------------
Shenim:
1-Muslimi nr. 426 Libri për namaz dhe En-Nesa’3/83 Libri për sexhdet.
2-Hadithin e transmeton Buhariu, Muslimi, Maliku, Ebu Daudi, Et-Tirmidhiu dhe En-Nesai, "shiko të gjitha versionet e hadithit në veprën Xhami'u-1-Usul nr. 4272
3-Transmetimin me domethënie të ngjashme transmeton imam Hafiz El-Mundhiri në veprën 'Et Tergibu-ve-Terhibu'4 /457, të cilën e përshkruan imami në EbuJa'li El-Musiliji pa shtojca në te. Transmetimin e ka raportuar Et-Taberani, El-Hakimi dhe El-Bejhakiu nga Ebu EdDerda'a e cila thotë: "Sikur ta dinit atë çfarë unë e di pak do të qeshnit dhe shumë do të qanit dhe do të shkonit në shkretëtirë duke kërkuar mëshirën e Allahut. Ky hadith është Hasen (i mirë). Shiko te El-Hakimi 4 / 579 hadith i ngjashëm nga Ebu Dherri, i cili konfirmon hadithin e mësipërm.
4-Hadithi në zinxhirin e të cilit është lënë një sahabij.
Burimi: Frika nga Zjarri dhe njohja e shtëpisë së shkatërrimit
- Ibn Rexheb El-Hanbeli.

_________________


  • "Ai që mban të fshehur sekretin, ia ka arritur të dominojë vetveten (ose të ketë epërsi ndaj egos së tij)"  • "E bukura e një mirësie qëndron në të shpejtuarit e realizimit të saj."  • "Në qoftë se dëshironi të përmirësoni njerëzit, duhet që fillimisht të përmirësoni gjëndjen tuaj."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://lirjon-gjk.piczo.com
 
Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Feja Islame-
Kërce tek: